Lüferin Bebeklere Faydası

0
217

Bebeklere lüfer verilirmi? Lüfer bebeklere ne zaman verilir? Lüfer bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken lüfer ek gıdaya dahil edilir? Lüferin faydaları nelerdir? Lüferin bebeklere faydası nedir? Lüferin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bazen ebeveynler bebeklerine balık yedirme konusunda çekingen davranabiliyorlar. Balığın çok faydalı bir besin kaynağı olduğu herkesçe bilinen bir gerçek.

Balık besleyici yönü yüksek olan ve bebekler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Omega 3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Balıklardaki omega-3 yağ asitleri bebeklerin beyin gelişimi için oldukça faydalıdır.

Lüfer Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre lüfer ve diğer balıklar, 9. aydan itibaren bebeklerin ek gıdalarına dahil edilmesini tavsiye etmektedir.

Balık, yetişkinlerde olduğu gibi çocukların ve 9+ ay bebeklerin de haftada 2 kere yemeleri tavsiye edilir. Balık zengin Omega 3 içeriği ile sağlıklı beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamaktadır.

Bu konuda Bebekler Hangi Balıkları Yiyebilir başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Her ek gıda da olduğu gibi lüfer yedirmeden önce de uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa lüfer veya başka bir balık yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Lüferin Mevsimi Ne Zamandır?

Balık, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir gıda olmakla birlikte beynin kullandığı omega 3 yağ asitlerince de çok zengindir ve en önemlisi mevsiminde balık tüketmektir.

Lezzetiyle en çok aranan balık türleri arasında yer alan lüfer aynı zamanda da  denizlerin prensi olarak da bilinmektedir.

Lüferin en lezzetli dönemi Ekim ayının ortasından Kasım, Aralık ve Ocak ayının sonuna kadar olan dönemdir. Daha yağlı olması nedeniyle soğuk denizlerde yaşayan lüferlerin lezzeti çok daha fazladır.

Lüferin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Antioksidan olan ve hücreleri koruyan selenyum, kalp ritminin düzenlenmesinde etkili rol oynayan magnezyum, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, potasyum, fosfor, çinko, bakır ve sodyum mineralleri lüfer balığında bulunur.

 • Hafızayı güçlendirmesi nedeniyle hem çocukların hem yetişkinlerin tercih etmesi gereken balık türleri arasında her zaman önemli yerini koruyor.
 • Kalp sağlığı ve beyin gelişimi açısından oldukça yararlıdır.
 • Beynin fonksiyonlarını hızlandırdığından konsantre gücünü de artırır.
 • Lüfer balığı oldukça güçlü bir B12 vitamini kaynağıdır. Lüfer balığı, vücudun ihtiyacı olan B12’nin yüzde 160’ını rahatlıkla karşılar.
 • Bebeklerinizin ihtiyacı olan enerjinin üretilmesinde etkilidir. Bu sebeple de lüfer yorgunluk ve halsizliğe iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir etkiye de sahiptir.
 • Kemik sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.
 • Lüfer omega-3 yağ asitleri açısından da zengin bir balıktır.
 • Omega 3 yağ asitlerini bolca içermesi nedeniyle çocukların, beyin ve göz gelişimi için de gereklidir.
 • Metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Yağlı bir balık olmasına rağmen sindirimi kolaydır.
 • İçeriğinde ayrıca yüksek oranda fosfat ve çinko da barındırır.
 • Magnezyum maddesi sayesinde kan akışını normalleştirerek kalbin ritmini dengeler.
 • Potasyum ve antioksidan içeren lüfer balığı vücutta serbest radikalerin dolaşmasını önler.
 • İçeriğinde ki besin değerleri sayesinde hızlı doku iyileştirmede faydası vardır. Bu da çocuklarınızda meydana gelebilecek yaralanmalarda hızlı iyileşme görülür.

Lüfer Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebekleriniz için balık alırken mevsiminde ve deniz balığı olmasına özen gösterin. Son yıllarda tezgahlardaki balıkların büyük çoğunluğu çiftlik balıklarıdır ve bebeklerin tüketimi için pek uygun değildir.

Bu konuda Bebekler Hangi Balıkları Yiyebilir başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Pişirme önerisi olarak buharda, fırında, Izgarada ya da buğulama şeklinde yapılması en sağlıklı yöntemdir. Yağda kızartılmış balıkları bebeklerinize yedirmemenizi öneririz. Kızartma genel olarak tüm gıdalarda sağlıklı pişirme yöntemi olmayıp bebekleriniz için pek de sağlıklı bir pişirme yöntemi değildir.

Buharda Pişirmenin Faydaları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebeklerinize lüfer yedirirken kılçıklarını iyice çıkardığınızdan emin olun.

Lüferin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori124.00 kcal
Karbonhidrat0.00 g
     Lif0.00 g
     Şeker0.00 g
Protein20.04 g
Yağ4.24 g
     Kolesterol59.0 mg
A Vitamini398.00 IU
C Vitamini0.00 mg
K Vitamini0.00 mg
Potasyum372.00 mg
Kalsiyum7.0 mg
Demir0.48 mg
Sodyum60 mg
Magnezyum33.00 mg
Folat2.00 mg
Fosfor227.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin