Çocukların Uykuya Geçişini Kolaylaştıran Besinler

0
272

Çocuğunuzu ve Sizi Huzur İçinde Uyutacak Beslenme Önerisi

Çocuklarınızın kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyuması gelişimlerinde sağlıklı beslenme kadar önemli bir yere sahiptir. Çocuklarınız zihinsel ve bedensel gelişim için kaliteli ve kesintisiz uykuya ihtiyaç duyarlar.

Çocuğunuzun zor uyuyan ya da uyku bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız öncelikle beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmekte fayda vardır.Doğru Beslenmenin Uykuyla İlişkisi

Beslenme alışkanlıklarının bozuk olması veya kimi zaman erken saatlerde yenen akşam yemeklerinden sonra uykuya geçen çocuklar sindirim zorluğu vb. sorunlar veya acıktıkları için uyuyamazlar. Aynı zamanda da sabahları çok erken saatte kalkarlar. Akşam yemeğini yatmadan en fazla 1,5 saat önce yemiş olmalıdır.

Çocuğunuzun uykudan önce yememesi gereken besinler olduğu gibi uykudan önce yemesi gereken besinlerde vardır. Bu beslenme değişikliği ile sizde mutlaka çocuğunuzun uyku düzenindeki değişiklikleri fark edeceksiniz.

Çocuğunuza yatmadan önce karbonhidrat bakımından zengin besinler hazırlarsanız uyku düzeninde büyük farklar görebilirsiniz.

Yatmadan Önce Ilık Süt İçmek

Çocuklarınıza yatmadan yarım saat veya 1 saat önce vereceğiniz bir bardak ılık süt, çocuğunuzun uykusuna olumlu etki edecektir. Bu yöntem yıllardır denemiş olumlu sonuçları görülmüştür. Sütü daha cazip hale getirmek için içerisine bir kaşık bal da ilave edebilirsiniz. Bunun en önemli sebebi Süt ve süt ürünleri, uykuyu tetikleyici madde olan triptofan içerir. Aynı zamanda sütün içene koyduğunuz bir kaşık bal da önemli bir triptofan kaynağıdır.

Çocuklarınıza yatmadan önce meyve suyu ya da enerji verebilecek herhangi bir içecek vermemeniz gerekmektedir. Bunun yanında ayrıca şeker, dondurma ve kakaolu içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle akşam yemeğinden sonra şeker alımını kontrol etmekte hatta sıfırlamakta fayda vardır. Çünkü bu gıdaların içerisinde çocuğunuzun uykusunu kaçıracak kafein ve pek çok etken madde vardır.


Su ve Diğer İçecekleri Yatmadan Önce Azaltın

Su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve her zaman vurguluyoruz. Fakat çocuğunuza akşam yemeğinden sonra uyuyana kadar sıvı tüketimini kesmesini sağlayın. Sıvı tüketimini gün içerisinde sık sık ve azar azar içmesini sağlayın. Bu sayede gece tuvalet ihtiyacı olmayacaktır.

Çocuğunuzu Huzur İçinde Uyutacak Beslenme Önerisi

Çocuğunuzun akşam beslenmesine uykuyu teşvik edecek gıdaları ilave edebilirsiniz. Uykuyu teşvik edecek ve kaliteli uyku uyumasına katkı sağlayacak besinler;

  • Uyumadan önce ılık süt içilmesi kaliteli uykuyu teşvik eder.
  • Kiraz besin değerleri içerisinde melatonin bulunmaktadır. Melatonin, genellikle geceleri epifiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur ve uzun süredir uyku-uyanıklık döngüsünün kontrolü ile ilişkilendirilmektedir.
  • Ceviz de tıpkı kiraz gibi yüksek oranda melatonin içermektedir ve kaliteli uyku uyumaya yardımcı olmaktadır.
  • Karbonhidrat ağırlıklı hazırlayacağınız akşam yemeğinde pirinç pilavını yasemin pirincinden tercih edebilirsiniz. Yasemin pirinci içerisinde gıda glikozu bulunur ve vücudun glisemik indeksini düşürmez. Kana yavaş yavaş karışır ve gece açlık hissettirmez.
  • Ekmek tercihinizi çok tahıllı tercih edebilirsiniz. Özellikle yulaf içerdiğin besin değerleri sayesinde uykuyu teşvik etmektedir.
  • Muz içerdiği yüksek orandaki magnezyum ve potasyum miktarı ile kasları gevşetmekte ve kaliteli uykuyu teşvik etmektedir. Aynı zamanda içerinde bulunan triptofan da uykuyu tetikleyici önemli maddelerdendir.
  • Tatlı patates de muz gibi magnezyum ve potasyum yönünden zengin olup kaliteli uykuyu teşvik eden gıdalar arasında yer almaktadır.
Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin