Nohutun Bebeklere Faydası

0
773

Nohut bebeklere ne zaman verilir? Nohut bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Nohut ek gıdaya dahil etmek gerekir? Nohutun faydaları nelerdir? Nohut bebeklere nasıl verilir? Nohutun bebeklere faydası nelerdir? Nohutun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bakliyatlar bitkilerinin yenilebilir tohumlarıdır. Çoğu toplumda tüketilen ana besinlerdendir ve tahıllarla birlikte tüketildiğinde önemli bir besin kaynağıdır. Bakliyatlar grubuna beyaz fasulye, barbunya türleri, nohut ve mercimek girer. Bakliyatlar olgunlaşmış tohumlar oldukları için yüksek miktarda protein karbonhidratlar ve lif içerirler.Nohut bakliyatlar arasında bebekler için en önemli besin kaynaklarından bir tanesidir ve zengin protein içeriğine sahiptir.

Nohut Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre nohut, bebeklere ilk ek gıda dönemi olan 6.-8. aydan sonra (8+) belirli miktarlarda azar azar ek gıdaya dahil edilebilir.

Nohut diüretik yani idrar söktürücü bir bakliyattır. Bebeğiniz ishalse su kaybını artırmamak için nohut vermekten kaçınılmakta fayda vardır.

Her ek gıda da olduğu gibi nohut kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez nohut yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Nohutun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Nohut çoğu önde gelen sağlık kuruluşlarına göre, bebeklerinize verebileceğiniz en sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır. 8000 yıl önce ilk kez Anadolu topraklarında yetiştirilen nohut zengin protein, karbonhidrat ve lif kaynağıdır.

 • Nohutta sindirimi optimize ederek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan yüksek miktarda çözünür lif vardır.
 • Linoleik ve oleik asit gibi esansiyel yağ asitleri için iyi bir kaynaktır. Bu yağ asitleri beyin gelişimini desteklemektedir.
 • Nohut, demir, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko yönünden zengin olması yönünden kemik sağlığı için son derece önemlidir.
 • Mineral selenyum meyve ve sebzelerin çoğunda bulunmamakla birlikte, nohutlarda bulunur. Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve vücutta kansere neden olan bazı bileşiklerin detoksifikasyonuna yardımcı olur.
 • Nohut ayrıca DNA sentezi ve onarımında rol oynayan folat içerir, böylece DNA’da kanser hücrelerinin oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
 • Folat, özellikle kadınlar için birçok farklı sebepten dolayı önemli bir B vitaminidir.
 • Nohuttaki yüksek lif, potasyum, C vitamini ve B-6 vitamini içeriği kalp sağlığını destekler.
 • Nohuttaki kolin, vücudun kronik iltihapla savaşma yeteneğinde hayati bir rol oynayan bir makro besindir.
 • Nohut uyku döngüsünü düzenler, kaslardaki hareket aralığını arttırır, ayrıca öğrenmeyi ve hafızayı artırır.
 • Nohut, daha iyi bir görüşe yardımcı olan A, C ve E vitaminleri gibi iyi bir çinko ve vitamin kaynağıdır.
 • Bebekler ilk yıllarında anemiye yatkındır ve bunun için demir eksikliği olmamalıdır. Nohut iyi bir demir kaynağıdır ve bebeklerinize yedireceğiniz bir kase nohut yemeği bebeklerinizin günlük demir ihtiyaçlarının yarısını karşılamaktadır.Nohut Bebeklere Nasıl Verilir?

Yıkadığınız nohutları 1 bardak nohuta karşılık 2 bardak su olacak şekilde geceden bir tencerede ıslatıp buzdolabında bekletmek gerekmektedir. Geceden bekleyen suyu döküp yeni su ilavesi ile haşlayabilirsiniz. Böylece bebeklerinizde gaz oluşumu azaltmış olursunuz.

Nohutu bebeklerinize çeşitli seblerele karıştırarak püre şeklinde, humus şeklinde veya etli nohut olarak hazırlayabilirsiniz. Nohutu bebekleriniz için hazırladığınız mücverlerde de değerlendirebilirsiniz.

Bazı anneler iyice haşladıkları ve yumuşattıkları nohutu bebeklerine direk olarak parmak gıda şeklinde de vermektedir. Fakat böyle bir durumda nohutun yumuşaklığından emin olmak gerekir. Ayrıca bebeklerinizi gözlemlemek gerekmektedir. Bu konuda endişeliriniz varsa nohutu kırarak da parmak gıda olarak verebilirsiniz. Böylece bebeğiniz nohutu kendisi keşfedecektir.

Nohutu pişirirken içerisine bir tutam kimyon veya  muskat cevizi rendesi ilave ederseniz gazı gidermeye yardımcı olacaktır.

Nohutun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori164.00 kcal
Karbonhidrat27.42 g
     Lif7.60 g
     Şeker4.80 g
Protein8.86 g
Yağ2.59 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini27.00 IU
C Vitamini1.30 mg
K Vitamini14.80 mg
Potasyum370.00 mg
Kalsiyum4.00 mg
Demir2.89 mg
Sodyum7.00 mg
Magnezyum48.00 mg
Folat172.00 mg
Fosfor168.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin