Havuç, Bebeklerde Havucun Faydaları

0
238

Havuç kolayca sindirilebilme özelliğine sahip olduğu için bebeklerin ilk besin takviyeleri arasında yer almaktadır. Havucun içerisinde A vitaminin yüksek olmasının yanı sıra zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenlerden dolayı genellikle bebeğinizin ilk besin takviyesi olarak önerilir.

Havuç diğer turuncu besinler gibi bol miktarda beta-karoten içermektedir. Bu beta-karotenler vücutta A vitamine dönüşmektedir. A vitamini bebeklerin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. A vitamini gözler, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi ve dişlere güç kazandırır.

A vitamini aynı zamanda saç, tırnak, cilt ve karaciğer sağlığını da korumaktadır.

Havuç içeriğinde A vitaminine ek olarak C vitamini, potasyum, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum ve kalsiyum da vardır.

Genellikle Ekim – Haziran ayları gibi uzun süre yetiştirilebilen havuç pişirildiğinde, içerisindeki beta-karoten kaybolmaz ancak pişirme şeklinize göre azalabilir. Parmak gıda olarak en doğru yöntem bebeklerinizin yiyebileceği yumuşaklığa kadar buharda haşlamaktır. Havucu buharda haşlamak besin değeri kaybına yol açmayacaktır.

Havucu bebeğinize vermeden önce dış çevresini bir bıçakla incecik de olsa soymakta varda vardır. Bu sayede üzerlerin bulunma ihtimali olan tarım ilaçlarından da büyük oranda kurtulmuş olacaksınız.

Havucun da içinde tıpkı ıspanak ve pancarda olduğu gibi nitrat bulunmaktadır. Bu nedenle bebekleriniz 6 aylık olana kadar kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.

Besin Değeri100 gramda
Kalori41 kcal
Karbonhidrat9.6 g
     Lif2.6 g
Protein0.9 g
Yağ0.2 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini16706.0 IU
C Vitamini5.9 mg
Potasyum320.0 mg
Kalsiyum33.0 mg
Demir0.3 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin