Brokoli, Bebeklerde Brokolinin Faydaları

0
696

Brokoli bebeklere ne zaman verilir? Brokoli bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Brokoli ek gıdaya dahil etmek gerekir? Brokolinin faydaları nelerdir? Brokoli bebeklere nasıl verilir? Brokolinin bebeklere faydası nelerdir? Brokolinin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Geniş çiçekli başları, sebze olarak yenen lahana ailesinden yenilebilir yeşil bir bitkidir. Kış aylarında oldukça popüler bir sebze olan brokoli, ağaç görünümü ile bebeklerin ve çocukların dikkatini çeken oldukça lezzetli ve aynı zamanda faydaları saymakla bitmeyecek türden bir besindir.

Brokoli, diyet lifi ve triptofan gibi proteinler açısından oldukça zengindir. Ayrıca A vitamini, beta-karoten, lutein zeaksantin, tiamin, riboflavin, niasin ve pantotenik asit içerir.Bununla birlikte, B6 vitamini, folat (B9 vitamini), C vitamini, E vitamini, B1 vitamini ve K vitaminini, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, sodyum, potasyum, selenyum, krom, kolin, manganez ve fosfor bulunur. Aynı zamanda sağlıklı omega-3 yağ asitlerine sahiptir.

Brokoli Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre brokoli, bebeklere ek gıdaya ilk başlama döneminden sonra 9. aydan itibaren verilebilecek ek gıdalardan bir tanesidir.

Her ek gıda da olduğu gibi brokoli kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez brokoli yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.


Brokolinin Bebeklere Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Güçlü antioksidan etkisi sayesinde vücutta hastalıklara sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getirerek güçlü bir koruma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

  • Brokoli lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaydır ve kabızlığa iyi gelir.
  • Brokolide kaempferol diye adlandırılan flavonlar bulunduğundan iltihap sökücü özelliği vardır.
  • Brokoli D vitamininin emilimine yardımcı olan A ve K vitamini deposudur.
  • K vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor açısından zengin olduğu için kemik ve dişleri güçlü tutar. İçerdiği C vitamini, kalsiyum kemferol ve periodontal, dişler sağlığını olumlu etkiler. Yeterli miktarda K vitamini tüketmek kalsiyum emilimini artırır ve kemik sağlığını iyileştirir.
  • Brokoli, meme kanseri, rahim kanseri, prostat kanseri ve ayrıca akciğer, karaciğer, bağırsak, kolon ve böbrek gibi çeşitli iç organların kanseri gibi belirli kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olur.

Brokoli Bebeklere Nasıl Verilir?

Brokoliyi bebelerinize en iyi ve besin değerleri kaybolmadan buharda haşlayarak parmak gıda şeklinde verebilirsiniz. Böylece bebekleriniz kendi elleriyle brokolileri tutacak, keşfedecek ve zevkle yiyecektir.

Ayrıca brokoliyi bebeklerinize püre halinde de verebilirsiniz. Bebekleriniz için hazırlamış olduğunuz şehriyeli sebze çorbalarına da brokolileri küçük parçalar halinde koyabilirsiniz.

Brokolinin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori33 kcal
Karbonhidrat7.0 g
     Lif2.6 g
Protein2.8 g
Yağ0.4 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini623.0 IU
C Vitamini89.2 mg
Potasyum316.0 mg
Kalsiyum47.0 mg
Demir0.7 mg
Sodyum33.0 mg
Magnezyum21.0 mg
Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin