Elmanın Bebeklere Faydası

0
649

Elma bebeklere ne zaman verilir? Bebek kaç aylıkken elmayı ek gıdaya dahil etmek gerekir? Elmanın faydaları nelerdir? Elma bebeklere nasıl verilir? Elmanın bebeklere faydası nelerdir? Elmanın besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Elma bebeklere verilen ilk gıdalardan bir tanesidir. Özellikle ek gıdaya geçiş sürecinde pek çok uzman elmayı cam rende ile rendeleyip püre halinde verilmesini tavsiye etmektedir.

Elma bebekler için oldukça faydalı bir besin olup bir çok tarifte kullanılmaktadır. Elma, günün her saati yiyebileceğimiz, yılın her vakti bulabileceğimiz hem lezzetli hem ekonomik bir besin kaynağıdır.

Eskiler günde bir elma yiyenin tüm hastalıklardan korunacağını ve doktoru unutacağını belirtir.

Elmalar A, B1, B2 ve C gibi vitaminler bakımından zengindir. Aynı zamanda bebeğinizin genel gelişimine yardımcı olan iyot, fosfor, demir ve kalsiyum gibi mineralleri de içerir.

Bebeklerde elmanın sindirimi kolaydır ve aynı zamanda da besleyicidir. Bebeklerde görülen kabızlık sorununa da faydası olacaktır.

Elmanın Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Elma içeriğinde iki farklı türde lif barındırmaktadır. Elma aynı anda hem çözünen hem de çözünmeyen lifleri içermektedir. Bu da bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine önemli katkıda bulunmaktadır.

  • A, E, B6, C ve K vitaminleri bakımından zengindir.
  • Potasyum içerir.
  • Sindirimi oldukça kolaydır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Dişleri kuvvetlendirir.
  • Kalp dostudur.
  • Lifli bir meyvedir.
  • Sinir sistemine faydalıdır.
  • Hastalıklara karşı koruyucudur.

Elmanın Bebeklere Uygun Şekilde Verilmesi?

Elma bebeğinizin ilk ek gıdaları arasında yer almaktadır. Ek gıdaya ilk başladığınız dönemlerde cam rende ile rendeleyerek vermek birçok uzmanın önerdiği yöntemdir. İlerleyen günlerde bir elma olmak şartıyla elma suyu şeklinde de verilebilir.

Elma parmak gıda olarak da bebeğinizin ilk besinleri arasında yer almaktadır. 8-9. aylarda buharda haşlayarak yumuşattığınız, kabukları soyulmuş, elmayı bebeklerinize rahatlıkla verebilirsiniz.

Elmanın Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori52 kcal
Karbonhidrat14.0 g
     Lif2.4 g
     Şeker10.0 g
Protein0.3 g
Yağ0.2 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini54.0 IU
C Vitamini4.6 mg
Potasyum107.0 mg
Kalsiyum6.0 mg
Demir0.1 mg
Sodyum1.0 mg
Magnezyum5.0 mg

Elma İle İlgili Tarifler

Tarçınlı Sotelenmiş Elma Dilimleri

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin