Levrek, Bebeklerde Levreğin Faydaları

0
410

Levrek oldukça besleyici bir balıktır.  Ülkemizi çevreleyen tüm denizlerde yaşamaktadır. Bol miktarda protein, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir içerir. Güçlü bir antioksidandır. Omega 3 yağ asitlerini bolca içermesi nedeniyle çocukların, beyin ve göz gelişimi için de gereklidir.

Balık, yetişkinlerde olduğu gibi çocukların ve 9+ ay bebeklerin de haftada 2 kere yemeleri tavsiye edilir. Balık zengin Omega 3 içeriği ile sağlıklı beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamaktadır.

Levrek, Bebeklerde Levreğin Faydaları Nelerdir?

Levrek de oldukça besleyici bir balıktır.  Ülkemizi çevreleyen tüm denizlerde yaşamaktadır. Bol miktarda protein, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir içerir. Güçlü bir antioksidandır. Omega 3 yağ asitlerini bolca içermesi nedeniyle çocukların, beyin ve göz gelişimi için de gereklidir.

Levrekte yüksek oranda protein vardır. Levrekteki omega 3 EPA ve DHA içeriyor ve bu maddeler başka hiçbir protein kaynağında bulunmamaktadır.

Kemiklerin güçlenmesine yardım eder. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur.

Balığa başlama başlama yaşı olarak farklı kaynaklara göre 8. ay ile 12. ay arasında farklılık göstermektedir. En doğru karar doktorunuza danışarak başlamak ve ilk 3 gün kuralını unutmamak gerekir. Balık alerjik bir gıdadır ve çocuğunuzun alerji geçmişi varsa buna dikkat etmeniz gerekebilir.

Levrek alırken mevsiminde ve deniz balığı olmasına özen gösterin. Son yıllarda tezgahlardaki balıkların büyük çoğunluğu çiftlik balıklarıdır ve bebeklerin tüketimi için pek uygun değildir.

Pişirme önerisi olarak buğulama veya fırında levrek bebekler için en uygun ve en besleyici yöntem olacaktır.

Levreğin Besin Değerleri?

Besin Değeri100 gramda
Kalori124 kcal
Karbonhidrat0.0 g
     Lif0.0 g
Protein24.0 g
Yağ2.6 g
     Kolesterol53.0 mg
A Vitamini213.0 IU
C Vitamini0.0 mg
Potasyum328.0 mg
Kalsiyum25.0 mg
Demir0.8 mg

 

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin