Hurma, Bebeklerde Hurmanın Faydaları

0
152

Hurma, folik asit, potasyum, demir, kalsiyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Protein, Karbonhidrat ve yağı anda içeren bir meyvedir. Ayrıca C vitaminide içermektedir.

Hurma içeriğindeki besin çeşitliliğinden dolayı ve alerji riski az olduğu için bebeklere verilebilecek uygun meyvelerdendir.

Özellikle doku ve kas yapımı için oldukça etkili olan hurma, kuru baklagiller gibi bitkisel protein kaynağıdır. İçinde bulanan B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karaciğerin güçlenmesine yardımcı olur.

Anne sütü ve hurmayı bir arada alan bebekler vücut için gerekli 20 çeşit aminoasidin tamamını almış olur.

Kemik sağlığı için gerekli olan selenyum, kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, fosfor gibi minerallerini içerir. Bu sayede sağlam kemik yapısı oluşumunda hurma bebeklerde çok faydalıdır. Ayrıca potasyum sayesinde sinir sistemini güçlendirir.

Hurma dişlere de çok iyi gelir. İçeriğinde diş çürümesini önleyen florin vardır. Diş etlerini güçlendirmeye yardımcı olur ve dişlerin daha sağlıklı, güçlü ve hızlı büyümesini sağlar.

Yüksek lif oranı sayesinde kabızlık sorunu yaşayan bebekler içinde önemli bir besindir. Bol su ile birlikte tüketilmesi, kısa sürede çözüm sağlayacaktır.

Besin Değeri100 gramda
Kalori130 kcal
Karbonhidrat18.0 g
     Lif3.4 g
Protein4.0 g
Yağ5.2 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini29.5 IU
C Vitamini1.7 mg
Potasyum126.8 mg
Kalsiyum117.8 mg
Demir0.2 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin