Yulafın Bebeklere Faydası

0
646

Yulaf bebeklere ne zaman verilir? Yulaf bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Yulaf ek gıdaya dahil etmek gerekir? Yulafın faydaları nelerdir? Yulaf bebeklere nasıl verilir? Yulafın bebeklere faydası nelerdir? Yulafın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yulaf bebeklerin ve çocukların günlük ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanması için yemesi gereken en sağlıklı tahıldır. Yulafın yapısında beta-glukan isimli, suda çözünebilen bir lif bulunmaktadır. Ayrıca yulaf, glüten içermeyen besin bileşimine sahiptir.
Yulaf bebeklerinize rahatlıkla vereceğiniz ilk besinler arasındadır. Bebeğinize alerji yapma riski çok düşük yiyeceklerden bir tanesidir. Demir eksikliği görülen çocuklarda yulaf mutlaka günlük beslenme planına eklenmelidir.

Yulaf Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeklerin ek gıdaya başlaması ile birlikte yani 6+ aydan itibaren tahılları da yemeye başlaması gerekir. Özellikle yulaf, beyaz un veya beyaz pirinç gibi işlenmemiş bir tahıl olduğu için besin değeri çok daha yüksektir.

Her ek gıda da olduğu gibi yulaf yedirmeden önce de uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa yulaf yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Yulafın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Yulaf bebekleriniz için gereken mineral, vitamin, antioksidan ve lifleri barındırmaktadır. Bunun dışında sağlıklı beslenme açısından oldukça yararlı tanımlanan beta- glukan isimli, eşsiz bir çözünür lif içermektedir. Oldukça iyi bir karbonhidrat ve lif kaynağı olmasının yanı sıra, yağ ve protein açısından da diğer tahıllara göre çok zengindir.

  • Büyüme ve gelişmelerini olumlu etkileyen vitamin ve mineralleri içerir.
  • Yulaf içeriğindeki mineraller, bebeğinizin kaslarını besler, kemiklerini güçlendirir.
  • İçeriğindeki yüksek demir sayesinde dikkat eksikliği, halsizlik gibi problemlerin önüne geçecektir.
  • Kalp sağlığını olumlu yönde etkiler ve içermiş olduğu beta-glukanla kötü kolesterol şeklinde bilinen LDL seviyesini düşürür.
  • Karbonhidrat, vücudun ilk enerji kaynağıdır. Yulaf karbonhidrat bakımından zengindir. Sabahları bebeğinize verdiğiniz yulaf ile kan şekerinin seviyesi düşmeden uzun zamanlı bir enerji desteği sağlanır.
  • İçermiş olduğu antioksidanlar ile kanserle mücadelede birebirdir. Aynı zamanda beta- glukan, bağışıklığın artmasına yardımcı olur.
  • Beyaz kan hücresinin hareketlerini çoğaltarak, bebeklerinizi hastalıklardan korur.
  • Her gün düzenli olarak tüketmek, kabızlık, kolesterol yüksekliği, kalp hastalığı, hipertansiyon ve tip 2 diyabet riskini azaltarak geleceğe yönelik bebeklerinizin sağlığını korur.Yulaf Bebeklere Nasıl Verilir?

Günlük önerilen lif miktarına ulaşmak için 1-2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tüketmeye teşvik etmek bebekleriniz için oldukça besleyici olacaktır.

Yulaf ezmesi su ile pişirdikten sonra ve iyice yumuşadığında, biraz da sulu kıvamda bebeğe yedirilir. Sulu ve yumuşak kıvamda olması nefes borusuna kaçma ve hayati sorunlara yol açma riskini düşürür.

Tam buğday unu ile yaptığınız tariflere miktar unu azaltarak, yerine yulaf unu ilave edebilirsiniz. Bebekleriniz için hazırladığınız ev yapı yoğurtlarınızı içerisine bir miktar katabilirsiniz. Ayrıca bebekleriniz için hazırladığınız omletlere de katabilirsiniz.

Yulaf ve yulaf unu bozulmaya meyilli bir tahıllıdır. Bu sebeple hava almayan ve güneş görmeyen yerde saklanması önerilmektedir. Ayrıca buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Yulafın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori389.00 kcal
Karbonhidrat66.27 g
     Lif10.60 g
     Şeker0.00 g
Protein16.89 g
Yağ6.90 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini0.00 IU
C Vitamini0.00 mg
K Vitamini0.00 mg
Potasyum429.00 mg
Kalsiyum54.00 mg
Demir4.72 mg
Sodyum2.00 mg
Magnezyum177.00 mg
Folat56.00 mg
Fosfor523.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.
Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin