Üzümün Bebeklere Faydası

0
226

Üzüm bebeklere ne zaman verilir? Üzüm bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken üzümü ek gıdaya dahil etmek gerekir? Üzümün faydaları nelerdir? Üzüm bebeklere nasıl verilir? Üzümün bebeklere faydası nelerdir? Üzümün besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Doğanın bize sunmuş olduğu en güzel meyvelerden bir tanesi olan üzüm bebeklerimiz ve çocuklarımız için çok faydalıdır. Pek çok meyve ve sebze gibi üzüm de özellikle mevsiminde tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Üzüm taze olarak tüketildiği gibi kuru üzüm olarak da tüketilebilir. Üzüm salkımının her bir üzüm tanesinde birçok vitamin ve mineral bulunur.

Üzüm Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre üzüm, bebeklerin ek gıdaya başlama döneminden sonra 8. aydan itibaren tercih edebilirsiniz. Üzüm alerji riski az olan meyvelerden bir tanesidir fakat içeriğinde bulunan benzoat nadirde olsa bazı  bebeklerde alerjik reaksiyon göstermektedir.

Her ek gıda da olduğu gibi üzüm kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez üzüm yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Üzümün Mevsimi Ne Zamandır?

Üzüm hem yaz hem de sonbahar meyvesidir. Pazarlarda, marketlerde Temmuz ayından itibaren satışı başlar, Ekim ayına kadar üzüm temin edilebilir. Üzümün en güzel ve tadına doyum olmadığı zaman ise yaz mevsimidir. Yeşil, kırmızı, mor, siyah ve sarı olmak üzere birçok çeşidi bulunan üzümleri özellikle mevsiminde tüketmek bebekleriniz için çok daha faydalı ve sağlıklı olacaktır.

Üzümün Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Üzüm bol miktarda enerji ve lif içerir. Ayrıca C,E,K vitaminleri , folatlar, Niasin, Pantotenik i Piridoksin, Riboflavin, Tiamin içermektedir.  Üzüm ayrıca bağışıklık sistemi için önemli olan Karoten-α, Karoten-ß, Kripto-ksantin, Lutein-zeaksantin açısından zengindir.

  • İçeriğinde yüksek oranda antioksidan ve vitaminler olduğu için vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Özellikle siyah üzüm bebeklerin gelişimi açısından önem taşır. Kan yapıcı özelliği bulunur ve kemikleri kuvvetlendirir.
  • Üzüm bebeklerde beyin ve kemik gelişiminde yeri oldukça büyüktür.
  • İçerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, iyot, potasyum ve A, B, C vitaminlerini barındırır.

Üzümün Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori67.00 kcal
Karbonhidrat17.15 g
     Lif0.90 g
     Şeker16.25 g
Protein0.63 g
Yağ0.35 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini100.00 IU
C Vitamini4.00 mg
K Vitamini14.6 mg
Potasyum191.00 mg
Kalsiyum14.0 mg
Demir0.29 mg
Sodyum2 mg
Magnezyum5.00 mg
Folat4.00 mg
Fosfor10.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin