Havuç, Bebeklerde Havucun Faydaları

0
316

Bebeklere Havuç verilir mi? Havuç bebeklere ne zaman verilir? Havuç bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Havuç ek gıdaya dahil edilir? Havucun faydaları nelerdir? Havucun bebeklere faydası nedir? Havucun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Havuç kolayca sindirilebilme özelliğine sahip olduğu için bebeklerin ilk besin takviyeleri arasında yer almaktadır. Havucun içerisinde A vitaminin yüksek olmasının yanı sıra zengin bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenlerden dolayı genellikle bebeğinizin ilk besin takviyesi olarak önerilir.

Havuç diğer turuncu besinler gibi bol miktarda beta-karoten içermektedir. Bu beta-karotenler vücutta A vitamine dönüşmektedir. A vitamini bebeklerin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. A vitamini gözler, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi ve dişlere güç kazandırır.

Havuç Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre havuç, bebeklerin ek gıdaya ilk başlama döneminde yani 6. aydan itibaren bebeklerinize verebileceğiniz bir kök sebzedir.

Havucun da içinde tıpkı ıspanak ve pancarda olduğu gibi nitrat bulunmaktadır. Bu nedenle bebekleriniz 6 aylık olana kadar kesinlikle kullanılmaması veya miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Her ek gıda da olduğu gibi havucu yedirmeden önce de uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa havuç yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Havucun Mevsimi Ne Zamandır?

A Vitamini değeri en yüksek sebzelerden biri olan havuç bir kış sebzesidir. Havucun ekim zamanı, Şubat-Haziran ayları arasındadır. Hasat zamanı ise Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Özellikle Ekim ayından sonra tezgahlarda taze ve bol miktarda havuç bulmanız mümkündür.

Havucun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Havuç diğer turuncu besinler gibi bol miktarda beta-karoten içermektedir. Bu beta-karotenler vücutta A vitamine dönüşmektedir. A vitamini bebeklerin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir.

  • Havuçta bol miktarda A vitamini vardır. A vitamini gözler, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi ve dişlere güç kazandırır.
  • A vitamini aynı zamanda saç, tırnak, cilt ve karaciğer sağlığını da korumaktadır.
  • Havuç içeriğinde A vitaminine ek olarak C vitamini, potasyum, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum ve kalsiyum da vardır.
  • Havuç içeriğinde yer alan pek çok vitamin ve mineral haricinde lif açısından da değerlidir. lif oranı yüksek gıdalar kabızlıktan korunmada çok önemli rol oynar.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok faydalı lif içeren ilk 20 besin arasındadır.
  • Zihin açıcı, öğrenmeyi kolaylaştırıcı ve hafızayı güçlendirici özelliği de olduğu söylenmektedir.
  • Havuç ayrıca kalp damar sağlığı ve kemik gelişimi için de oldukça faydalıdır.

Havuç Bebeklere Nasıl Verilir?

Genellikle Ekim – Haziran ayları gibi uzun süre yetiştirilebilen havuç pişirildiğinde, içerisindeki beta-karoten kaybolmaz ancak pişirme şeklinize göre azalabilir. Parmak gıda olarak en doğru yöntem bebeklerinizin yiyebileceği yumuşaklığa kadar buharda haşlamaktır. Havucu buharda haşlamak besin değeri kaybına yol açmayacaktır.

Havucu bebeğinize vermeden önce dış çevresini bir bıçakla incecik de olsa soymakta varda vardır. Bu sayede üzerlerin bulunma ihtimali olan tarım ilaçlarından da büyük oranda kurtulmuş olacaksınız.

Havucun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori41.00 kcal
Karbonhidrat9.58 g
     Lif2.8 g
     Şeker4.74 g
Protein0.93 g
Yağ0.24 g
A Vitamini16706 IU
C Vitamini5.9 mg
K Vitamini13.2 mg
Potasyum320.00 mg
Kalsiyum33.00 mg
Demir0.3 mg
Sodyum69.00 mg
Magnezyum12.00 mg
Folat19.00 µg
Fosfor35.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin