İştahsız Çocuk

0
598

İştahsız çocuklara yaklaşım nasıl olmalı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanından Öneriler…

İştahsızlık ve yeme problemi çocuklarda en sık görülen sorunlardan bir tanesidir. Çocuğunuz bebeklikten çıkıp 1 yaşını geride bıraktığı sırada iştahındaki azalma dikkatinizi çekebilir. Bu durum çoğu zaman ebeveynleri endişelendirir. Anneler ve babalar kendi aralarında da çok konuşurlar ve genellikle çocuklar arasında karşılaştırma yaparlar.

Peki çocuğunuz gerçekten iştahsız mı yoksa altta yatan başka sebepler mi var? Bu yazımızda, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan ASLAN parmakgida.com’a organik bir hastalığa bağlı olmayan iştahsızlığı ve iştahsız çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunu anlattı.‘İştahsız çocuk’ tanımı, biz çocuk doktorlarının sık karşılaştığı yakınmalardan biridir. Aslında iştahsız denilen çocukların çoğu, eğer bir ateşli hastalık, kansızlık, parazit gibi organik neden yoksa, anne babanın istediği kadar yemeyen, yanlış beslenme alışkanlıklarından etkilenmiş çocuklardır.

Çocukların ihtiyacı olan yeterli gıdayı almamasına iştahsızlık denir. Çocuklarda iştahsızlığa sebep olan ve en sık rastlanan neden psikolojik sebeplerdir. Psikolojik faktörlerden olan huzursuz aile ortamı çocukta görülen iştahsızlığın önemli sebeplerinden bir tanesidir. Çocukların bilinçaltına yerleşmiş endişe, üzüntü ve kıskançlık duyguları da iştah azalmasına sebep olabilir.

İştahsızlıkla başvuran çocuklarda ilk değerlendirme anne ve babanın sorunla ilgili algılarından ziyade çocuktaki fiziksel gelişim dikkate alınarak yapılmaktadır. Aileden alınan öykü ve muayene ile anne baba ile hemfikir olan hekim altta yatan organik bir nedene yönelik incelemelerde bulunur. Neden bulunamayan çocuklarda psikolojik kökenli iştahsızlık düşünülebilir. Çocukta iştahsızlığın psikolojik nedenleri büyük çeşitlilik gösterebilse de genel neden, kardeş kıskançlığı, çocukluk depresyonu, aile içinde ortaya çıkan bir yaşam olayı ve ilişki sorunu olarak belirir.İştahsız Çocuklara Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

 • Çocukların yeme iştahını değerlendirirken ebeveynlerin çocukların bireysel farklılık gösterebileceğini göz önüne almaları ve bu nedenle karşılaştırmalardan kaçınmaları gerekir.
 • Aç olmasa da çocuğu yemeye zorlamak, en önemli yemeği reddetme nedenlerindendir.
 • Ebeveynler çocuğu yemeğe zorlamamalı, acıktığında ise yemek zamanını beklemeden yemeği hazırlamalıdırlar.
 • Acıkan çocuğun yemeğini geciktirmek yeme isteğinin kaybolmasına yol açabilir.
 • İstemediği gıdaları yemeye zorlamak da yapılan yanlışlardan bir tanesidir.
 • Çocukların beğenilerine saygı duyulmalı, istediği ve gereksinimi olan gıdalar bilinerek yemek hazırlanmalıdır.
 • Fazla süt ve şekerli gıdaları yemek öncesi tüketmek çocuklarda iştahın kapanmasına yol açabilmektedir. Ayrıca abur cubur diye tabir edilen gıdalar da kesinlikle yemek öncesi verilmemelidir.
 • Yemek yerken çocuğun yemeğe dikkatini uzaklaştıracak televizyon, video vb. gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Bu tarz eylemler ilk başlarda çocuğunuzun yemek yemesini sağlıyorsa da ilerleyen süreçlerde çok daha olumsuz sonuçlar görülmektedir.
 • Belirli bir uyku düzeni oluşturmak, temiz havada oynamalarını sağlamak çocukların iştahını açar ve yemek yemelerini kolaylaştırabilir.
 • Huzurlu bir ev ve yemek ortamı sağlayın.
 • Ebeveynler yemek hazırlarken çocuklarından yardım istemeli, yemek yapma işine ortak etmeli, çocuğun kendisinin yemeğini tabağına yiyeceği kadar koymasını sağlamalıdırlar.
 • Yemek yerken katı kurallar koymak, tabaktaki yemek bitecek, gibi şartlar sunmak çocuğun yeme sorunlarının sebebi olabilir.
 • Yemek yediği zaman takdir etmeli ve aksi durumda ise kızmak veya azarlama gibi zorlama durumları olmamalıdır.
 • Genellikle çocuklara sevgi mesajları verilmelidir. Yapılan çalışmalarda bebeklerle göz teması ve sevgi sözcükleriyle iletişim kurulduğunda bebeklerde anlamlı bir büyüme artışı görülmüş ve daha mutlu oldukları tespit edilmiştir.
 • Özellikle ilk bebekleri olan annelerin anneliklerini beslenme alanında kanıtlamaya çalışmaları yemek yeme işini bebek için eziyete çevirebilmekte ve ileri yaşamlarında sadece beslenme konusunda değil diğer konularda da aileye direnç göstermesine yol açabilmektedir.
Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin