Dil Peyniri, Bebeklere Faydası

0
338

Dil peyniri bebeklere ne zaman verilir? Bebek kaç aylıkken ek gıdaya dahil etmek gerekir? Dil peynirinin faydaları nelerdir? Dil peyniri bebeklere nasıl verilir? Dil peynirinin bebeklere faydası nelerdir? Dil peynirinin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sütte bulunan tüm mineralleri ve vitaminleri içinde barındıran peynir çeşitleri, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesidir. Geleneksel üretim yöntemleri ile üretilen peynir çeşitleri arasında yer alan dil peyniri, farklı görünümü ve aroması ile sofralara hem lezzet hem de renk katan bir süt ürünüdür.

Genellikle inek sütünden üretilen dil peyniri, tam yağlı bir peynir çeşididir. Yapı olarak lifli bir peynir olmakla birlikte tel tel ayrılan dokusuyla ve süt aroması ile en sık tüketilen yöresel peynirler arasında yer almaktadır.

Tat olarak kaşar peynirine yakın olan dil peyniri, yapı olarak kaşar peynirinden daha yumuşaktır ve süt aromasını daha yoğun hissettirmektedir.

Tam yağlı sütten üretilen dil peyniri, besin değeri yüksek bir peynir çeşididir. Dil peyniri, tam yağlı olarak üretildiğinden oldukça besleyici ve doyurucudur. Dil peynirlerinde genelde tuz olmaz.

Dil Peynirinin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Dil peyniri, tüketicisine sunduğu eşsiz süt aromasının yanı sıra içerdiği mineraller ve vitaminler ile vücut için birçok fayda da sağlamaktadır. Dil Peyniri protein bakımından da  oldukça zengin bir besindir.

  • A,C,D,E ve K vitaminleri bulundurarak bebeklerinizin ihtiyacı olan vitaminleri karşılar. Bunun dışında B12 ve B6 vitaminleri de içerdiği için bebeklerinizin sağlığı için faydalıdır.
  • Diğer süt ürünleri gibi yüksek oranda kalsiyum barındıran dil peyniri, düzenli tüketildiğinde kemik sağlığına fayda sağlamaktadır.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde bebeklerin ve çocukların diş sağlığına da olumlu etki göstermektedir.
  • Genel olarak peynirler sinir sistemi için faydalıdır.
  • Tuzsuz olması veya az tuzlu olması sebebiyle bebeklerinize rahatlıkla verebileceğiniz bir peynir çeşididir.
  • Dil peyniri içerisinde sadece süt yağı bulunduğu için düzenli tüketildiği takdirde kalp ve damar sağlığınızın korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Dil Peynirinin Bebeklere Uygun Şekilde Verilmesi?

Dil Peynirlerini ince dilimler halinde keserek bebeklerinize ve yürüme çağındaki çocuklarınıza verebilirsiniz. Yemekte zorlanıyorsa ucuna bir miktar pekmez veya 1 yaşından büyükse ufak bir miktar bal sürerek de yedirmeniz mümkündür.

Dil Peynirinin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori314 kcal
Karbonhidrat1.4 g
     Lif0.0 g
     Şeker1.4 g
Protein25.30 g
Yağ23.0 g
     Kolesterol38.0 mg
A Vitamini0.0 IU
C Vitamini6.0 mg
Potasyum78.0 mg
Kalsiyum700.0 mg
Demir0.13 mg
Sodyum1700.0 mg
Magnezyum25.0 mg

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin