Parmak Gıdaya Ne Zaman Başlanır?

0
134

Parmak gıda nedir?
Parmak gıda bebeğinizin kendi kendine, elleriyle kavrayıp yiyebileceği, parmak ya da lokma boyutunda olan, ağzına götürebileceği ve damağıyla kolayca ezebileceği formda olan yiyeceklerdir.

Daha Fazlası İçin Tıklayınız: Parmak Gıda Nedir? Neden Parmak Gıda?

Parmak Gıdaya Ne Zaman Başlamalıyım?
Bebeğiniz yemek yerken size kendi kendine beslenmeye hazır olduğunun belirtilerini vermeye başlar. Kaşıkla beslenmeyi reddedebilir veya siz onu beslerken kaşığı tutmaya çalışabilir. Ortalama olarak 8. ve 9. aylar başlangıç için uygundur.

İlk denemelerde bebeğiniz yiyecekleri düzgün şekilde tutamayabilir. Fakat zaman geçtikçe başparmak ve işaret parmağını kullanarak nesneleri tutmaya başlayacak ve parmak gıdaları kolayca kavrayıp ağzına götürecektir. Parmaklarıyla henüz yiyecekleri tutamasa bile yiyecekleri avuçlarıyla kavrayıp ağzına götürmeye çalışacaktır.

Parmak gıdalara başlamak için dişlerin çıkmış olmasına gerek yoktur. Uygun boyutlarda buharda yeterince haşladığınız besinleri dil hareketleriyle rahatlıkla damaklarında ezebilirler.

Bebeklere parmak gıdalar nasıl verilmelidir?
Bebeğinize yiyecekleri silikon (yani kırılmaz) ve mümkünse tabanı vakumlu bir tabakta verebilirsiniz. İlk başlarda öğününüzdeki tüm parmak gıdaları tek seferde değil de bebeğiniz yedikçe parça parça ilave ederek verebilirsiniz.

Parmak gıdaları ilk zamanlarda mutlaka mama sandalyesinde verin. Böylece bebeğiniz yemek yemesi gereken yeri öğrenecek ve dik pozisyonda oturduğu için yiyeceklerin boğazına kaçma ihtimalini en aza indirmiş olacaksınız.

Kendi kendine beslenme dönemi bebeğinizin yeni yeteneklerini keşfetmesi ve özgüveninin gelişmesi açısından önemli bir dönemdir.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin