Kırmızı Et, Bebeklerde Kırmızı Etin Faydaları

0
299

Kuzu eti gibi küçükbaş hayvan etleri dana eti gibi büyükbaş hayvanlara göre daha az yabancı madde ve ilaca maruz kalmaktadır. Bu sebepler bebek beslenmesinde küçükbaş hayvan etinin tercih edilmesi gerekmektedir. 

İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeğinizin sindirim sistemi 8. ay itibariyle kırmızı et tüketimine başlanabilir durumdadır. Ancak ek gıdaya geçişte herhangi bir sorun ile karşılaşılmadıysa bazı durumlarda uzmanınıza danışarak 7. aydan itibaren sebze mamalarına kıyma eklemeye başlayabilirsiniz.

Kuzu eti gibi küçükbaş hayvan etleri dana eti gibi büyükbaş hayvanlara göre daha az yabancı madde ve ilaca maruz kalmaktadır. Bu sebepler bebek beslenmesinde küçükbaş hayvan etinin özelikle yağsız kuzu etinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Bebeklerin, büyüme ve gelişmeleri için bazı özel beslenme gereksinimleri vardır ve bu gereksinimleri karşılayan en temel gıdalardan birisinin kırmızı ettir.

Kırmızı etteki demir emilimi kolay formdadır. Aynı zamanda içerdiği proteinin biyolojik yararlılığı yüksektir. Yani kırmızı et bebeğin hücreleri tarafından kolay işlenebilen kaliteli protein sağlar. Demirin kolay emilebilir formda olması bebeğin kansızlık probleminden korunmasını sağlar. Hayvansal gıdalardaki demir, bitkisel kaynaklı demire göre çok daha kolay emilir.

Kuzu Etinin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori294 kcal
Karbonhidrat2.5 g
     Lif0.0 g
Protein32.8 g
Toplam Yağ21.0 g
     Kolesterol97.0 mg
A Vitamini0.0 IU
C Vitamini0.0 mg
Potasyum310.0 mg
Kalsiyum17.0 mg
Demir2.0 mg
Sodyum72.0 mg
Magnezyum23.0 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin