Hurma, Bebeklerde Hurmanın Faydaları

0
554

Hurma bebeklere ne zaman verilir? Hurma bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken hurmayı ek gıdaya dahil etmek gerekir? Hurmanın faydaları nelerdir? Hurma bebeklere nasıl verilir? Hurmanın bebeklere faydası nelerdir? Hurmanın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Folik asit, potasyum, demir, kalsiyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Protein, Karbonhidrat ve yağı anda içeren bir meyvedir. Ayrıca C vitamini de içermektedir. İçeriğindeki besin çeşitliliğinden dolayı ve alerji riski az olduğu için bebeklere verilebilecek uygun meyvelerdendir.

Özellikle doku ve kas yapımı için oldukça etkili olan hurma, kuru baklagiller gibi bitkisel protein kaynağıdır. İçinde bulanan B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karaciğerin güçlenmesine yardımcı olur.

Hurma Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre hurma, bebeklere ek gıdaya ilk başlama döneminden hemen sonra, yani yaklaşık 8. aydan itibaren verilebilecek ek gıdalardan bir tanesidir.

Her ek gıda da olduğu gibi hurma kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa hurma yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Hurmanın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

  • Anne sütü ve hurmayı bir arada alan bebekler vücut için gerekli 20 çeşit aminoasidin tamamını almış olur.
  • Özellikle doku ve kas yapımı için oldukça etkili olan hurma, kuru baklagiller gibi bitkisel protein kaynağıdır.
  • Kemik sağlığı için gerekli olan selenyum, kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, fosfor gibi minerallerini içerir. Bu sayede sağlam kemik yapısı oluşumunda hurma bebeklerde çok faydalıdır. Ayrıca potasyum sayesinde sinir sistemini güçlendirir.
  • Hurma dişlere de çok iyi gelir. İçeriğinde diş çürümesini önleyen florin vardır. Diş etlerini güçlendirmeye yardımcı olur ve dişlerin daha sağlıklı, güçlü ve hızlı büyümesini sağlar.
  • Yüksek lif oranı sayesinde kabızlık sorunu yaşayan bebekler içinde önemli bir besindir. Bol su ile birlikte tüketilmesi, kısa sürede çözüm sağlayacaktır.
  • Yüksek oranda demir ihtiva ettiğinden kansızlığa da iyi geldiği bilinmektedir.
  • İçeriğinde bulanan B1 ve B2 vitaminleriyle karaciğerin güçlenmesine destek sağlar ve boğaz ağrısı, öksürük gibi sorunlara da çok iyi gelir.

Hurmanın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori130 kcal
Karbonhidrat18.0 g
     Lif3.4 g
Protein4.0 g
Yağ5.2 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini29.5 IU
C Vitamini1.7 mg
Potasyum126.8 mg
Kalsiyum117.8 mg
Demir0.2 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin