Portakal, Portakalın Bebeklere Faydası

0
343

Portakal ve Portakal Suyu bebeklere ne zaman verilir? Bebek kaç aylıkken portakal ek gıdaya dahil etmek gerekir? Portakal ve Portakal Suyunun faydaları nelerdir? Portakal bebeklere nasıl verilir? Portakal ve Portakal Suyunun bebeklere faydası nelerdir? Portakalın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Portakal, hemen hemen herkesin sevdiği meyler arasında yer almaktadır. Genel olarak sabah kahvaltısında içilmekte olan portakal ve portakal suyunun bebekleriniz için pek çok yararı bulunmaktadır. Bebeklerinizin güne sağlıklı ve dinç başlaması için ya da bağışıklık sistemlerini diri tutmayı planlayanların tercih edebileceği portakal ve taze sıkılmış portakal suları ile beraber pek çok hastalığa karşı direnç kazanılması mümkündür.

Portakalın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Portakal yüksek bir C vitamini deposudur. Ayrıca içindeki posa B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum kaynağıdır. Portakalın faydaları saymakla bitmez. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da çok zengin bir meyvedir.

  • Yüksek oranda C Vitamini içermektedir.
  • Bebeklerinizi hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Posasında bulunan yüksek lif seviyesi sayesinde sindirim sistemini düzenler. Aynı zamanda içerdiği lif mideye de iyi gelmektedir.
  • İçeriğinde ki şeker, kandaki şeker oranını dengeler.
  • Vücuttaki toksinleri temizlediğinden eklemlerde oluşabilecek iltihapları da önler ve vücut iskeletinin sağlığını da olumlu etkiler.
  • Kahvaltıda tüketilen bir bardak portakal suyu bebeklerinizin gün boyu yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklarının yaşanmasını azaltır.
  • Portakalda B vitamini çeşidi olan folak ve folik asit de bulunmaktadır. Folik asit, hamilelik boyunca ve özellikle ilk üç ay alınması gereken önemli bir elementtir.

Portakalın Bebeklere Uygun Şekilde Verilmesi?

Portakal içeriğindeki yüksek oranda organik asitler sebebi ile bebeklerinize 12+ ay dan itibaren vermeniz de fayda vardır. İçeriğindeki bu organik asitler 12+ aydan küçük bebeklerinizde kaşıntı ve pişiğe sebep olabilmektedir.

Portakalı bebeğinize dilimler halinde, portakal suyu şeklinde veya çeşitli tariflerde, portakallı kereviz gibi, lezzetlendirici olarak kullanabilir ve bebeğinize sunabilirsiniz.

Portakalın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori47.00 kcal
Karbonhidrat11.75 g
     Lif2.40 g
     Şeker9.35 g
Protein0.94 g
Yağ0.12 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini225.00 IU
C Vitamini53.20 mg
Potasyum181.00 mg
Kalsiyum40.00 mg
Demir0.10 mg
Sodyum0.00 mg
Magnezyum10.00 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin