Kereviz, Kerevizin Bebeklere Faydası

0
437

Kereviz bebeklere ne zaman verilir? Bebek kaç aylıkken kerevizi ek gıdaya dahil etmek gerekir? Kerevizin faydaları nelerdir? Kereviz bebeklere nasıl verilir? Kerevizin bebeklere faydası nelerdir? Kerevizin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kereviz kış aylarında bebek mutfağında mutlaka olması gereken bir sebzedir. Buharda haşlayarak oldukça sağlıklı menüler hazırlayabilirsiniz. Vitamin ve mineral açısından zengin olan kereviz, bebeklere 8+ aydan itibaren verilmesi önerilir.

Ayrıca, günümüzde tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat kereviz hakkında “altüst olmuş sinirleriniz için kereviz besininiz ve ilacınız olsun” demiştir.

Bebeğinize kereviz yedirmeden önce bu besine herhangi bir alerjisi olup olmadığından emin olmanız gerek. Bunun için de temel kural olan ilk 3 gün kuralına uymakta fayda vardır.

Diş çıkarma döneminde kaşınan dişler için kereviz sapları iyi bir çözümdür. Rahatlatıcı gücü sayesinde diş huysuzluğuna çok iyi gelmektedir. Kereviz saplarını kesip yıkadıktan sonra, 10 dakika kadar buzlukta tutup bebeğinize dişlerini kaşıması için verebilirsiniz.

Kerevizin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Kereviz, yetişkinler kadar bebekler için de oldukça sağlıklı, enerji deposu bir besin kaynağıdır. Hem kökü hem yaprakları hem de sapı tüketilebilen bu sebzenin bebeklere faydası, her şeyden önce anne sütünü arttırmasıyla başlar. Vitamin ve mineral değerleri dışında yüksek dozda antioksidan içeren kereviz, bebeğiniz tarafından belirli aralıklarla tüketildiği takdirde onu hücresel hastalıklardan korur.

Hazımsızlık gibi durumlarda bebeğinizin rahatlamasını sağlayan kereviz, içerisindeki yüksek oranda C vitamini sayesinde bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirirken, özellikle suyu sinir sistemini rahatlatan bir formüle sahiptir.

  • Kış sebzesi olarak grip, nezle gibi rahatsızlıkların doğal antibiyotiğidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • K ve C vitaminleri açısından zengindir.
  • Lif, potasyum, folat, ve B6 vitamini, kalsiyum, magnezyum, triptofan, fosfor, demir, B1, B2 ve A vitaminlerinin de iyi bir kaynağıdır.
  • İçerdiği apiol adlı madde nedeniyle idrar yollarını temizler . Zaten şifalı ürün olarak kullanımında öncelikle idrar sökücü (diüretik) özelliği akla gelmektedir.
  • Romatizma, artrit ve gut tedavisinde olumlu etkilere sahiptir.
  • Fenolik asitler açısından da zengindir. Böylece kansorejen tümörlerin büyümesine neden olduğu bilinen prostaglandinlerin faaliyetlerini engeller.
  • Ayrıca bedeni güçlendirir, sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir.

Kerevizin Bebeklere Uygun Şekilde Verilmesi?

Kereviz bebeğinizin ilk parmak gıdaları arasında yer alır. Kerevizleri dilim dilim doğrayıp buharda haşlayarak bebeğinize servis edebilirsiniz. Aynı zamanda fırında kereviz hazırlayıp da verebilirsiniz.

Kerevizin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori42 kcal
Karbonhidrat9.2 g
     Lif1.8 g
     Şeker1.6 g
Protein1.5 g
Yağ0.3 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini449.0 IU
C Vitamini8.0 mg
Potasyum300.0 mg
Kalsiyum43.0 mg
Demir0.7 mg
Sodyum100.0 mg
Magnezyum20.0 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin