Muz, Muzun Bebeklere Faydası

0
391

Muz bebeklere ne zaman verilir? Bebek kaç aylıkken ek gıdaya dahil etmek gerekir? Muzun faydaları nelerdir? Muz bebeklere nasıl verilir? Muzun bebeklere faydası nelerdir? Muzun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Muz içerdiği zengin besin maddeleri ile bebeklerin gelişimine büyük katkılar sağlar. Genellikle doktorunuz aksini söylemediği sürece ek gıdaya geçiş yapıldığı ilk dönemlerde bebeklere muz yedirilebilir.

Muz, hem yemesi kolay hem de çok faydalı bir besindir. Fakat fazla yenildiğinde kabızlığa neden olduğundan özellikle bebeklerde günde en fazla 1 muz önerilir. Bebeklerin muz yemesi aşırıya kaçıldığında zararlı olabilir.

Muzun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde sağlıklı kalp işlevi ve kan basıncını düzenlemede faydalı olan potasyum ve lif açısından zengindir.

Muz aynı zamanda kalsiyum, C ve E vitaminleri açısından da önemli bir besindir. Fiber, magnezyum, fosfor, kalsiyum, selenyum, demir, B6 vitamini, B2 vitamini, A vitamini açısından da zengindir.

Muzun bebeklerinizin bünyesini güçlendirici özelliğinin yanında bebeklerinizin ihtiyacı olan enerji kaynaklarının başında gelir. Muz enerji verme özelliği sayesinde gün içinde koşturup terleyen bebeklerinizin yorulduktan sonra gücünü yitirmiş olan kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır.

Muzun Bebeklere Uygun Şekilde Verilmesi?

Muz bebeğinizin ilk parmak gıdaları arasında yer alır. Muzun yapısı gereği, bebeğinizin dişleri olmasa bile damağıyla çiğneyebileceği kadar yumuşaktır. Küçük parçalar halinde bebeğinizin önüne bırakabilirsiniz.

Eğer ki bebeğinizin ön kesici dişleri çıktıysa ebeveyn kontrolünde küçük ısırıklar ile verebilirsiniz. Dilerseniz de ilk başlarda meyve filesine koyarak bebeğinizin kontrolünde de tüketebilir.

Ayrıca muzlu pankek tariflerinde de değerlendirebilirsiniz. Bebekleriniz bu yumuşacık muzlu pankeklere bayılacaktır.

Muzun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori88 kcal
Karbonhidrat23.0 g
     Lif2.6 g
     Şeker12.0 g
Protein1.1 g
Yağ0.3 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini64.0 IU
C Vitamini8.7 mg
Potasyum358.0 mg
Kalsiyum5.0 mg
Demir0.3 mg
Sodyum1.0 mg
Magnezyum27.0 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin