Fındığın Bebeklere Faydası

0
480

Bebeklere fındık yedirilirmi? Fındık bebeklere ne zaman verilir? Fındık bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken fındık ek gıdaya dahil edilir? Fındığın faydaları nelerdir? Fındığın bebeklere faydası nedir? Fındığın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Genellikle Karadeniz Bölgesinde yetiştirilen fındığın içeriğinde çok faydalı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Hem lezzeti hem de sağlığa faydaları ile herkes tarafından çok sevilerek tüketilen fındık, en önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır.

Gelişme çağındaki çocukların dengeli beslenmesi son derece önemlidir. Çocuklar günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamazsa daha kolay hastalanırlar. Dolayısıyla hem vitamin ve mineraller hem de enerji içeren bir gıdaya ihtiyaç duyarlar. Fındık bütün bu özellikleri barındırdığı için rahatlıkla tüketilebilir.

Fındık Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre fındık, fıstığa göre daha düşük alerjik tehlikesi barındırsada genede 12. aydan önce ve doktara danışılmadan verilmesi pek tavsiye edilmemektedir.

Fakat bazı ebeveynler bebeklerinin ek gıdaya başlama döneminden sonra yani 9. aydan itibaren hazırladıklari kahvaltı karışımlarına veya benzeri mamalarına toz halinde ilk 3 gün kuralını uygulayarak eklemektedirler. Burada bebeğinizin alerjik hikayesini göz önüne alarak hareket etmekte fayda vardır.

Bebeklerin boğazına kaçma ihtimaline karşılık 2-3 yaşından önce kesinlikle bütün fındık verilmemelidir.

Alerji yapma olasılığı en fazla olan kuruyemişler; ceviz, badem, kaju, fındık, antep fıstığı, yer fıstığıdır.

Her ek gıda da olduğu gibi fındık kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa fındık yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Bebekler Ne Kadar Fındık Yemelidir?

Çocukların ve bebeklerin dengeli ve sağlıklı gelişimi için mutlaka fındık tüketmeleri gerekiyor. Fakat her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi fındığın da aşırı tüketimi çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Fazla tüketimi bebeklerinizin aşırı kilo almasına neden olabilir.

Çocuklar, günde 50 gram fındık tüketerek alacağı enerjiyi, yaklaşık 110 gram bal, 140 gram pekmez, 150 gram kuru incir, kuru erik, kuru kayısı veya kuru üzüm tüketmesi halinde alabilir ki bu miktardaki gıdaları bir öğünde tüketmeleri mümkün değildir.

Bebeklerde de durum benzerdir. Bebeklerde yaşına veya ayına göre günde 5-10 adet fındık tüketimi günlük enerji ihtiyacı, vitamin ve mineral ihtiyacına katkıda bulunacaktır.

Fındığın Mevsimi Ne Zamandır?

Özellikle çocuklarda ve bebeklerde oldukça faydalı kuruyemişlerden bir tanesi olan fındık ülkemizde toplaması genel olarak yazın sonlarına doğru, Ağustos sonu ve Eylül ayı başlarında yapılır.

Bebekleriniz için fındık tercih ederken kurutulmuş ve kabuklu olarak alıp yedikçe kırmak besin değerleri açısından daha sağlıklı olacaktır. Kabuğunda kurutulmuş fındığın besin değerleri ve raf ömrü kavrulmuş fındıklara göre daha fazladır. Diğer kuruyemişler gibi fındığında serin ve kuru yerlerde 1 yıl saklama ömrü vardır.

Fındığın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Fındık, karbonhidrat, protein ve yağ metobolizmasını düzenleyen B2 ve B6 vitaminleri için çok önemli bir kaynaktır. Bebek ve çocuklarınız tarafından üzenli olarak tüketilen fındık, beden ve ruh sağlığını olumlu yönde etkiler.

 • Bebeklerinizin ve çocuklarınızın günlük ihtiyacı olan enerjinin önemli bir kısmını karşılayabikecek özelliktedir.
 • Düzenli olarak tüketilen fındık, kan dolaşımını düzenleyerek bebeklerinizin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Önemli bir bitkisel protein kaynağıdır.
 • Gelişme çağındaki bebek ve çocukların gelişimine katkıda bulunur.
 • İçerdiği kalsiyum oranı ile bebeklerinizin kemik gelişimine ciddi oranda katkıda bulunur. Ayrıca dişlerinin sağlığı açısından da oldukça önemlidir.
 • Ayrıca magnezyum deposu olan fındık, kemikleri güçlendir.
 • E vitamini değerleri açısından zengin olan fındığın kanser önleyici ve hücre yenileyici özellikleri bulunur.
 • Demir ve çinko içerdiği için büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişimi açısından oldukça önemlidir.
 • İçerdiği doğal yağ özleri sayesinde kalp ve damar sağlığı için önemli bir kuruyemiştir.
 • İçerdiği protonosiyanidinler, kersetin, kaemferol gibi fitopkimyasal maddeler sayesinde beyin sağlığını korur ve gelişimine destek olur.
 • Omega-3 yağ asitleri ve a-linolenik asit açısından zengin olan fındık bebek ve çocuklarda stresin azalmasına yardımcı olur.

Fındık Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebeklerin boğazına kaçma ihtimaline karşılık 2-3 yaşından önce kesinlikle bütün fındık verilmemelidir.

Bebeğiniz için hazırladığınız tariflere fındık ilave ediyorsanız mutlaka robottan geçirilmesi gerekmektedir. Robottan geçirmeyen anne ve babalar ise havanda ezerek toz haline getirdikleri fındıkları bebeklerinin tariflerine ekleyebilirler.

Bebekleriniz için hazırlayacağınız muz ve pekmez karışımına robotta veya havanda toz haline getirdiğiniz fındığı ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda yumurtalı karışımlarınıza da fındık ekleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bebekleriniz için yapacağınız kuru üzümlü bebek keki tariflerinizede fındık ekleyebilirsiniz.

Bebeklerinize Fındık Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Alerji: Kuruyemişler genellikle alerji riski yüksek gıdalar olduğundan bebeklere 2 yaşından sonra önerilir. Ancak bazı hekimler takip ettikleri çocuğun sağlık durumuna göre 1 yaşından sonra az bir miktar fındık ile başlangıç yaptırabilir. Burada da ilk 3 gün kuralını uygulayarak yani 1 adetten başlayıp 3. günde 3 adete çıkartarak bebeğinizin alerjik bir tepki verip vermediğini kontrol edebilir bunu çocuğunuzun doktoru ile paylaşabilirsiniz.

Kilo: Fındık ve benzeri kuruyemişler yağlı olduğundan kilolu olan çocuklar ve bebeklere kontrollü miktarlarda verilmelidir.

Reflü: bebeğinizde reflü varsa, kusma mide ağrısı vb sorunlar yaşıyorsa fındık ve diğer kuruyemişler zor hazmedildiğinden rahatsızlık verebilir.

Boğulma: Kuruyemişler küçük çocuklarda boğulma tehlikesi yaratabileceğinden ezilmeden bütün olarak verilmemelidir.

Eğer bebeğinizin fındık yedikten sonra solunum güçlüğü, deride kızarıklık gibi şikâyetler gösterirse tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Fındığın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori628.00 kcal
Karbonhidrat16.7 g
     Lif9.7 g
     Şeker4.34 g
Protein14.95 g
Yağ60.75 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini20.00 IU
C Vitamini6.3 mg
K Vitamini14.2 mg
Potasyum680.00 mg
Kalsiyum114.0 mg
Demir4.7 mg
Sodyum0 mg
Magnezyum163.00 mg
Folat113.00 mg
Fosfor290.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin