Dut Kurusu, Dut Kurusunun Bebeklere Faydası

0
523

Dut Kurusu bebeklere ne zaman verilir? Bebek kaç aylıkken Dut Kurusu ek gıdaya dahil etmek gerekir? Dut Kurusunun faydaları nelerdir? Dut Kurusu bebeklere nasıl verilir? Dut Kurusunun bebeklere faydası nelerdir? Dut Kurusunun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaz mevsiminin sonlarında doğru ortaya çıkan dutlar, sağlık için iyileştirici faydalara sahiptir. Taze iken çok faydalı olan, kurutulduğunda faydası iki katına çıkan dutlar, sağlığa her açıdan yarar sağlayabiliyor.

Kuru Dut, müthiş bir antioksidan deposudur.  Dutun, yüksek miktarda lif barındırdığı da bilinmektedir. Yaprağın hastalıklardan kurtulmada etkili olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Dut Kurusunun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Beyaz dut, İnsan bünyesinin kendi başına üretemediği, sadece gıdalardan alabileceği bazı yağ asitlerini içermektedir. Ayrıca potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, magnezyum ve demir, yüksek oranda c vitamini de içermektedir.

  • Demir eksikliğini gidermede yardımcı bir gıdadır.
  • Kemiklerin güçlenmesinde ve korunmasında büyük rol oynar. Aynı zamanda dişlerin sağlıklı olmasına da destek verir.
  • İçerisinde bol miktarda C vitamini olması da bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar.
  • Vücudun, direncini artırır. Soğuk algınlığı ve nezle problemlerinin önüne geçer.
  • Kuru dut böbrek ve karaciğerlerin işlevlerini daha iyi yerine getirebilmesi için destek sağlıyor. Toksinleri vücutta atma konusunda faydalı olan dut kurusu, böbrek ve karaciğerlerin temizlenmesine olanak tanıyor.
  • Dut kurusunun hayati faydaları arasında, kansızlıkla mücadele etme özelliğinin olması geliyor. Vücutta kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Sindirim sisteminin bütünün daha iyi çalışmasına destek olan kuru dut kabızlığa iyi geldiği gibi aynı zamanda gaz oluşumunun önüne geçer.

Dut Kurusunun Bebeklere Uygun Şekilde Verilmesi?

Dut, alerjen bir meyve olma ihtimaline karşı 1 yaşına veya bazı uzmanlara göre 2 yaşa kadar beklenmesi gereken bir gıdadır. Dut kurusunu çocuklarınıza tek başına verebileceğiniz gibi ufalayarak yoğurduna katabilirsiniz. Sert olduğunu düşünüyorsanız buharda yumuşatarak da bebeklerinize verebilirsiniz.

Unutmayın her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi dut kurusunun da fazlası zararlı olabilir. Küçük bir avuçtan fazlasını vermemeye özen gösterin.

Dut Kurusunun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori321.00 kcal
Karbonhidrat75.00 g
     Lif14.30 g
     Şeker42.86 g
Protein10.71 g
Yağ0.30 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini0.00 IU
C Vitamini300.00 mg
Potasyum990.00 mg
Kalsiyum286.00 mg
Demir12.86 mg
Sodyum89.00 mg
Magnezyum106.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin