Taze Fasulyenin Bebeklere Faydası

0
409

Taze Fasulye bebeklere ne zaman verilir? Taze Fasulye bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken taze fasulye ek gıdaya dahil etmek gerekir? Taze Fasulyenin faydaları nelerdir? Taze Fasulye bebeklere nasıl verilir? Taze Fasulyenin bebeklere faydası nelerdir? Taze Fasulyenin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sebzeler, bebeklerin sağlık büyümesi ve gelişmesinde çok önemli rol oynarlar. Taze fasulye de (yeşil fasulye) bu sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir. Taze fasulyenin bebeklere faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.Sağlıklı beslenme için sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken bir sebze olan taze fasulye (yeşil fasulye) yaz aylarının da yaklaşması ile birlikte tezgahlarda yer almaya başladı. Sağlıklı beslenme için altın değerinde olan zeytinyağı ile birlikte taze fasulye, domates ile birlikte pişirildiğinde içindeki likopen miktarı ile son derece faydalı bir besindir.

Taze Fasulye Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre taze fasulye, bebeklere ek gıdaya ilk başlama döneminde yani yaklaşık 6. aydan itibaren verilebilecek ek gıdalardan bir tanesidir.

Her ek gıda da olduğu gibi taze fasulye kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez taze fasulye yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Taze Fasulyenin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Taze Fasulye (yeşil fasulye) bol miktarda kalsiyum, A vitamini, D vitamini, B12 ve C vitamini içeren bir sebzedir. Aynı zamanda lif ve proteinin yanı sıra thiamin, riboflavin, niacin, folat, demir, bakır, potasyum, fosfor, magnezyum, içerir.

  • Bebeklerinizin güçlü bir iskelet yapısı olması için taze fasulye çok önemli bir besin kaynağıdır. Bünyesinde bulunan A ve K vitamini kemik gelişimine katkı sağlar.
  • Taze fasulye de bulunan karotenoidler göz sağlığına çok faydalıdır.
  • Taze fasulye önemli bir lif kaynağıdır. Sindirim sistemine katkı sağlar. Kabızlık sorunu çeken bebeklerinize yardımcı olur.
  • Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında anne ve bebek sağlığı açısından yararlı olan folik asit içeriği nedeniyle bolca tüketilmelidir.
  • Bebeklerininiz ihtiyacı olan doğal enerji veren bir besindir. Beden ve zihindeki yorgunlukları giderir. Vücudun kuvvetlenmesini sağlar.
  • Taze fasulyenin A vitamini düzeyi yüksektir. Önemli antioksidanlardan olan, Lutein, zea-xantin ve beta-karoten içeriği ile sağlığı geliştirir.
  • Çok iyi bir folat kaynağıdır. Folat ile birlikte kullanılan B12 vitamini, Hücrelerde DNA sentezinde kullanılan en önemli vitamindir ve hücre sağlığı için çok önemlidir.
  • Bol miktarda B6 vitamini, B1 vitamini ve C vitamini içerir. Bu sayede vücut direncini artırır, enfeksiyonlarla mücadeleyi sağlar ve serbest radikallerin hücrelere olan kötü etkilerine karşı savaşır.
  • Demir, kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum gibi vücut metabolizması için çok önemli olan mineralleri gerekli miktarda içerir.Taze Fasulye Bebeklere Nasıl Verilir?

Taze fasulyeyi 6. aydan sonra haşlayarak ve püre haline getirerek bebeklerinize yedirebilirsiniz. Az miktarda kaynayan suya bebeğinizin yiyeceği kadar taze fasulye koyarak yaklaşık 15 dk. haşladıktan sonra kolaylıkla püre haline getirebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmenin en önemli yolu olan zeytinyağlıların, bebek beslenmesinde çok önemli yeri vardır. 9. aydan sonra taze fasulyeyi de bir miktar soğan, sarımsak ve domatesle birlikte zeytinyağlı olarak hazırlayabilirsiniz.

İnce ince doğradığınız taze fasulyeleri zeytinyağında ve tereyağında sotelediğiniz soğan, sarımsak domates ve pirinçle birlikte bebeklerinize taze fasulye diblesi yapabilirsiniz.

Taze Fasulyenin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori31.00 kcal
Karbonhidrat6.97 g
     Lif2.7 g
     Şeker3.26 g
Protein1,83 g
Yağ0.22 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini690.00 IU
C Vitamini12.2 mg
K Vitamini14.40 mg
Potasyum211.00 mg
Kalsiyum37.0 mg
Demir1.03 mg
Sodyum6 mg
Magnezyum25.00 mg
Folat33.00 mg
Fosfor38.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin