Mandalinanın Bebeklere Faydası

0
274

Mandalina bebeklere ne zaman verilir? Mandalina bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken mandalina ek gıdaya dahil etmek gerekir? Mandalinanın faydaları nelerdir? Mandalina bebeklere nasıl verilir? Mandalinanın bebeklere faydası nelerdir? Mandalinanıcn besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mandalina yüksek C vitamini içeriği nedeniyle kış aylarında sık yenilen bir meyvedir. C vitamini ise kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve hastalıklara karşı vücudumuzu korumaya yardımcı bir vitamindir.C vitamininin bağışıklık için iki büyük işlevi vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, böylece vücudunuz yabancı bakterilerle savaşabilir. C vitamini ayrıca hücrelerde beslenen serbest radikalleri nötralize ederek bir antioksidan gibi davranır.

C vitaminin fazlası idrar ile vücuttan atıldığından bebek beslenmesinde her gün mutlaka C vitamini içeren meyve ve sebzeleri dahil etmeye özen göstermek gerekir.

Mandalina Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Mandalina asitli bir besindir. İçeriğindeki asitler bebeklerinizin henüz tam oturmamış sindirim sistemi için ağır gelebilir. Bu durum kimi zaman alerjik reaksiyonlar kimi zaman da pişik olarak kendini gösterebilir. Bu nedenle 12 aydan küçük bebeklerde önerilmemektedir.

Her ek gıda da olduğu gibi mandalina kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez mandalina yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.


Mandalinanın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Mandalina, flavonoidler, C vitamini, A vitamini, folat ve potasyum gibi birçok besleyici bileşik ile zenginleştirilmiş, lezzetli ve ferahlatıcı bir narenciye meyvesidir.

  • Mandalina, serbest radikal hasarını da önleyen güçlü bir antioksidan olan C vitamini içerir. C vitamini aynı zamanda, demirin gıdalardaki emilimine yardımcı olur.
  • Mandalina, vücutta birçok önemli işlevi olan folat ve B vitamini içerir. Folat, vücutta yeni hücrelerin sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • C Vitamini sayesinde vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı korur.
  • Mükemmel bir lif kaynağıdır ve portakaldan daha kolay sindirilir. Lifin sindirim sistemine faydası çok önemlidir. Bağırsakların korunmasına ve düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Mandalinada bulunan yüksek miktardaki potasyum, vücudun tüm organlarını, hücrelerini ve dokularını etkiler. Bu mineral böbrek, kas, sinir, kalp ve sindirim sisteminin düzgün çalışması için gereklidir.
  • Mandalinanın içeriğinde bulunan flavonoidler daha iyi kan akışını teşvik eder, arterlerin kan pıhtıları oluşturmasını önler ve vücuttaki “kötü” kolesterolün oksidasyonunu durdurur. Flavonoidler ayrıca anti-kanser özelliğe de sahiptir.
Mandalina Bebeklere Nasıl Verilir?

Mandalina tercih ederken daha çok naturel olanları yani yeşile yakın olanları tercih etmekte fayda vardır. Ayrıca mandalinanın çekirdekleri varsa mutlaka çıkartın.

Mandalinayı 12 ayda büyük bebeklerinize kabuklarını soyarak dilimler halinde parmak gıda olarak  yedirebilirsiniz. Ayrıca çocuklarınıza hazırladığınız meyve sularına mandalina suyuda ekleyebilirsiniz.

Mandalinanın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori46 kcal
Karbonhidrat9.0 g
     Lif2.0 g
Protein0.7 g
Yağ0.3 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini50.0 IU
C Vitamini30.0 mg
Potasyum180.0 mg
Kalsiyum35.0 mg
Demir0.3 mg
Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin