Kuru Üzüm, Bebeklerde Kuru Üzümün Faydaları

0
347

Kurutulmuş meyvelerin en lezzetlisi ve en faydalısı olan kuru üzüm yediden yetmişe herkes için sağlıklı bir besindir. Kuru üzümün enerji açısından değerli bir besindir. Kurutulmuş meyvelerin tümünde su oranı azaldığı için kalan maddelerin enerji sağlamada çok büyük katkısı vardır. Kurutma işlemi sonrasında hemen hemen bütün vitamin ve mineraller korunur.

Kuru üzüm herkes tarafından çok sevilen, neredeyse kimsenin karşı koyamadığı küçük, siyah kurutulmuş bir meyvedir. İçeriğinde A ve B1 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir ve Sodyum gibi mineralleri bulundurmaktadır.

Kuru üzüm enerji vermesi açısından faydalı bir besindir. Kurutulmuş meyvelerin tümünde su oranı azaldığı için kalan maddelerin enerji sağlamada çok büyük katkıları olur.

Ülkemizde demir eksikliği anemisi(kansızlık) oldukça yaygın olarak görülmektedir ve risk grupları arasında çocuklar da vardır. Üzüm, çocuklarda kansızlığın önlenmesinde katkıda bulunabilir, çünkü demir içeriği çok yüksektir ve demirin beyin dokusunda da çok önemli işlevleri vardır.

Kuru üzüm bebekleriniz için alternatif iyi bir atıştırmalıktır. Bebeklerin doğru beslenmesi için mutlaka 2-3 saatte bir besin alması gerekmektedir. Ayrıca süt ile birlikte tüketildiğinde (+12 ay) daha da faydalı hale gelmektedir.

Bebeklerde Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru üzüm iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu da güçlü kemikler için çok önemlidir. Lif açısından oldukça zengin ve sindirim dostu kuru üzüm, kabızlık için de iyi bir çözümdür. Ayrıca güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.

  • Kuru üzüm tam bir karaciğer dostudur vücudumuzda kan oranını artırır.
  • Hafızayı yüksek oranda güçlendirir
  • Kuru üzüm sarılık hastalığına faydalıdır
  • Vücuda enerji verir
  • Kan yapıcı özelliği vardır
  • Göğüs hastalıklarına iyi gelir
  • Üzüm ürünlerindeki demir, kalsiyum ve potasyum minerallerinin, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
  • Mineraller halsizliği, kansızlığı, ishali ve zayıflığı tedavi eder.
  • Mideye çok faydalıdır.

Kuru Üzümün Besin Değerleri Nelerdir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori299 kcal
Karbonhidrat66.8 g
     Lif3.4 g
Protein3.1 g
Yağ0.5 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini0.0 IU
C Vitamini2.3 mg
Potasyum749.0 mg
Kalsiyum50.0 mg
Demir1.9 mg
Sodyum11.0 mg
Magnezyum32.0 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin