İlk 3 Gün Kuralı Nedir ve Önemi

0
612

Ek gıdaya geçiş döneminde ilk 3 gün kuralı nedir? İlk 3 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır? Neden 3 Gün? Üç gün bekleme kuralı nedir? İlk 3 Gün Kuralının faydaları nelerdir?

Ek gıdaya geçiş döneminde ilk 3 gün kuralı nedir?

Ek gıdaya başlamak her ebeveyn için heyecan verici ve merak içeren bir dönemdir. Hangi gıdayı nasıl, ne zaman ve ne kadar vereceğim gibi sorular her annenin heyecanla merak ettiği konulardan bir tanesidir.

Ek gıda sürecinin en önemli kuralı ilk 3 gün kuralıdır. İlk 3 gün kuralı, bebeğinizin ek gıdaya başladığı dönemde, yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon gösterme olasılığında, durumun hangi yiyecekten kaynaklandığını anlayabilmeyi sağlayan kuraldır.

Bebeğiniz 6. aydan sonra artık katı gıdalara başlayacak ve siz her gün değişik yemekler hazırlamaya başlayacaksınız. Her yeni besine başlarken uygulayacağınız ilk 3 gün kuralı size yol gösterecektir.Ek gıdalara öncelikle mevsim sebzeleri ile başlanmasında fayda vardır. Kabak, havuç, balkabağı, patates genelde ek gıdaya ilk başlangıç sebzeleridir. Aynı zamanda alerji riskleri de düşük gıdalardır.

İlk 3 gün kuralı sadece ek gıdaya ilk geçiş döneminde değil bebeğinizle ilerleyen dönemlerde yeni tanıştıracağınız her gıda için uygulanması gereken bir kuraldır. Örneğin bebeğiniz pek çok gıdayı güvenle tüketmektedir ve yaz mevsiminde gelmesiyle tezgahlarda çilekler mis gibi kokusuyla yerini almıştır. Bebeğiniz 12 aylıktan büyükse ve siz ilk defa çilekle tanıştırmayı düşünüyorsunuz. Bu durumda bebeğinizin çileğe alerjisi olup olmadığını kontrol etmek için 3 gün boyunca sadece çilek vermeniz gerekmektedir. (Elbette ki daha önce güvenle tükettiği tüm gıdaları verebilirsiniz.)

Böyle bir durumda bebeğinize ilk defa çilek yedirdiğiniz de daha önce hiç denemediğiniz sulu sulu domatesi de bebeğinizin eline verirseniz olası bir alerji durumunda buna sebep veren gıdayı anlamanız mümkün olmayabilir.

İlk 3 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?

İlk 3 gün kuralını uygulayarak, bebeğinizi 3 gün boyunca gözlemleyip, verdiğiniz gıdanın bebeğiniz üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi var mı yok mu diye rahatlıkla anlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu kural sayesinde bebeğinizin hangi gıdaları sevip sevmediğini kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. Böylece bebeğinize uygun olan beslenme programını en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.

 • Bebeğiniz ek gıdaya ilk başladığı dönemde 3 gün boyunca sadece bir gıda verilir. Başka bir gıda ile tanıştırmadan önce 3 gün beklemeniz ve bebeğinizi gözlemlemeniz gerekmektedir.
 • İlk ek gıda denemesini, bebeğinizin iki öğününün (emzirme veya mama takviyesi) ortasını seçebilirsiniz. Verdiğiniz miktar ise tadımlık olmalıdır.
 • İlk gıda denemelerine tatlı meyve ağırlıklı başlamak, bebeğinizin damak tadının tatlıya yönelmesine sebebiyet vereceğinden sebze ağırlıklı başlamakta fayda vardır.
 • Bebeğinize vereceğiniz ek gıda sadece tek bir gıdadan ve püre halinde olmalıdır. Buharda haşladığınız sebze veya meyveyi cam rende ile püre haline getirebilirsiniz.
 • Doktorunuzun da tavsiyesi ile 1. gün 1 çay kaşığı, 2. gün 3 çay kaşığı ve 3. gün 5 çay kaşığını geçmemelidir.
 • Bebeğinize verdiğiniz bu ek gıda süresince başka bir yeni gıda vermeden gözlem yaparak, üçüncü gün sonunda diğer gıdayı da beslenmesine dahil edebilirsiniz.
 • Bebeğinize verdiğiniz gıdanın vücudunda kızarıklık, cilt kabartıları, gaz sancısı, kusma, ishal vb. şikayetlere sebep olup olmadığını gözlemleyin.
 • Eğer bu bulgulardan bir ya da birkaçını gözlemlerseniz verdiğiniz gıdayı kesmeniz gerekmektedir. İlerleyen dönemde, doktorunuzun da tavsiyesi ile 1 ay sonra tekrar ufak miktarlarda deneme yapabilirsiniz.
 • Ek gıdaya geçişte ilk 3 gün kuralına yaklaşık 10. aya kadar devam ettirilmelidir. Ailede ya da bebeğinizde alerji potansiyeli varsa 12 aya kadar daha dikkatli olmakta fayda vardır.

Not: Ay Ay Ek Gıda Aşamaları yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.Bebeğinizi Neden 3 Gün Süre İle Takip Etmelisiniz?

Bebeklerde alerji belirtileri ortalama 72 saatte çıkabildiği için her yeni besini 3 gün kuralıyla vermek, hangi besine alerjisi olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

Araştırmalar, gıdaların alerjik reaksiyon başlatması üç güne kadar sürebiliyor.

İlk 3 Gün Kuralının faydaları nelerdir?

 • Bu kural sayesinde bebeğiniz yeni bir yiyecekle tanıştığı zaman oluşabilecek alerjik reaksiyonları, olası yan etkileri ve hangi belirtinin hangi yiyecekten kaynaklandığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.
 • 3 gün kuralı bebeğinizin yiyecekleri tanıması ve tatlarını ayırt edebilmeyi öğrenmesi açısından önemlidir.
 • 3 gün kuralı ile birlikte siz de bebeğinizin hangi gıdaya nasıl tepki verdiğini öğrenerek besinleri gruplara ayırabilirsiniz.
 • İlerleyen dönemler için bebeğinize hangi gıdaları birlikte veya ayrı ayrı vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.
Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin