Labne Peyniri Tarifi

0
300

Protein kaynaklarından biri olan labne peyniri, kemik sağlığını korumaktadır. B vitamini içeren labne peyniri kansızlıkla mücadele konusunda başarılı sonuçlar verir.

Protein ve kalsiyum kaynağı peynirler kas ve kemik gelişimi için önem arz etmektedir. Labne peyniri de bu peynirlerden biridir ve özellikle bebekler tarafından sevilerek tüketilir. Özellikle tuzsuz (veya çok az tuzlu) olması +6 ay bebeklerin sağlıklı beslenmesi açısından da oldukça önemlidir.

Gelişme çağında, katı gıdaya geçiş döneminde tüketilmesi önerilen labne peyniri çocukların daha güçlü kas ve kemik yapısına sahip olmasını sağlar. Sindirim veya kabızlık problemi yaşayan çocuklarda bağırsakların aktif şekilde çalışmasına da destek olur.

Bebekler İçin Labne Peyniri (+6) Tarifi’nin Malzemeleri

  • 1 litre süt
  • Bir küp tuzsuz taze süzme peynir

Bebekler İçin Labne Peyniri (+6) Tarifi’nin Hazırlanışı

1. Sütünüzü ısıtın (parmağınızı koyunca 6’ya kadar sayıp sıcaklığa dayanıyorsanız yeterlidir.

2. Peynirinizi ayrı bir kapta iyice ezin ve üzerine ısıttığınız sütten bir miktar ekleyerek iyice yumuşatın. Daha sonra bir kepçe daha sıcak süt ekleyerek iyice harmanlayın. Daha sonra da tüm sütü ve karışımı cam kavanoza koyun iyice harmanlayın.

3. Kavanozu havluya sarın. Fırınınızı 100°C de 6 dk. ısıtın ve mutlaka fırını kapatın.

4. Kavanozu kapağı kapalı ve havluya sarılı bir şekilde 6 saat bekletin.

5. Bu aşamadan sonra havluyu çıkartın ve kavanozun kapağını açıp buzdolabında min. 6 saat daha bekletin.

6. Buzdolabından çıkardığınız kavanozu bir tülben yardımı ile yaklaşık 1-2 saat süzün. Süzdüğünüz suyu peynir altı suyu olarak kullanabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz labne peyniri ağzı kapalı cam bir kapta yaklaşık 6 gün boyunca bozulmadan tüketebilirsiniz.

Labne Peynirinin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Lezzetinin yanı sıra içeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum ve protein ile oldukça sağlıklı bir süt ürünü olan labne peyniri, bebekler için sayısız fayda barındırmaktadır. Aynı zamanda tuzsuz veya az tuzlu peynir çeşitleri arasında yer alan besin değeri yüksek labne peyniri bebekler için oldukça faydalıdır.

  • İçeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum sayesinde kas ve kemik gelişimi için büyük fayda sağlayan labne peyniri sağlıklı kemik gelişimi için önemli bir besindir.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum sebebiyle diş sağlığına da birçok fayda barındıran labne peyniri, diş çürümesine de engel olmakta ve sağlıklı diş gelişimi için önemli bir besindir.
  • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan labne peyniri, bebeklerin düzenli tüketmesi halinde vücudun direncini arttırarak bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.
  • Labne peyniri içeriğinde yüksek oranda bulunan protein sayesinde, emekleme ve yürüme dönemindeki bebeklerinizin kas gelişimi için büyük faydalar sağlamaktadır.
  • İçeriğinde yüksek oranda B vitamini bulunduran labne peyniri kansızlıkla mücadele konusunda başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Labne peyniri, içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına destek olan bir besindir. Bu sayede sindirim veya kabızlık problemi yaşayan çocuklarda bağırsakların aktif şekilde çalışmasına da destek olur.

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin