Ruşeym Nedir? Buğday Ruşeyminin Bebeklere Faydası

0
497

Ruşeym Nedir? Bebeklere buğday ruşeymi yedirilirmi? Ruşeym bebeklere ne zaman verilir? Ruşeym bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken ruşeym ek gıdaya dahil edilir? Ruşeymin faydaları nelerdir? Ruşeym bebeklere nasıl verilir? Ruşeymin bebeklere faydası nelerdir? Ruşeymin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Buğday en az insanlık tarihi kadar eski bir besin. Günlük enerji ihtiyacımızın büyükçe bir kısmını tek başına karşılama gücüne sahip. Aynı zamanda buğdayın içerisinde pek bilinmeyen, faydalarıyla şaşırtan çok başka bir mucize gizli.

Bu mucizenin adını son zamanlarda çok sık duymaya başladığımız ruşeymdir. 1 ton buğdaydan sadece 1 kilo elde edilen ruşeymin faydaları saymakla bitmiyor.

Ruşeym, buğdayın en üst kısmında yer alan, buğdayın büyüyüp çoğalmasını ve çimlenmesini sağlayan kısım. Ruşeymlerin içerisinde ciddi bir protein, magnezyum ve mineraller gizlidir.

Buğday Ruşeymi Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre buğday ruşeymi, bebeklerin ek gıdaya ilk başlama döneminden sonra, 8. ayda verilecek tahıl gruplarındandır.

Bebeklerin 6. aydan itibaren tam tahılları tüketmesi gerekmektedir. Geleneksel beyaz pirinç unu yerine tam yulaf ya da tam pirinç unundan yapacağınız mama çok daha besleyici olacaktır. Normal pirinç unu veya nişasta ile yapacağınız mamalar bebekleriniz için boş kalori olacaktır.

Buğday içeren tüm ürünleri bebeklerinize verirken dikkat etmenizde fayda vardır. Buğday içeriğinde gluten bulunmaktadır. Bazi bebekler glutene karşı çok hassas olabilmektedir.

Her ek gıda da olduğu gibi ruşeym kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa buğday ruşeymi yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Ruşeymin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Ruşeymin içeriğinde bebekleriniz için gerekli vitamin ve minerallerin bir çoğunu yüksek miktarda içermektedir. Ülkemizde geç keşfedilmiş olsada çok değerli bir tahıldır. Aynı zamanda içeriğinde yüksek miktarda A,E ve B1 vitamini, lesitin, esansiyel yağ asitleri, proteinler ile minerallerden çinko, manganez ve krom bulunmaktadır.

  • E, A, B1, B6 ve en önemlisi de folik asit bakımında oldukça zengin.
  • E vitamini, çok güçlü bir antioksidandır. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
  • B1 ve B2 vitaminleri çocukların diş gelişimine katkıda bulunur.
  • B1 ve B2 vitaminleri eksikliğinde gözlerde güçsüzlük, sindirim bozukluğu, kabızlık, fiziksel koordinasyonda bozukluk, iştahsızlık görülür.
  • Buğday ruşeymi içerisinde folik asit bulunmaktadır. Folik asit çocukların zihinsel gelişimlerinde rol oynar.
  • Çinko içeriği ile merkezi sinir sisteminin gelişimine destek olur. Eksikliğinde çocuklarda öğrenme yetisinin sınırlanması, büyüme ve gelişmede aksaklıklar ortaya çıkar.
  • Buğday ruşeymi demir yönünden zengin bir tahıldır.
  • Buğdayın içerisindr bulunan bir kaç kat daha fazla lif bulunmaktadır. Bu sayede sindirime çok iyi gelir.
  • İçerisindeki vitamin ve minareller sayesinde bebekleriniz ihtiyacı olan günluk enerjiyi fazlasıyla kaşlımaktadır.
  • Omega-3 içeriğinden kalp ve beyin sağlığını korur. Aynı zamanda da sinir sisteminide güçlendirir.

Ruşeym Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebekleriniz için kullanacağınız buğday ruşeyminde de her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçamak gerekir. Çok fazla kullanımı tokluk vereceğinden çocuğun kilo vermesine diğer besinlere itiraz etmesine sebep olabilir.

Buğday ruşeymini 12 aydan küçük bebekleriniz için az suda pişirerek kullanmanız sindirm açısından daha iyi olacaktır. 12 aydan büyük bebekleriniz için çiğ olarak tüketmekte sakınca yoktur.

Ruşeym birçok şekilde tüketilebilen bir tahıldır. Yalnız tüketildiğinde tatsız olduğu için bebekleriniz tüketmek istemeyebilir. Bu yüzden ruşeym bebeklerin mamalarına ilave edilerek tüketilmektedir.

Buna ek olarak ruşeym, buğday katılabilen yerlere de kullanılabilir. Bebek ve çocuklarınızın çorbalarına, sebze ve meyve pürelerine, muhallebilerine, keklerine, pankeklerine, omletlerine katabilir, öğünleri daha da zengin hale getirebilirsiniz.

Ruşeymin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori360.00 kcal
Karbonhidrat51.8 g
     Lif13.2 g
     Şeker0.00 g
Protein23.15 g
Yağ9.72 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini0.00 IU
C Vitamini0.00 mg
K Vitamini0.00 mg
Potasyum892.00 mg
Kalsiyum39.0 mg
Demir6.26 mg
Sodyum12 mg
Magnezyum23o.00 mg
Folat281.00 mg
Fosfor842.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin