İrmiğin Bebeklere Faydası

0
266

Bebeklere irmik yedirilirmi? İrmik bebeklere ne zaman verilir? İrmik bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken irmik ek gıdaya dahil edilir? İrmiğin faydaları nelerdir? İrmiğin bebeklere faydası nedir? İrmiğin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

İrmik çoğunlukla durum buğdayından elde edilen çorba, tatlı ve helva yapımında kullanılan iri taneli bir un çeşididir, rengi sarıdır. Bebek irmiği ise ince ve küçük taneli olup normal irmikten ayrılmaktadır.

İrmikler aynı zamanda makaranın da ana maddesi olan bir üründür. Besin değeri çok fazla olması nedeniyle, oldukça besleyici olan bir üründür. Özellikle bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların tüketmesi tavsiye edilir. İçerisinde yaklaşık olarak %73 oranında karbonhidrat bulunur. Kullanım miktarı abartılmadığı sürece, bebekleriniz için oldukça faydalı olan ürünlerden bir tanesidir.

İrmik Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre irmik, bebeklerin ek gidaya başlama döneminde yani 6. aydan sonra başlayabikeceğiniz bir gıdadır.

Fakat bazı anneler anne sütünün yetmediği durumlarda 4. aydan sonra doktor izniyle bebeklerine ek gıdaya başlatmaktadırlar. Böyle bir durumda da mutlaka doktorunuzun da tavsiyesi ve ilk 3 gün kuralını uygulayarak 5. aydan sonra bebekleriniz için hazırlayacağınız mamalara ekleyebilirsiniz.

Her ek gıda da olduğu gibi irmik kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa irmik yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Bebekler Ne Kadar İrmik Yemelidir?

Çocukların ve bebeklerin dengeli ve sağlıklı gelişimi için irmik tüketmeleri faydalı olacaktır. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi irmiğinde aşırı tüketimi çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Fazla tüketimi bebeklerinizin aşırı kilo almasına neden olabilir. Aynı zamanda da öğünler arasında tokluk hissi yaratarak bebeklerinizin düzenli beslenmesine engel olabilir.

Buğday içeren tüm ürünleri bebeklerinize verirken dikkat etmenizde fayda vardır. Buğday içeriğinde gluten bulunmaktadır. Bazi bebekler glutene karşı çok hassas olabilmektedir. Aynı şekilde glutensiz irmikler olduğu gibi gluten içeren irmiklerde bulunmaktadır. Bebeğinizin alerji hikayesine göre irmik tercihinizi bu şekilde yaoabilirsiniz. Aynı zamanda son yıllarda bebek irmiği adı altında satışa sunulan irmikleride inceleyebilirsiniz.

İrmiğin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bebek beslenmesinde değerli bir besin olan irmiğe yer vermek gelişimlerinde katkı sağlamaktadır. İrmik vitamin, karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. Sindirimi rahatlatması nedeniyle bebekler için ideal bir besindir. Ayrıca içerdiği yüksek oranda B ve E vitaminleri ve protein ile bebek gelişiminde önemli katkılar sağlar. Yüksek besin değerine sahip olan irmik gebelerinde beslenme planına dahil etmesi gereken besinlerdendir.

  • İrmik bebeklerin ve gelişme çağındaki çocukların günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek derecede karbonhidrat içermektedir.
  • Dengeli kullanımında bebeklerinizin kan şekerini düzenler ve ani acıkmalarda meydana gelen huzursuzluğun önüne geçer.
  • İrmiğin bileşenleri arasında bol miktarda demir minerali de bulunur. Demir kansızlık problemi olanlar için önemli bir mineraldir.
  • Hemoglobin, bebek ve aynı zamanda yetişkin sağlığı için oldukça önemlidir. Demir minerali de hemoglobinin verimli çalışmasını sağlar.
  • Lifli bir gıda olan irmik, magnezyum bakımından zengindir. Bu sayede kas ve sinir sisteminin çalışmasında önemli olan minerali sağlar.
  • İrmik yapısında bulunan magnezyum ve potasyum sayesinde kalp kaslarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
  • İrmik, E ve B vitaminleri açısından zengindir. Bu sayede hücrelerin yenilenmesine ve hasar görmüş dokuların onarılmasına yardımcı olur.
  • Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum, irmikten de bol miktarda bulunmaktadır.

İrmik Bebeklere Nasıl Verilir?

Kolay sindirilebilen özellikte olup besin değerleri bakımından zengin olan bebek irmiği, ince ve küçük taneli olup normal irmikten ayrılmaktadır.

Bebeğinize irmikli muhallebiyi hazırlamak için öncelikle hurmaları cezvede haşlayarak yumuşatmanız gerekir. Daha sonra çekirdeklerini ve kabuklarını çıkarıp bir müddet soğumasını bekleyin. Farklı bir cezvede 1-2 tatlı kaşığı irmik ile bir çay bardağı suyu kaynatın. Bu karşıma hurma ve bir miktar da pekmez ekleyerek besleyici ve lezzetli bir muhallebi hazırlayabilirsiniz. Kuru meyve olarak hurma yerine kuru kayısı da ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde bebekleriniz için hazırlayacağınız armut veya şeftali püresine 1 tatlı kaşığı ruşeym (+8) veya az suda pişirdiğiniz irmiği ilave ederek daha besleyici bir öğün haline getirebilirsiniz.

İrmik bilinenin aksine sadece meyve vb.  tatli besinlerle değil aynı zamanda sebzeli pürelerde de kullanabilirsiniz.

Bunun için İrmikli Sebze Püresi (6+) tarifimizi okumanızı ve bebeklerinize hazırlamanızı tavsiye ederiz.

İrmiğin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori360.00 kcal
Karbonhidrat72.83 g
     Lif3.9 g
     Şeker0.00 g
Protein12.68 g
Yağ1.05 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini0.00 IU
C Vitamini0.00 mg
K Vitamini0.00 mg
Potasyum186.00 mg
Kalsiyum17.0 mg
Demir4.36 mg
Sodyum1 mg
Magnezyum47.00 mg
Folat183.00 mg
Fosfor136.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin