Ispanağın Bebeklere Faydası

0
459

Ispanak bebeklere ne zaman verilir? Ispanak bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Ispanağı ek gıdaya dahil etmek gerekir? Ispanağın faydaları nelerdir? Ispanak bebeklere nasıl verilir? Ispanağın bebeklere faydası nelerdir? Ispanağın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi için meyve ve sebzeler oldukça önemli besin kaynaklarıdır. Ispanakta da bu sebzelerin en başında gelmektedir. Yeşil yapraklı sebzeler arasında en iyi besin maddelerine sahip yiyecek seçeneklerinden bir tanesidir ve bebeklerinizin için çok faydalıdır. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi vücuttaki besinlerin dengelenmesini sağlar.

Ispanak, demir emilimine yardımcı olan zengin bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda bol miktarda kalsiyum ve potasyum içerir. Tüm bunların yanında diğer sebzeler içerisinde bulunan tüm mineralleri içerisinde bulundurmaktadır.

Ispanak Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre ıspanak, bebeklerin ek gıdaya başlama döneminde verilecek sebzeler arasında olmayıp, 8. aydan sonra verilecek bir sebzedir.

Bunun en önemli sebebi ise alerjik yapısının güçlü olmasından kaynaklanmaktadır. Genel olarak ıspanağa karşı hassasiyet gösteren bebeklerin ağız kenarları ve poposunda kızarıklıklar oluşabilir.

Her ek gıda da olduğu gibi ıspanak kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa ıspanak yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Bebeklere Ispanak Yedirirken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Konular

Ispanağın içinde nitrat bulunmaktadır. Bu sebeple ilk ek gıda dönemi olan 6. ve 7. aylardan ziyade 8. aydan sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Bu sebeple bazı uzmanlar ve ebeveynler minik gurmeleri 10-12 aylık olduktan sonra ıspanağa başlamayı tercih edebiliyor.

Bunun dışında ıspanakla ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise pişirildikten sonra uzun süre bekletilmemeli. Dolaba koyulup ısıtılıp tekrar bebeklere yedirilmemelidir. Bu durumda ıspanak hem içindeki vitamin değerini kaybetmekte hem de bazı zararlı maddeler açığa çıkmaktadır.

Pişik problemi yaşayan bebekler, asitli bir sebze olduğundan dolayı ıspanağı daha dikkatli bir şekilde tüketmelidirler. Diş çıkarma döneminde bebekler pişiğe eğilimli olduklarından dolayı özellikle ıspanak tüketiminde dikkat edilmelidir.

Ispanağın Mevsimi Ne Zamandır?

Özellikle bebeklerde en çok tercih edilen sebzelerden bir tanesi olan ıspanağı Ekim ayından sonra tezgahlarda taze taze bulabilirsiniz.

Ispanağı alırken yapraklarının pörsümemiş olmasına özen gösterin. Ispanağın vitamin ve minerallerden tam olarak faydalanabilmek için her zaman taze olanlarını tüketmekte fayda vardır.

Ispanağın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Ispanak bebekler için kalsiyum ve demir deposu olmasının yanı sıra, A, C, E ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir sebzedir. İçerisinde protein, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bebeklerin hızlı gelişim döneminde olması sebebi ile kemik gelişimi için ıspanak önemli bir besindir.

  • Ispanak, kemiklerin güçlendirilmesinde ve sağlıklı gelişiminde önemli rol oynayan kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bakımından oldukça zengindir.
  • Proteinler açısından oldukça zengindir. Bebeklerinizin kas gelişimi için gerekli olan amino asit kaynağıdır.
  • Ispanakta bulunan bir antioksidan olan Faktör Koenzim-Q10 (C0-Q10) kasları, özellikle de vücudun tüm bölgelerine sürekli kan pompalayan kalp kaslarını güçlendirmede önemli bir rol oynar.
  • Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli tüm ana vitaminleri içerir. Özelliklede K Bitamini değeri oldukça yüksektir.
  • Ispanak zengin bir beta karoten (A vitamini) kaynağı olduğu için bebeklerinizin göz sağlığına olumlu etkileri vardır.
  • Önemli bir demir kaynağıdır.
  • Kalsiyum bakımından zengin olması sebebi ile bebeklerinizin diş sağlığı açısından da önemlidir.
  • Ispanak, lif bakımından da yüksektir, bu da bebeklerinizin sindirim sisteminin düzenli çalışmasını teşvik eder.
  • Ispanakta bulunan folat, büyüyen bir fetüsün sinir sisteminin düzgün gelişimine yardımcı olur. Folat eksikliği nedeniyle yarık damak veya spina bifida gibi defektler görülebilir.

Ispanak Bebeklere Nasıl Verilir?

Ispanağın sayısız tarifi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Ispanak köftesi, ıspanaklı krep, ıspanaklı mini kek ve ıspanak çorbasıdır.

Doktorunuzun da önerisine göre 8. aydan sonra ıspanağı haşlayıp püre halinde bebeklerinize verebilirsiniz. Bu konuda Ay Ay Ek Gıda Aşamaları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ispanağı kullanmadan önce çok güzel yıkanması gerekmektedir. En iyi yöntem, köklerini ayırdıktan sonra büyük bir kabın içine su doldurup ıspanakları içine koyup bir kaç kere yıkamaktır.

Bebekleriniz hazırlamış olduğunuz ıspanak yemeklerine ilgi göstermiyor ve yemeği reddediyorsa bilindik gizli besin yöntemlerini denemekte fayda vardır.

Örneğin bebeklerinize ve çocuklarınıza ıspanaklı mini kekeler hazırlayabilirsiniz. Bun yanında kahvaltıda veya atıştırmalık olarak ıspanaklı bebek krepi hazırlayabilirsiniz. Böylece ıspanağı beneklerinize yedirmiş ve bu zengin içerikli besinden faydalanmış olursunuz.

Ispanağın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori23.00 kcal
Karbonhidrat3.63 g
     Lif2.2 g
     Şeker0.42 g
Protein2.86 g
Yağ0.39 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini9377.00 IU
C Vitamini28.01 mg
K Vitamini482.9 mg
Potasyum558.00 mg
Kalsiyum99.0 mg
Demir2.71 mg
Sodyum79 mg
Magnezyum79.00 mg
Folat194.00 mg
Fosfor49.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin