Keçiboynuzunun Bebeklere Faydası

0
346

Keçiboynuzu bebeklere ne zaman verilir? Keçiboynuzu bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Keçiboynuzu ek gıdaya dahil etmek gerekir? Keçiboynuzunun faydaları nelerdir? Keçiboynuzu bebeklere nasıl verilir? Keçiboynuzunun bebeklere faydası nelerdir? Keçiboynuzunun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Zengin besin içeriğinin yanında yüksek düzeyde antioksidan maddeler içeren Keçiboynuzu, bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi açısından büyük öneme sahiptir.

Keçiboynuzunun lif oranı yüksek, antioksidan bakımından zengin, düşük yağ ve seker oranı ile kafeinsiz ve glütensiz bir besin kaynağıdır. Toz halinde, atıştırmalık olarak, şurubu, özü veya hapları ile günlük beslenme rutinine kolaylıkla eklenebilir.

Keçiboynuzu Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre keçiboynuzu, bebeklere ek gıdaya ilk başlama döneminde yani yaklaşık 6. aydan itibaren verilebilir. Kimi uzmanlar, bebeklerin katı gıdaya geçiş döneminde 1. ve 2. aşamayı tecrübe ettikten sonra yaklaşık 10 – 12 aylarında keçiboynuzu kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Ayrıca 7. Aydan itibaren bebeklerinize diğer pekmezlerde olduğu gibi keçiboynuzu pekmezi de verilmesi tavsiye edilmektedir. Bebeklere keçiboynuzu unu kusmamaları için mamalarında kalınlaştırıcı ham madde olarak kullanılabiliyor.

Her ek gıda da olduğu gibi keçiboynuzu kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez keçiboynuzu yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Keçiboynuzunun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu fosfor, kalsiyum ve vitamin açısından zengin olmakla birlikte içerisinde A, B, B2, B3 ve D vitaminlerini barındırmaktadır. Bu yüzden doğal güç ve besin kaynağıdır. İçeriğinde bulunan doğal şeker sayesinde önemli bir enerji kaynağı ve doğal tatlandırıcıdır.

  • Potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir mineralleriyle zengin bir besin kaynağıdır.
  • Keçiboynuzu kemik gelişiminde bir numaralı besindir.
  • Antioksidan özelliğiyle keçiboynuzu doğal bir antibiyotik özelliği taşımaktadır.
  • Kış aylarında artan astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelmektedir.
  • Şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir.
  • Bağırsak ve sindirim sistemine de olumlu etkiler sağlar, kabızlığı önler.
  • İçerdiği lifler dolayısı ile sindirim sistemini koruyucu özelliği vardır.
  • Keçiboynuzu inanılmaz bir enerji deposudur.
  • Çeşitli alerjik hastalıklara karşı engelleyici ve tedavi edici özelliği vardır.

Keçiboynuzu Bebeklere Nasıl Verilir?

Keçiboynuzu, pekmez, toz, nektar gibi birçok seçenekle tüketilebilir. Özellikle pekmezini ilk ek gıda aşamasında mamalarına katabilirsiniz. Unu ile çeşitli kekler veya pankekler yapabilirsiniz. Toz haline getirdiğiniz keçiboynuzlarını yoğurt, bal, pekmez veya süte karıştırarak tüketebilirsiniz.

Unutmayın her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi dut kurusunun da fazlası zararlı olabilir. Küçük bir avuçtan fazlasını vermemeye özen gösterin.

Keçiboynuzunun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori292.00 kcal
Karbonhidrat65.61 g
     Lif25.90 g
     Şeker36.83 g
Protein4.70 g
Yağ0.80 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini0.00 IU
C Vitamini0.00 mg
Potasyum990.00 mg
Kalsiyum311.00 mg
Demir2.2 mg
Sodyum5.00 mg
Magnezyum120.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin