Kuru Erik Bebeklere Faydası

0
435

Kuru Erik bebeklere ne zaman verilir? Kuru Erik bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Kuru Erik ek gıdaya dahil etmek gerekir? Kuru Eriğin faydaları nelerdir? Kuru Eriğin bebeklere faydası nelerdir? Kuru Eriğin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir çok insan için erik denmesi bile ağzımızın sulanmasına yetiyor. Kuru erik, iştah açan erik türlerinin güneşte kurutulmuş halidir. K vitamini açısından zengin olan erik, kuru haliyle de çok sevilen bir besin haline gelmiştir.

Yaz günlerinde taze taze tüketilen erik, tüm mevsimlerde kuru şekli ile mutfaklarda ve bebek beslenmesinde ek gıda sürecinde de yer almaktadır. Özellikle bebeklerine tatlı ve kurabiye yapan anneler ve ara öğün olarak tercih edenler için kuru erik önemli bir meyvedir.

Kuru Erik Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre kuru erik, bebeklere ek gıdaya başlama döneminde yani yaklaşık 7. ve 8. aylardan itibaren ilk verilecek ek gıdalardan bir tanesidir.

Her ek gıda da olduğu gibi bezelye kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez bezelye yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.
Kuru Eriğin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Erikler, çeşit çeşit olmakla beraber birbirinden önemli faydaya sahip meyveler olarak bebeklere verilebilmektedir. Hem tazesi hem de kurusu hızlı yaşlanma ve birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

  • Kuru erik yüksek miktarda potasyum kaynağıdır. Potasyum ise kalp sağlığını koruyan bir mineraldir.
  • Bebeklerde kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Yüksek oranda lif içermektedir. Bu sayede bebeğinizin sindirim sistemi daha rahat ve düzenli çalışmasını sağlar.
  • Bağırsak ve sindirim sistemine de olumlu etkiler sağlar, kabızlığı önler.
  • C Vitamini açısından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.
  • C vitamininden zengin olduğu için demir emilimini de hızlandıran meyvelerden biridir.
  • Ayrıca kuru erik magnezyum mineralleri, A Vitamini ve Kalsiyum açısından da zengindir.
  • Yüksek oranda B vitamini içermektedir. Hafızanın güçlenmesi, bilişsel performansta artış, beynin strese karşı korunmasını, dolayısıyla fiziksel ve zihinsel sağlığı etkiler.Kuru Erik Bebeklere Nasıl Verilir?

Kuru eriği bebeğinize ilk ek gıdaya başladığı dönemlerde püre halinde muhallebilerine katabilir, yoğurtlu kuru erik şeklinde de bebeklerinize verebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde (9+) kuru erikleri çekirdeklerini çıkartarak ve bir kaç ufak parçaya bölerek parmak gıda olarak bebeğinize verebilirsiniz.

Kuru Eriğin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori240.00 kcal
Karbonhidrat63.88 g
     Lif7.10 g
     Şeker38.13 g
Protein2.18 g
Yağ0.38 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini780.00 IU
C Vitamini0.60 mg
K Vitamini60 mg
Potasyum732.00 mg
Kalsiyum43.00 mg
Demir0.93 mg
Sodyum2.00 mg
Magnezyum41.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin