İstavritin Bebeklere Faydası

0
523

Bebekler İstavrit yermi? İstavrit bebeklere ne zaman verilir? İstavrit bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken istavrit ek gıdaya dahil etmek gerekir? İstavritin faydaları nelerdir? İstavrit bebeklere nasıl verilir? İstavritin bebeklere faydası nelerdir? İstavritin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bazen ebeveynler bebeklerine balık yedirme konusunda çekingen davranabiliyorlar. Balığın çok faydalı bir besin kaynağı olduğu herkesçe bilinen bir gerçek.

Balık besleyici yönü yüksek olan ve bebekler için mükemmel bir besin kaynağıdır. Omega 3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Balıklardaki omega-3 yağ asitleri bebeklerin beyin gelişimi için oldukça faydalıdır.

İstavrit Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre istavrit ve diğer balıklar, 9. aydan itibaren bebeklerin ek gıdalarına dahil edilmesini tavsiye etmektedir.

Balık, yetişkinlerde olduğu gibi çocukların ve 9+ ay bebeklerin de haftada 2 kere yemeleri tavsiye edilir. Balık zengin Omega 3 içeriği ile sağlıklı beyin gelişimine çok ciddi katkı sağlamaktadır.

Bu konuda Bebekler Hangi Balıkları Yiyebilir? başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Her ek gıda da olduğu gibi istavrit yedirmeden önce de uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa istavrit veya başka bir balık yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

İstavritin Mevsimi Ne Zamandır?

Balık, vitamin, mineral bakımından oldukça zengin bir gıda olmakla birlikte beynin kullandığı omega 3 yağ asitlerince de çok zengindir ve en önemlisi mevsiminde balık tüketmektir.

İstavrit balığı, ülkemizde neredeyse her bölgede tüketilir ve lezzetli balık çeşitleri arasında yer alır.

Türkiye’de Marmara, Ege ve Karadeniz arasında devamlı göçebe yaşayan istavrit, sonbahar ile birlikte Marmara’da görülmeye başlayan bu balıklar, ilkbaharda yine Karadeniz’e dönerler.

Ekim ve Şubat ayları arasında gereken büyüklüğe ulaşan istavritler, en çok bu aylarda lezzetli ve  sağlıklı olmaktadır.

İstavritin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

İstavrit balığı, özellikle kadınlarda hormonal dengenin düzenlenmesine yardımcı olan bir balıktır. A, B2, B6, B12 vitaminlerine sahip olan istavrit, içerdiği selenyum sayesinde kansere karşı mücadelede önem teşkil etmektedir. pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran istavrit omega-3 yağ asitleri açısından da zengin bir balıktır.

  • Hafızayı güçlendirmesi nedeniyle hem çocukların hem yetişkinlerin tercih etmesi gereken balık türleri arasında her zaman önemli yerini koruyor.
  • Kalp sağlığı ve beyin gelişimi açısından oldukça yararlıdır.
  • Yüksek kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur.
  • Hormon dengesi sağladığından ve hormon seviyesini düzenlediğinden önemli bir balık türüdür.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye de sahip.
  • İstavrit omega-3 yağ asitleri açısından da zengin bir balıktır.
  • Omega 3 yağ asitlerini bolca içermesi nedeniyle çocukların, beyin ve göz gelişimi için de gereklidir.

İstavrit Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebekleriniz için balık alırken mevsiminde ve deniz balığı olmasına özen gösterin. Son yıllarda tezgahlardaki balıkların büyük çoğunluğu çiftlik balıklarıdır ve bebeklerin tüketimi için pek uygun değildir.

Bu konuda Bebekler Hangi Balıkları Yiyebilir? başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Pişirme önerisi olarak buharda, fırında, Izgarada ya da buğulama şeklinde yapılması en sağlıklı yöntemdir. Yağda kızartılmış balıkları bebeklerinize yedirmemenizi öneririz. Kızartma genel olarak tüm gıdalarda sağlıklı pişirme yöntemi olmayıp bebekleriniz için pek de sağlıklı bir pişirme yöntemi değildir.

Buharda Pişirmenin Faydaları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İstavritler küçük bir balık olması sebebiyle iri kılçıkları yoktur. Fakat her zaman kılçıklarını iyice temizlediğinizden emin olun.

Her balığın pişme süresi birbirinden farklıdır. Bunu dikkate alarak balığın iyi pişmiş olmasına dikkat edin.

Kılçıklarını temizlediğiniz istavritleri küçük parçalar halinde bebeklerinizin önüne bırakabilir ve dikkati elden bırakmadan kendilerinin elleriyle parmak gıda olarak yemelerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

İstavritin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori158.00 kcal
Karbonhidrat0.00 g
     Lif0.00 g
     Şeker0.00 g
Protein18.95 g
Yağ9.09 g
     Kolesterol65.0 mg
A Vitamini57.00 IU
C Vitamini0.00 mg
K Vitamini0.00 mg
Potasyum360.00 mg
Kalsiyum106.0 mg
Demir0.82 mg
Sodyum125 mg
Magnezyum36.00 mg
Folat0.00 mg
Fosfor245.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin