Şeftalinin Bebeklere Faydası

0
270

Şeftali bebeklere ne zaman verilir? Şeftali bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken şeftali ek gıdaya dahil etmek gerekir? Şeftalinin faydaları nelerdir? Şeftali bebeklere nasıl verilir? Şeftalinin bebeklere faydası nelerdir? Şeftalinin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Tüylü ya da tüysüz iki farklı şekilde tüketilen bu sulu meyve, aynı zamanda sunduğu faydaları üzerinden dikkatleri üzerine topluyor. Özellikle lif açısından oldukça zengin bir yapıya sahip olan şeftali, bebekleriniz için önemli faydalar sunmaktadır.
Yaz mevsiminin en tatlı meyvelerindendir. Tatlı lezzeti, sulu yumuşak kıvamı ile bebek beslenmesinde en çok sevilen gıdalardan bir tanesidir. Şeftaliyi bebekleriniz çiğ olarak ve püre halinde kolayca tüketebilirler. İçerisinde bol antioksidan barındıran meyveler arasında yer almaktadır.

Şeftali Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre şeftali, bebeklerin ek gıdaya başlama döneminde ilk tercih edilen meyvelerdendir. Ek gıdaya ilk başlama döneminde, yani 6. aydan itibaren verilebilecek ek gıdalardan bir tanesidir.

Her ek gıda da olduğu gibi şeftali kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez şeftali yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.Şeftalinin Mevsimi Ne Zamandır?

Şeftali yaz mevsiminin tatlı meyvelerindendir. Haziran, Temmuz aylarında hasadı yapılan şeftali, aynı zamanda bu aylarda satışa çıkarılır. Şeftalinin en güzel olduğu zaman ise Temmuz ayıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında pazar tezgahlarında ve marketlerin meyve reyonlarından şeftali satın alabilirsiniz.

Şeftalinin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Tam bir şifa kaynağı olan şeftali vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Yaz mevsiminin en çok sevilen meyvelerinden bir tanesi olan şeftali, içerdiği zengin besin değerleri sayesinde bebekleriniz için bir çok konuda şifa kaynağı olacaktır.

 • Şeftali çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde bebeklerinizin direncini artırır ve hastalıklara karşı korur.
 • Aynı zamanda antioksidan ve vitaminler kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Şeftali, vücudun normal işleyişine yardımcı olan askorbik asit ve çinko içermektedir. Çinko ve C vitamini, enfeksiyonlarla mücadelede, soğuk algınlığı , sıtma , zatürree ve ishal gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.
 • Bebeklerinizin cilt sağlığı için A ve C vitaminleri önemli bir yere sahiptir. Bu vitaminlerde şeftalide bol miktarda bulunmaktadır. Cilde nem, canlılık ve parlaklık kazandırır.
 • Şeftali, vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten bakımından zengindir. Beta-karoten, bebeklerinizin göz sağlığı açısından çok önemlidir.
 • Şeftali, alkali içeriği ve lifleri nedeniyle bebeklerinizin sağlıklı sindirim sağlığını korumak için oldukça faydalıdır.
 • Karaciğer ve böbreklerdeki zararlı toksinleri temizlemede yardımcı olur.
 • Şeftalinin idrar söktürücü özelliği de vardır.
 • Gün içerisinde sürekli hareket halinde olan çocuklarınızın, içerdiği potasyum sayesinde  kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Şeftali kokusu ve içerdiği besinler sayesinde sinirleri yatıştırır ve daha rahat uyku uyumasına yardımcı olur.
  (Çocukların Uykuya Geçişini Kolaylaştıran Besinler)
Şeftali Bebeklere Nasıl Verilir?

Şeftali pişirmeye pek gelmeyen bir meyvedir. Pişirilme sonucu içeriğindeki besinler hemen kaybolmaktadır. Şeftaliyi bebeklerinize mümkün olduğunca çiğ vermeye özen gösterin.

Şeftaliyi muzla, avokado ve püre haline getirebileceğiniz herhangi bir gıda ile birlikte verebilirsiniz. Aynı zamanda küp küp veya yine püre halinde yoğurtla karıştırabilirsiniz. Küp küp küp verirken mutlaka bebeğinizin yaşına veya ayına göre değerlendirip boğazına kaçmamasına dikkat edin.

Bebekleriniz parmak gıdaya alışıksa, 8. aydan sonra parmak gıda olarak da verebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz şeftaliyi kendi elleriyle kavrayarak, tadını ve kokusunu kendisi keşfedecektir.

Şeftalinin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori39.00 kcal
Karbonhidrat9.54 g
     Lif1.5 g
     Şeker8.39 g
Protein0.91 g
Yağ0.25 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini326.00 IU
C Vitamini6.6 mg
K Vitamini2.6 mg
Potasyum190.00 mg
Kalsiyum6.0 mg
Demir0.25 mg
Sodyum0 mg
Magnezyum9.00 mg
Folat4.00 mg
Fosfor20.00 mg
Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin