Biberin Bebeklere Faydası

0
188

Biber bebeklere ne zaman verilir? Biber bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken biberi ek gıdaya dahil etmek gerekir? Biberin faydaları nelerdir? Biber bebeklere nasıl verilir? Biberin bebeklere faydası nelerdir? Biberin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan biber, sarı, yeşil ve kırmızı gibi renkleri vardır. Bunlar arasında dolmalık biber çeşitleri, kırmızı biber ve yeşil biber en sık tüketilen biberler arasındadır. Evlerimizde sıkça tükettiğimiz biberler sağlıklı bir besin kaynağıdır.  Özellikle kırmızı bir antioksidan açısından oldukça zengindir.Biber söz konusu olduğunda, acı olma ihtimaline karşı anneler bebeklerine yedirmekte bazen tereddüt edebiliyorlar. Fakat özellikle dolmalık biberler ve kapya biberler içeriğinde kapsaisin içermedikleri için acı olma ihtimalleri çok çok düşüktür. Şayet bebekleriniz biberi beğenirse, büyümesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu birçok temel besini de alacaktır.

Biber Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre biber, bebeklerin ek gıdaya başlama döneminden hemen sonra yani 7. aydan itibaren tercih edebilirsiniz.

Her ek gıda da olduğu gibi biber kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez biber yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.Biberin Mevsimi Ne Zamandır?

Özellikle bebeklerde en çok tercih edilen yeşil dolmalık biberi Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında tezgahlarda taze taze bulabilirsiniz. Yine kırmızı kapya biberi, çarliston ve yeşil biberi de yaz döneminde market ve manavlardan satın alabilirsiniz.

Biberin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

C vitamini içeriği ile iyi bir antioksidan besin olan, ayrıca yüksek miktarda lif içeriği ile de çok sağlıklı olan biberi çeşitlerini bebeklerinizin sofralarından eksik etmemeye özen gösterin. Biberin içerisinde bol miktarda C vitamini, beta karoten, A, P, K, B1, B2 ve E vitamini mevcuttur. A, E ve C vitaminleri içerdiği için ve antioksidan özelliği yüksek bir sebze olduğu için bebeklerinizin sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır.

  • İçeriğinde antioksidan ve vitaminler olduğu için vücudu enfeksiyonlara karşı korur.
  • Yüksek miktardaki C vitamini bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olur, bu nedenle soğuk algınlığı veya gripten hastalanma olasılığı daha düşüktür.
  • Aynı zamanda antioksidan ve vitaminler kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • İçeriğindeki P vitamini kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir.
  • Biber bebeğinizin bağırsaklarını ve bağırsaklarının sağlığını destekleyen iyi bir lif kaynağıdır. Sindirim sistemine katkı sağlar. Bol miktarda lif, bebeğinizin bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olur. Böylece kabız olma olasılığı daha düşüktür.
  • Göz sağlığı için çok önemli olan A vitamini de özellikle kırmızı biberde bol miktarda bulunmaktadır.
  • B vitamini kompleksi bakımından zengin olan biber, kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar. Beynin gelişimi için oldukça önemlidir. Vücut metabolizmasını etkiler ve proteinin enerjiye dönüşümüne yardımcı olur.
  • İçerdiği E vitamini sayesinde hem vücudun enerjisini artırır hem de hücrelerin yenilenmesini destekler. Böylece cilt içinde oldukça fayda sağlar.
  • Potasyum bakımından da zengindir. Başta kalp, kas ve kemik sağlığı olmak üzere vücut sistemlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur.
Biber Bebeklere Nasıl Verilir?

Biber üretimi sırasında yüksek miktarda tarım ilacı kullanılan sebzelerden biridir. O yüzden biberleri çok iyi yıkamayı ihmal etmeyin, hatta dilerseniz kabuğunu da soyabilirsiniz.

Ek gıdaya başlayan bebeğinizin yutmasını kolaylaştırmak için onları buharda haşlayabilir ve püre haline getirebilirsiniz. Ayrıca biberi küçük dilimler halinde buharda yumuşatarak bebeğinize parmak gıda olarak da verebilirsiniz. Özellikle etli olan dolmalık ve kırmızı biberi tercih edebilirsiniz.

İlerleyen aylarda bebeklerinize ve çocuklarınıza bulgur ve kıyma ile hazırladığınız, içerisine de bir miktar maydanoz ve sevdiği baharatlarla hazırladığınız dolma biber yemeği yedirebilirsiniz.

Dolma biberi pişirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu dişi mi erkek mi olduğudur. Erkek biberlerin tabanlarında 3 adet çıkıntı bulunur. Dişi biberlerde ise 4 adet çıkıntı bulunur. Erkek biberlerde az da olsa acılık bulunma ihtimali varken dişi biberlerde acılık yoktur.Kırmızı Biberin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori31.00 kcal
Karbonhidrat6.03 g
     Lif2.1 g
     Şeker4.2 g
Protein0.99 g
Yağ0.3 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini3131.00 IU
C Vitamini127.7 mg
K Vitamini4.9 mg
Potasyum211.00 mg
Kalsiyum7.0 mg
Demir0.43 mg
Sodyum4 mg
Magnezyum12.00 mg
Folat46.00 mg
Fosfor26.00 mg
Yeşil Biberin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori20.00 kcal
Karbonhidrat4.64 g
     Lif1.7 g
     Şeker2.4 g
Protein0.86 g
Yağ0.17 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini370.00 IU
C Vitamini80.4 mg
K Vitamini7.4 mg
Potasyum175.00 mg
Kalsiyum10.0 mg
Demir0.34 mg
Sodyum3 mg
Magnezyum12.00 mg
Folat10.00 mg
Fosfor20.00 mg
Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin