Semizotunun Bebeklere Faydası

0
409

Semizotu bebeklere ne zaman verilir? Semizotu bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken semizotu ek gıdaya dahil etmek gerekir? Semizotunun faydaları nelerdir? Semizotu bebeklere nasıl verilir? Semizotu bebeklere faydası nelerdir? Semizotunun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sıcağından soğuğuna farklı çeşitlerde bebeklerinize yedirebileceğiniz semizotu tam bir besin deposudur. Baharın gelmesi ile birlikte tezgahlarda yerini almaya başlayan sağlıktır semizotu. Semizotu diğer sebzelere oranla çok daha fazla omega-3 yağ asidi içermektedir.Semizotunu satın alırken, yapraklarının koyu yeşil ve diriliğini kaybetmemiş olmasına dikkat edin. Ayrıca bebeğinize yedireceğiniz semizotunun yapraklarının tepesinde tohum olmamasına dikkat edin.

Semizotu Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre semizotu, bebeklere ek gıdaya ilk başlama döneminden sonra yani yaklaşık 7. aydan itibaren verilebilecek ek gıdalardan bir tanesidir.

Her ek gıda da olduğu gibi semizotu kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez semizotu yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Semizotunun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Semizotu, vitamin, mineral ve lif açısından zengindir. Demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden oldukça zengindir. Ayrıca diğer sebzelere oranla çok daha fazla omega-3 yağ asidi içermektedir.

  • Çocuk gelişimi için çok önemli olan besin değerlerini içermektedir.
  • İçerdiği omega-3 sayesinde kalp sağlığı için de önemlidir.
  • Yüksek miktarda lif içerdiği için sindirim sistemine yardımcı olur ve bebeklerde kabızlığa iyi gelir.
  • Antioksidan ve antiinflamatuar etkisinden ötürü bebeklerinizin bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser gibi çeşitli hastalıkların oluşmasına engel olur.
  • İçeriğindeki A vitamini sayesinde göz problemlerine karşı da koruyucu etkiye sahiptir.
  • Bebeklerinizi mikroplara ve soğuk algınlığına karşı korur ve direncini artırır.
  • Semizotunun beyin yorgunluğuna da iyi geldiği ve aynı zamanda sinirleri dinlendirip, uykunun düzene girmesine de yardımcı olduğu söylenmektedir.
  • Kanı temizleme etkisiyle kanın üre ve benzeri maddelerden temizlenmesini sağlar.
  • Semizotu içerisinde bulunan mineraller, kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez, kemik dokusunu geliştirmek ve bebeklerinizin kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için gerekli unsurlardır.Semizotu Bebeklere Nasıl Verilir?

Semizotunu bebeklerinize hazırlarken mutlaka ıspanak gibi bol suda iyice yıkayın. Bir süre içi su dolu geniş bir kapta beklettikten sonrada yıkama işlemini yapabilirsiniz.

Yoğurtlu semizotuna bebekleriniz bayılacaktır. Ayrıca bir miktarda zeytinyağı ve tercihinize göre tatlı kırmızı biber ilave edebilirsiniz.

Kıymalı ve bulgurlu (tercihe göre beyaz pirinçli) semizotu yemeği olarak da bebeklerinize hazırlayabilirsiniz. Fakat semizotu da ıspanak vb. diğer yeşillikler gibi pişirildikten sonra ısıtılması tavsiye edilmemektedir. Bu sebeple bebeklerinize hazırladığınız semizotu yemeğini bir iki öğünlük yapmanızda fayda vardır.

Semizotunun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori22.00 kcal
Karbonhidrat1.8 g
     Lif1.6 g
     Şeker0.01 g
Protein2,6 g
Yağ0.1 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini1320.00 IU
C Vitamini24.60 mg
K Vitamini2.39 mg
Potasyum414.00 mg
Kalsiyum155.0 mg
Demir4.5 mg
Sodyum390 mg
Magnezyum33.64 mg
Folat4.76 mg
Fosfor103.22 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin