Tatlı Patates, Bebeklerde Tatlı Patatesin Faydaları

0
282

Tatlı patatesi bebeğinizin beslenme düzeninin bir parçası haline getirmenin birçok avantajı vardır. Tatlı Patates sağlıklı olmasının yanında, çocukların ağız tadına uygundur ve sindirilmesi oldukça kolaydır. 

Büyük bir enerji kaynağı olmasının yanı sıra, tatlı patatesler yüksek miktarda C vitamini içerirler. Sindirimi kolaydır, böylece bebeğiniz 6 aylıktan itibaren tatlı patates yemeye başlayabilir. Özellikle kabızlık problemi yaşayan minikler için harika bir sindirim sistemi düzenleyicidir.

Beta-karoten ,A vitamini, C vitamini, B kompleks vitaminleri, bakır, manganez, lif, fosfor ve potasyum içeren tatlı patates kolay hazmı, alerji riskinin düşük olması ve yüksek lif içeriği sebebiyle bebekleriniz için kaliteli içeriğe sahip bir sebzedir.

Renk ve tat olarak normal patatesten oldukça farklı olan tatlı patates glüten içermediğinden ideal besinler listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Polifen maddesi bakımından zengin olan tatlı patates vücuttaki DNA hücrelerinin deforme olmasını engelleyerek tümörlerin oluşmamasını sağlar. Bu özelliği sayesinde kanseri önler veya kanser tedavisinde etkilidir.

Tatlı patatesi bebeklerinize normal patates gibi dilimleyerek ve buharda haşlanmış bir şekilde verebilirsiniz. Ayrıca tatlı patatesi çocuğunuzun yaşına uygun olarak çeşitli baharatlar ve zeytinyağı ile fırında da pişirebilirsiniz.

Tatlı Patatesin c vitamini değeri, buharda haşlama veya fırında pişirme yöntemiyle 2,4 mg dan 19,6 mg’a, a vitamini değeri ise 14.187 IU dan 19.218 IU ya çıkmaktadır.

Besin Değeri100 gramda
Kalori86 kcal
Karbonhidrat20 g
     Lif3.0 g
Protein1.6 g
Yağ0.1 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini14.187 IU
C Vitamini2.4 mg
Potasyum337.0 mg
Kalsiyum30.0 mg
Demir0.6 mg

Tatlı Patates İle İlgili Tarifler

Fırında Tatlı Patates – BLW Tarif

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin