Şubat Ayı Meyve, Sebze ve Balıkları

0
155

Şubat Ayıda Hangi Meyveleri Tüketmeliyiz? Şubat Ayıda Hangi Sebzeleri Tüketmeliyiz? Şubat Ayıda Hangi Balıkları Tüketmeliyiz? Hangi Ayda Ne Yenir? Mevsiminde Tüketime Önem Verenler İçin Şubat Ayı Sebze, Meyve ve Balıkları. Bebeklere Şubat Ayında Ne Yedirilir? Şubat Ayında Bebeklere Yedirilecek Meyveler Nelerdir? Şubat Ayında Bebeklere Yedirilecek Sebzeler Nelerdir? Şubat Ayında Bebeklere Yedirilecek Balıklar Nelerdir?

Havalardaki değişimle birlikte hastalıklar yavaş yavaş artmaya başlarken çocuklarınızın beslenmesine dikkat ederek onlara iyi bakmanın önemi iyice arttı. Mevsimsel beslenme, vücut direncini arttırmak ve bağışıklığı güçlendirmek için en doğal yöntemlerden biridir. Mevsimsel beslenme sayesinde hormonlu gıdalardan uzak durabilir, vücudun dış ortamla olan dengesini koruyabilirsiniz. Şubat ayı, kış meyve ve sebzeleri bakımından zengin bir aydır.

Şubat ayında çocuklarımıza hangi meyve, sebze ve balık türlerini yedirmek gerekir? Şubat ayı meyve, sebze ve balıkları nelerdir bu yazımızda sizin için derledik.

Not: Meyve, Sebze ve Balık isimlerine tıklayarak her bir gıdanın bebekler ve çocuklar için faydalarını, besin değerlerini, bebeklerinizin kaç aylıkken ek gıdasına dahil olabileceği gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
Şubat Ayı Sebzeleri Nelerdir?

Şubat ayı özellikle yeşil yapraklı ve kök sebzelerin tezgahlarda en bol olduğu aylardan bir tanesidir. Şubat ayında çocuklarınıza bol miktarda ıspanak yedirebilirsiniz. Ispanak kalsiyum açısından oldukça zengindir ve çocuklarınız ilk 3 yaşında bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır.

Çocuklarınıza ıspanak yedirmekte zorlanıyorsanız Ispanaklı Muffin Kek Tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Karnabahar, güçlü antioksidan etkisi sayesinde vücutta hastalıklara sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek güçlü bir koruma kalkanı oluşturur.

Çocuklarınıza brokoli yedirmekte zorlanıyorsanız birde Brokoli Köftesi Tarifini inceleyin. Yüksek ihtimalle çocuklarınızın hoşuna gidecek ve bu sayede sizde rahatlayacaksınızdır.

Şubat Ayı Sebzeleri
Şubat Ayı Meyveleri Nelerdir?

Şubat ayı C Vitamini ve antioksidan bakımında zengin meyvelerin tezgahlarda bol bol yer aldığı bir aydır. Başta mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller olmak üzere elma ve armut şubat ayında en çok tüketilen ve çok faydalı meyvelerdir.

Anne sütüne en yakın meyve avokado diyebiliriz. Bebeklerin kemik gelişimi, kalp, böbrek, göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Avokadoyu Bebeklere Yedirmenin Farklı Yolları makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Şubat Ayı MeyveleriŞubat Ayı Balıkları Nelerdir?

Şubat ayı deniz balığı sezonunun en canlı aylarından biridir. Tezgahlarda bol miktarda taze balık bulmak mümkündür.

İstavrit, içerdiği besin değerleri ile çocuk sağlığına oldukça faydalıdır. İstavrit balığı, düzenli tüketildiğinde hormonların düzenlenmesine yardımcı olur. Omega 3 deposu olan istavrit, metabolizmayı ve bağışıklık sistemini düzenler. Yüksek kan basıncını düzenleyerek vücudun dengesini sağlar.

Soğuk denizlerde yaşayan levrek balığı, içeriğindeki vitamin ve minerallerle sağlıklı bir besin kaynağıdır. Levrek balığı yüksek oranda protein, omega, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum içermektedir. Levreğin en büyük özelliği kalp hastalıkları, düşük kolesterolü ve kan basınçlarını önlemek için yardımcı olmaktadır. Levrek balığı vücudun sağlıklı yapısını korumak ve bağışıklık sistemlerini arttırmak için ihtiyaç duyduğu A vitamini ve D vitamin açısından oldukça iyi kaynaklıdırlar.

Hamsi protein açısından oldukça zengin bir balıktır. 100 gram hamside bir yetişkinin günlük protein ihtiyacının yarısı bulunur. Protein, yeni dokuların oluşması ve dokuların onarılmasında görev aldığı için özellikle çocuk gelişiminde oldukça etkilidir. Hamsi balığı çok çeşitli vitaminleri ihtiva eden bir besindir. B2, B12, D, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir.

Bebeklerinize veya çocuklarınıza balık yedirmeden önce “Bebekler Hangi Balıkları Yiyebilir?” başlıklı yazımızı okumanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Şubat Ayı Balıkları

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin