Cevizin Bebeklere Faydası

0
481

Ceviz bebeklere ne zaman verilir? Ceviz bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken cevizi ek gıdaya dahil etmek gerekir? Cevizin faydaları nelerdir? Ceviz bebeklere nasıl verilir? Cevizin bebeklere faydası nelerdir? Cevizin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Görüntüsü insan beynine benzeyen ceviz, sağlıklı ve lezzetli olmasının yanında aynı zamanda da beyin gelişimi üzerindeki etkisi çok büyüktür.

Ceviz içeriğinde sağlıklı yağlar, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar barındıran zengin bir yapıya sahiptir.

Ceviz Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre ceviz, alerji yapma potansiyeli yüksek bir besin olduğundan 1 yaşından itibaren bebeklere verilmesini tavsiye etmektedir.

Fakat bazı ebeveynler bebeklerinin ek gıdaya başlama döneminden sonra yani 9. aydan itibaren hazırladıklari kahvaltı karışımlarına toz halinde ilk 3 gün kuralını uygulayarak eklemektedirler. Burada bebeğinizin alerjik hikayesini göz önüne alarak hareket etmekte fayda vardır.

Alerji yapma olasılığı en fazla olan kuruyemişler; ceviz, badem, kaju, fındık, antep fıstığı, yer fıstığıdır.

Her ek gıda da olduğu gibi ceviz kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa ceviz yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Cevizin Mevsimi Ne Zamandır?

Özellikle bebeklerde en çok tercih edilen kuruyemişlerden bir tanesi olan  cevizin ülkemizde toplaması genel olarak sonbahar mevsiminde, Eylül ve Ekim ayında yapılır. Ceviz toplamak için en iyi zaman ise cevizin yeşil kısmının üçte birinin çatlamaya başladığı zaman dilimidir.

Bebekleriniz için ceviz tercih ederken kabuklu olarak alıp yedikçe kırmak besin değerleri açısından daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca diğer kuruyemişler gibi cevizinde serin ve kuru yerlerde 1 yıl saklama ömrü vardır.

Cevizin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Cevizin bebeklerinizin beden sağlığına olduğu kadar ruh sağlığına da çok iyi geldiği bilinmektedir. Diğer kuruyemişlere oranla cevizin omega-3 yağ oranı daha yüksektir. Aynı zamanda tiyamin, B6, folik asit, fosfor, magnezyum, bakır gibi vitamin ve minerallerden de zengin bir kuruyemiştir. Ayrıca çok iyi bir E vitamini kaynağıdır.

 • Bebeklerde beyin gelişimi ve sağlığı açısından çok önemli bir yer tutar. Omega 3 yağ asitleri içerdiğinden beyin sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Beyin ve sinir sağlığı gelişimini destekleyen B1 ve B6 vitaminleri açısından da oldukça zengindir.
 • Cevizin içeriğinde bebeklerinizin rahat uyumasına yardımcı olan melatonin barındırmaktadır  Araştırmalar ceviz yiyenlerin kanındaki melatonin seviyesinin üç kat arttığını gözlemlemiştir.
 • Ceviz, Omega-3 Yağ Asidi bakımından oldukça zengindir. Bebeğinizin normal kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Bunun yanında, kolesterol seviyesini düşürür ve dengeler.
 • Vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olur ve kalbi korur.
 • Yüksek oranda magnezyum minerali taşır. Vücutta bu mineralin düşük olması, tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini arttırabilir.
 • Ceviz, kalp krizi riskini azaltan ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir.
 • Bebeklerin sağlıklı bir şekilde kilo almasında yardımcı olur. Bununla beraber, halsizliği önleyerek enerji verir.
 • İçeriğindeki demir elementi ile kansızlığı önler.
 • Cevizin içindeki fosfor minerali ile hücre oluşumu ve hücre onarımında büyük katkı sağlar.
 • Ceviz güçlü antioksidanlara sahiptir. Bu sayede çocuğunuzun vücudunun toksik madde ve serbest radikallerden arınmasına yardımcı olur.
 • Zekâ gelişimi için oldukça önemlidir. Ceviz tüketen çocuklar her zaman başarılı ve zeki olurlar.

Ceviz Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebeğinize 12. aydan erken ceviz vermeye başladıysanız mutlaka robottan geçirilmesi gerekmektedir. Robottan geçirmeyen anne ve babalar ise havanda ezerek bebeklerine ceviz verebilirler.

Bebekleriniz için hazırlayacağınız muz ve pekmez karışımına robotta veya havanda toz haline getirdiğiniz civizi ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda yumurtalı karışımlarınıza da ceviz ekleyebilirsiniz.

12 aydan büyük bebeklerinize parmak gıdaya ve çiğnemeye alışkınsa ufak taneler halinde verebilirsiniz.

Aynı zamanda bebekleriniz için yapacağınız kuru üzümlü bebek keki tariflerinizede ceviz ekleyebilirsiniz.

Bebeklerinize Ceviz Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Alerji: Kuruyemişler genellikle alerji riski yüksek gıdalar olduğundan bebeklere 2 yaşından sonra önerilir. Ancak bazı hekimler takip ettikleri çocuğun sağlık durumuna göre 1 yaşından sonra yarım ceviz ile başlangıç yaptırabilir. Burada da 3 gün kuralını uygulayarak yani az miktardan başlayıp 3. günde yarım cevize çıkartarak bebeğinizin alerjik bir tepki verip vermediğini kontrol edebilir bunu hekimi ile paylaşabilirsiniz.

Kilo: Ceviz ve benzeri kuruyemişler yağlı olduğundan kilolu olan çocuklar ve bebeklere kontrollü miktarlarda verilmelidir.

Reflü: bebeğinizde reflü varsa, kusma mide ağrısı vb sorunlar yaşıyorsa ceviz zor hazmedildiğinden rahatsızlık verebilir.

Boğulma: Kuruyemişler küçük çocuklarda boğulma tehlikesi yaratabileceğinden ezilmeden bütün olarak verilmemelidir.

Eğer bebeğinizin ceviz yedikten sonra solunum güçlüğü, deride kızarıklık gibi şikâyetler gösterirse tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Cevizin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori654.00 kcal
Karbonhidrat13.71 g
     Lif6.7 g
     Şeker2.61 g
Protein15.23 g
Yağ65.21 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini20.00 IU
C Vitamini1.3 mg
K Vitamini2.7 mg
Potasyum441.00 mg
Kalsiyum98.0 mg
Demir2.91 mg
Sodyum2 mg
Magnezyum158.00 mg
Folat98.00 mg
Fosfor346.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin