Karnabahar, Bebeklerde Karnabaharın Faydaları

0
352

Karnabahar bebeklere ne zaman verilir? Bebek kaç aylıkken ek gıdaya dahil etmek gerekir? Karnabaharın faydaları nelerdir? Karnabahar bebeklere nasıl verilir? Karnabaharın bebeklere faydası nelerdir? Karnabaharın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Karnabahar bebek mutfağının vazgeçilmez kış sebzeleri arasındadır. 9. Aydan itibaren bebek yemeklerinde yer almaya başlar. Karnabahar en sağlıklı sebzelerden biridir.

Karnabaharın içeriğinin büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. İçeriğinde çok az karbonhidrat, protein ve yağ bulunur fakat vitamin, mineral, antioksidan ve diğer fitokimyasallar açısından çok zengindir.

Bu nedenle karnabahardan kilo aldırıcı bir etki beklemekten ziyade içeriğindeki zengin vitamin minerallerden yararlanmakta fayda vardır.

Bebeklerde Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Güçlü antioksidan etkisi sayesinde vücutta hastalıklara sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek güçlü bir koruma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Karnabaharın içeriğindeki kolin sağlıklı bir beyin gelişiminde önemli role sahip olan bir B vitaminidir. Aynı zamanda hamilelik sırasında kolin tüketmek, bebeğinizin beyin aktivitelerine çok büyük yarar sağlar. Yapılan çalışmalar bunun bilişsel işlevleri, öğrenmeyi ve hafızayı arttırdığını göstermektedir.

Karnabahar lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine faydalıdır ve kabızlığa iyi gelir.

Karnabahar, K vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor açısından zengin olduğu için kemik ve dişleri güçlü tutar. İçerdiği C vitamini, kalsiyum kemferol ve periodontal, dişler sağlığını olumlu etkiler. Yeterli miktarda K vitamini tüketmek kalsiyum emilimini artırır ve kemik sağlığını iyileştirir.

Karnabahar D vitamininin emilimine yardımcı olan A ve K vitamini deposudur.

karnabaharın sakinleştirici özelliği olduğu da bilinmektedir.

Karnabaharın Bebeklere Uygun Pişirme Önerisi

Karnabaharı tüketmek için en uygun mevsim olarak Eylül-Ekim ayında başlar Mart-Nisan ayına kadar ülkemizin pek çok bölgesinde yetişmektedir.

Karnabaharı bebelerinize en iyi ve besin değerleri kaybolmadan buharda haşlayarak parmak gıda şeklinde verebilirsiniz. Aynı zamanda fırında da pişirdiğiniz karnabaharlara bebekleriniz bayılacaktır. Karnabaharı parmak gıda şeklinde vermeniz, bebeklerinizin kendi elleriyle karnabaharları tutarak, keşfederek ve zevkle yemesini sağlayacaktır.

Karnabaharın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori24 kcal
Karbonhidrat5.0 g
     Lif2.0 g
Protein1.9 g
Yağ0.3 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini13.0 IU
C Vitamini48.2 mg
Potasyum299.0 mg
Kalsiyum22.0 mg
Demir0.4 mg
Sodyum30.0 mg
Magnezyum15.0 mg

 

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin