Enginarın Bebeklere Faydası

0
591

Enginar bebeklere ne zaman verilir? Enginar bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Enginar ek gıdaya dahil etmek gerekir? Enginarın faydaları nelerdir? Enginar bebeklere nasıl verilir? Enginarın bebeklere faydası nelerdir? Enginarın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi için düzenli meyve ve sebze tüketmeleri gerekmektedir ve enginar en sağlıklı ve doğal besin kaynaklarından biridir. Enginar faydaları saymakla bitmeyen ve bebekleriçin en önemli bir besin kaynağıdır.
Enginar, genellikle bahar aylarında, ülkemizin ılıman bölgelerinde yetişen ve düşük kalorili zengin içeriği sayesinde sağlıklı beslenmeye özen gösteren ebeveynlerin bebeklerine mevsiminde yedirmesi gereken bir sebzedir.

Enginar Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre enginar, bebeklere ilk 6-8 aydan sonra uzmanlarında belirttiği gibi belirli miktarda yedirilebilir.

Enginar diüretik yani idrar söktürücü bir sebzedir. Bebeğiniz ishalse su kaybını artırmamak için enginar vermeden önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Her ek gıda da olduğu gibi enginar yedirmeden önce de uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa enginar yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Enginarın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre enginar; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinden oldukça zengindir. Ayrıca lif yönünden zengin olması da sindirim sistemine yardımcıdır.

  • Diğer sebzelere oranla daha yüksek protein içeriği sayesinde kalp kasını güçlendirir, üre seviyesini düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar.
  • Lif bakımından oldukça zengindir. Bağırsak ve sindirim sistemine de olumlu etkiler sağlar, kabızlığı önler.
  • Antioksidan özelliği sayesinde, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak, karaciğerin sağlıklı çalışmasını destekler.
  • En önemli özelliklerinden bir tanesi karaciğeri temizlemesidir.
  • Yapısında bulunan potasyum minerali, vücutta ki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonu düzenler.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Enginarın ateş düşürücü özelliği olduğu söylenmektedir.
  • Kan şekerini, kan dolaşımını ve kolesterolü düzenler.
  • Enginar iyi bir enerji deposudur.Enginar Bebeklere Nasıl Verilir?

Enginarı bütün halde satın aldıysanız mutlaka sapı ile birlikte saklayın. Sapını pişirmeden hemen önce keserseniz enginarı daha uzun süre taze saklamış olursunuz.

Enginarı küçük parçalar halinde çorbalara katabilirsiniz veya kıymalı enginar yemeği yapabilirsiniz. Ayrıca bebeklere zeytinyağlı enginar, bezelye, havuç ve patatesle birlikte lezzetli ve besleyici bir yemek yapabilirsiniz.

Enginarın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori47.00 kcal
Karbonhidrat10.51 g
     Lif5.40 g
     Şeker0.99 g
Protein3.27 g
Yağ0.15 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini13.00 IU
C Vitamini11.70 mg
K Vitamini14.80 mg
Potasyum370.00 mg
Kalsiyum44.00 mg
Demir1.28 mg
Sodyum94.00 mg
Magnezyum60.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin