Domatesin Bebeklere Faydası

0
358

Domates bebeklere ne zaman verilir? Domates bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken domates ek gıdaya dahil etmek gerekir? Domatesin faydaları nelerdir? Domates bebeklere nasıl verilir? Domatesin bebeklere faydası nelerdir? Domatesin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Domates özellikle Akdeniz bölgesinde, mutfakların ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Günlük domates tüketimi, yiyeceklerin tadını zenginleştirmenin yanı sıra sağlığa büyük bir destek sağlar. Domates sadece bebeklerinize hazırlayacağınız yemeklere verdiği lezzeti ile değil bebek ve çocuklarınıza sağladığı faydaları ile de adeta sofralarımızı vazgeçilmezidir.

İçinde yüzde 95 oranında su içeren domates, A, C ve likopen deposu ve yaz aylarının vazgeçilmezidir. Domates, günümüzde artık her mevsimde tüketilebilen bir sebze olsa da mevsiminde yani yaz aylarında tüketmek çok daha doğru ve faydalı olacaktır.

Domates Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeğinizin ek gıdalara başlama sürecindeki ilk besinler arasında domatese yer verilmesi önerilmez. Çoğu uzmana göre domates, bebeklere ek gıdaya başladıktan sonra pişmiş olarak yemeklerine 10. aydan itibaren eklenebilir. Fakat domatesin asit oranı yüksek olduğu için çiğ olarak 12. aydan sonra vermekte fayda vardır. Domates alerji tehlikesi olan gıdalardan bir tanesidir.

Eğer bebeğiniz kızarıklık, pişik, gaz ve şişkinlik problemlerini sık sık yaşıyorsa, domates tüketimini uzmanınıza danışarak 2 yaşına kadar ertelemekte fayda vardır. Zira domatesin yüksek asit içeriği bu gibi sorunlara yol açmaktadır.

Her ek gıda da olduğu gibi domates kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez domates yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Domatesin Mevsimi Ne Zamandır?

Domates, günümüzde artık her mevsimde tüketilebilen bir sebze olsa da mevsiminde yani yaz aylarında tüketmek çok daha doğru ve faydalı olacaktır. Domatesin gerçek mevsimi haziran ayı sonralı ve temmuz ayıdır. Temmuz ayında tezgahlarda yer almaya başlayan taze ve mis kokulu domatesi eylül ayı sonlarına kadar bulabilirsiniz.

Domatesin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Domates, zengin antioksidan ve potasyum içeriği ile önemli bir gıdadır. İçermiş olduğu zengin C vitamini sayesinde, demir alımına da yardımcı olur. Su ve lif içeriği de fazla olan domates, sindirim sisteminin düzgün çalışması ve bağırsak sağlığının korunması için de etkilidir.

  • Domates, C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından önemli ve zengin bir kaynaktır. Domatesler kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadeleye yardımcı olabilir.
  • Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %40’ını sağlayabilir. C vitamini, serbest radikallerin vücudun sistemlerine zarar vermesini önleyen doğal bir antioksidandır.
  • Bol miktarda potasyum içerir. Potasyum sinir sağlığını korumada hayati bir rol oynar ve demir normal kan dolaşımını sürdürmek için esastır.
  • Kan pıhtılaşması ve kanamayı kontrol altına almak için gerekli olan K Vitamini de domateslerde bol miktarda bulunur.

  • Domateslerde yüksek miktarlarda bulunan A vitamininin, kanserojenlerin etkilerini azalttığını göstermiştir. Domateslere kırmızı rengini veren likopenin kanserin önlenmesinde de yardımcı olabileceğini göstermektedir.
  • Bünyesinde bulunan likopen, lutein ve beta-karoten göz sağlığını korumak için önemlidir.
  • Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir.
  • Domateslerdeki A vitamini bebeklerinizin güçlü bir saç yapısı olması için mükemmel bir kaynaktır.
  • C vitamini yönünden zengin olan domates bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Domates Bebeklere Nasıl Verilir?

Domates bebeklere verirken oldukça dikkatli olunması gereken bir besin. Bebeğinizin ilk tatları arasında olmamasında fayda var. 10 aydan büyük ve 1 yaşından küçük bebekleriniz için domatesi pişirerek hazırladığınız yemeklere katabilirsiniz. Domatesi pişirerek içeriğindeki asit oranının kaybolmasını ve bu sayede kızarıklık, pişik ve gaz gibi problemlerin azalmasını sağlamış olacaksınız.

Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalara göre pişmiş domates, çiğ domatese göre çok daha faydalı hale gelmektedir.

Taze domateslerden hazırlayacağınız domates çorbasını 1 yaş üstü bebekleriniz için hazırlayabilirsiniz. 2 yaş ve üstü çocuklarınız için taze domates ve yanında salatalık, biber yaz aylarının vaz geçilmez sağlıklı atıştırmalıklarıdır. Bebeklerinizin elleriyle tutup kendi kendilerine beslenecekleri boyutlarda doğrayarak parmak gıda olarak tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Yazın taze taze aldığınız domatesleri evlerinizde kışlık domates sosu hazırlayabilir ve bebekleriniz için hazırladığınız yemeklerde güvendiğiniz ve kendi ellerinizle yaptığınız bu sosları kullanabilirsiniz.

Domatesin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori18.00 kcal
Karbonhidrat3.89 g
     Lif1.2 g
     Şeker2.63 g
Protein0.88 g
Yağ0.2 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini833.00 IU
C Vitamini13.70 mg
K Vitamini7.9 mg
Potasyum237.00 mg
Kalsiyum10.0 mg
Demir0.27 mg
Sodyum5 mg
Magnezyum11.00 mg
Folat15.00 mg
Fosfor24.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin