Covid-19 Sırasında Güvenli Emzirme

0
255

Halihazırdaki uzman görüşüyle çocuğunuzu nasıl besleyebilirsiniz?

Anneyseniz veya bebek bekliyorsanız, koronavirüs hastalığı (COVID-19) pandemisi sırasında bebeğiniz için neyin güvenli olduğu konusunda sorularınız olması doğaldır.

Mevcut veriler emzirmeye devam edilmesini desteklemektedir. Ten tene temas ve bebeğinizi hemen doğum sonrasından başlayarak sadece emzirerek beslemek, onun gelişimine yardımcı olur ve Korana virüsü nedeniyle emzirmekten vazgeçmenizi gerektirecek bir neden yoktur. Bugüne kadar, aktif COVID-19 hastalığı virüsünün (enfeksiyona
neden olabilecek virüs) anne sütü ve emzirme yoluyla bulaştığı tespit edilmemiştir.

Yakında bebeğiniz olacaksa, güvenli bir şekilde emzirebilmeniz desteklenmeli, yeni doğan bebeğinizle ten tene temas kurabilmeniz ve birlikte aynı odayı paylaşmanız için gerekli desteği almalısınız.

İster sağlıklı hissediyor olun, ister COVID-19 belirtileri gösterin, kendiniz ve bebeğiniz için en güvenli deneyimi yaşamanıza yardımcı olmak için yeni anne olan veya bebek bekleyen annelerden derlediğimiz ortak soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Salgın sırasında emzirmeli miyim?

Kesinlikle emzirmelisiniz. Anne sütü, bebeklerin her anlamda sağlığını destekleyen ve onları
birçok enfeksiyona karşı koruyan antikorlar sağlar. Anne sütündeki antikorlar ve biyoaktif bileşenler, bebeğinizin COVID-19’a yakalanması durumunda, bu enfeksiyona karşı savaşabilir.

COVID-19’u emzirerek bebeğinize bulaştırabilir misiniz?

Bugüne kadar, aktif COVID-19 hastalığı virüsünün anne sütü ve emzirme yoluyla bulaştığı tespit edilmemiştir, ancak araştırmacılar anne sütü üzerinde çalışmalarına devam etmektedir. Yeni doğan bebeğinizle ten tene temas kurun.

Yeni doğan bebeği kendinize yakın tutmanız, emzirmeye erken başlamanızı sağlar ve bu da yeni doğan ölümlerini azaltır. Zamanlama her şeydir. Doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirmeye başlanması önerilir.

COVID-19 enfeksiyonu geçiriyorsam veya geçirdiğimden şüpheleniyorsam emzirmeli miyim?

Evet, uygun tedbirleri alarak emzirmeye devam edin. Tedbir olarak varsa maske takın. Bebeğinize dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerinizi sabun ve su ile en az 20 saniye süreyle yıkayın veya alkol bazlı el dezenfektanı ile temizleyin. Dokunduğunuz yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin. Göğsünüzü sadece direkt üzerine gelecek şekilde öksürdüyseniz yıkayın. Aksi takdirde, her beslenmeden önce göğsünüzü yıkamanız gerekmez.

Emziremeyecek kadar kötü hissediyorsam ne yapmalıyım?

Emziremeyecek kadar hasta hissediyorsanız, çocuğunuza anne sütü vermek için başka yollar deneyin. Sütünüzü sağıp çocuğunuza temiz bir bardak veya kaşıkla vermeyi deneyin. Mevcut seçenekler için emzirme danışmanınızla veya sağlık uzmanınızla görüşün.

Anne sütünü sağmak da süt üretmeye devam etmek için önemlidir, böylece yeterince iyi hissettiğinizde çocuğunuzu tekrar emzirebilirsiniz. Kesin veya olası COVID-19 hastalığı tanısı konulduktan sonra emzirme için beklenmesi gereken belirli bir zaman aralığı yoktur.

Süt sağmak veya başka bir annenin bağışladığı sütten faydalanmak mümkün olmadığında, kültürel olarak kabul görüyorsa sütannelik veya doğru hazırlanmış ve güvenli olması koşuluyla hazır formül süt (mama) seçeneklerini doktorunuz ile birlikte değerlendirin.

Çocuğum hasta ise emzirmeli miyim?

Çocuğunuz hastalanırsa emzirmeye devam edin. Küçük çocuğunuz ister COVID-19’a ister başka bir hastalığa yakalanmış olsun, onu anne sütü ile beslemeye devam etmek önemlidir. Emzirmek bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir ve antikorlarınız anne sütüyle ona geçerek enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

Emzirirken ne tür tedbirler almalıyım?

El yıkama talimatlarına uyun. Bebeğinize dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayın. Alkol bazlı bir el dezenfektanı da kullanabilirsiniz. Dokunduğunuz yüzeyleri temizlemeye ve dezenfekte etmeye de özen gösterin. Her kullanımdan sonra süt pompalarını, süt saklama kaplarını ve beslemek için kullandığınız kapları yıkayın.

  • Kaynak: UNICEF | her çocuk için

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin