Ekim Ayı Meyve, Sebze ve Balıkları

0
234

Ekim Ayıda Hangi Meyveleri Tüketmeliyiz? Ekim Ayıda Hangi Sebzeleri Tüketmeliyiz? Ekim Ayıda Hangi Balıkları Tüketmeliyiz? Hangi Ayda Ne Yenir? Mevsiminde Tüketime Önem Verenler İçin Ekim Ayı Sebze, Meyve ve Balıkları. Bebeklere Ekim Ayında Ne Yedirilir? Ekim Ayında Bebeklere Yedirilecek Meyveler Nelerdir? Ekim Ayında Bebeklere Yedirilecek Sebzeler Nelerdir? Ekim Ayında Bebeklere Yedirilecek Balıklar Nelerdir?

Ekim ayının gelişiyle birlikte hava sıcaklıkları düşmeye, yağmurlar ve rüzgarlar kendini göstermeye başladı. Havalardaki değişimle birlikte hastalıklar yavaş yavaş artmaya başlarken çocuklarınızın beslenmesine dikkat ederek onlara iyi bakmanın önemi iyice arttı. Ekim ayında çocuklarımıza hangi meyve, sebze ve balık türlerini yedirmek gerekir? Ekim ayı meyve, sebze ve balıkları nelerdir bu yazımızda sizin için derledik.

Günümüzde her meyve, sebze ve balığa 4 mevsim ulaşmak maalesef ki mümkün oluyor. Fakat çocuklarımızın daha sağlıklı beslenmesi için mevsiminde tüketmenin önemi çok büyük. Mevsiminde tüketilen gıdaların besin değerlerinin daha yüksek olduğu ve lezzet oranının daha yüksek olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir konudur.

Ayrıca mevsimsel beslenerek hem içinde bulunduğumuz mevsimde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu maddeleri doğal yoldan karşılayabilir hem de çok daha lezzetli meyve, sebze ve balıklar tüketebilirsiniz.

Not: Meyve, Sebze ve Balık isimlerine tıklayarak her bir gıdanın bebekler ve çocuklar için faydalarını, besin değerlerini, bebeklerinizin kaç aylıkken ek gıdasına dahil olabileceği gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Ekim Ayı Meyveleri Nelerdir?

Ekim ayının gelmesi ile birlikte C Vitamini ve antioksidan bakımında zengin meyvelerin tezgahlarda yer almaya başladığını görürüz. Başta mandalina ve greyfurt gibi turunçgiller olmak üzere elma ve armut ekim ayında en çok tüketilen ve çok faydalı meyvelerdir. Ekim ayında tezgahlarda bol miktarda üzüm yer almaktadır. Potasyum yönünden zengin olan muz da ekim ayında tüketilebilecek meyvelerden bir tanesidir.

Eskiler günde bir elma yiyenin tüm hastalıklardan korunacağını ve doktoru unutacağını belirtir.

Ekim Ayı Meyveleri

Ekim Ayı Sebzeleri Nelerdir?

Ekim ayının gelmesi yeşil yapraklı sebzelerin tezgahlarda artmaya başladığı dönemdir. Ekim ayında çocuklarınıza bol miktarda ıspanak yedirebilirsiniz. Ispanak kalsiyum açısından oldukça zengindir ve çocuklarınız ilk 3 yaşında bol miktarda kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır.

Çocuklarınıza ıspanak yedirmekte zorlanıyorsanız Ispanaklı Muffin Kek Tarifimizi inceleyebilirsiniz.

Yine ekim ayından itibaren tezgahlarda bol miktarda rastlayacağınız karnabahar, güçlü antioksidan etkisi sayesinde vücutta hastalıklara sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek güçlü bir koruma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Aynı zamanda yeni hasat edilmiş havuçları da ekim ayında tezgahlarda bulabilirsiniz. Havuç diğer turuncu besinler gibi bol miktarda beta-karoten içermektedir. Bu beta-karotenler vücutta A vitamine dönüşmektedir. A vitamini bebeklerin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. A vitamini gözler, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi ve dişlere güç kazandırır.

Ekim Ayı Sebzeleri

Ekim Ayı Balıkları Nelerdir?

Ekim ayı balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Tezgahlarda bol miktarda taze balık bulmak mümkündür. Karadeniz’de beslenip yağlanan balıkların Marmara Denizi’ne geldiği dönem ekim ayına denk gelir. Bu nedenle ekimde lüfer lezzetlenir; palamut, barbunya, tekir ve istavrit yağlıdır. Palamut en lezzetli zamanıdır.

İstavrit, içerdiği besin değerleri ile çocuk sağlığına oldukça faydalıdır. İstavrit balığı, düzenli tüketildiğinde hormonların düzenlenmesine yardımcı olur. Omega 3 deposu olan istavrit, metabolizmayı ve bağışıklık sistemini düzenler. Yüksek kan basıncını düzenleyerek vücudun dengesini sağlar.

Çocuklarınız için tüm balıklarda geçerli olmak üzere kızartmadan çok buğulama veya fırında pişirmeyi tercih etmenizde fayda vardır.

Soğuk denizlerde yaşayan levrek balığı, içeriğindeki vitamin ve minerallerle sağlıklı bir besin kaynağıdır. Levrek balığı yüksek oranda protein, omega, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum içermektedir. Levreğin en büyük özelliği kalp hastalıkları, düşük kolesterolü ve kan basınçlarını önlemek için yardımcı olmaktadır. Levrek balığı vücudun sağlıklı yapısını korumak ve bağışıklık sistemlerini arttırmak için ihtiyaç duyduğu A vitamini ve D vitamin açısından oldukça iyi kaynaklıdırlar.

Bebeklerinize veya çocuklarınıza balık yedirmeden önce “Bebekler Hangi Balıkları Yiyebilir?” başlıklı yazımızı okumanızı mutlaka tavsiye ederiz.

Ekim Ayı Balıkları

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin