Bezelyenin Bebeklere Faydası

0
381

Bezelye bebeklere ne zaman verilir? Bezelye bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Bezelye ek gıdaya dahil etmek gerekir? Bezelyenin faydaları nelerdir? Bezelye bebeklere nasıl verilir? Bezelyenin bebeklere faydası nelerdir? Bezelyenin besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bezelye, iri yeşil tanelere sahip, bu taneleri de özel bir kabuk içinde barındıran faydalı bir sebzedir. Yemeklerin minik yeşil enerji taneleri olarak bilinmektedir. Yaşamın her döneminde tüketilmesi önerilen bezelye, bağışıklık sistemini koruyan güçlü etkilere sahiptir.

İlkbahar geldiğinde pazar tezgahlarında yerini alan bezelye, taze haliyle satılır. Eğer bezelye ayıklama işlemi size çok zor geliyorsa; bu işlemin oldukça kolay olduğunu hatırlatalım. Konserve veya paketlenmiş olarak almaktansa taze bezelyeleri mevsiminde alıp buzluğunuza koymanızı tavsiye ederiz.

Bezelye Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre bezelye, bebeklere ek gıdaya ilk başlama döneminde yani yaklaşık 6. aydan itibaren ilk verilecek ek gıdalardan bir tanesidir.

Her ek gıda da olduğu gibi bezelye kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez bezelye yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Bezelyenin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Boyutları küçük olsa da bezelye vitaminler, mineraller ve lifler gibi temel besinler için bir depo gibidir. A, B6 ve C Vitamini, bezelye içinde bulunan ve belirli faydalar sağlayan ana vitaminlerden bazılarıdır. Potasyum gibi mineraller bakımından zengindir.

  • Bezelye yüksek lif ve protein kaynağıdır.
  • Bezelyenin içindeki yüksek antioksidanlar vücutta ciddi hastalıklara neden olabilecek çeşitli reaksiyonları önler.
  • Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendiren demir, kalsiyum, çinko, bakır, manganez vb. gibi birçok mineral açısından zengindir.
  • Bezelye en iyi K vitamini kaynağı olarak kabul edilir.
  • Taze bezelye, mükemmel bir folik asit kaynağı olarak kabul edilir.
  • Şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir.
  • Bağırsak ve sindirim sistemine de olumlu etkiler sağlar, kabızlığı önler.
  • Bezelye içesindeki A vitamini, mukus zarlarının, cildin ve göz görme sağlığının korunmasında gerekli olan temel besinlerden biridir.
  • Bezelye iyi bir enerji deposudur.

Bezelye Bebeklere Nasıl Verilir?

Bezelyeyi bebeğinize ilk ek gıdaya başladığı zaman pürüzsüz bir püre halinde verebilirsiniz. İlerleyen dönemlerde (9+) bezelyeleri buharda haşlayarak parmak gıda olarak bebeğinize verebilirsiniz. Ayrıca kıyma, patates ve havuçla birlikte yemeğini yedirebilirsiniz.

Ayrıca Bezelye Köftesi tarifini (9+) denemenizi tavsiye ederiz.

Bezelyenin Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori81.00 kcal
Karbonhidrat14.45 g
     Lif5.10 g
     Şeker5.67 g
Protein5.42 g
Yağ0.40 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini765.00 IU
C Vitamini40.00 mg
Potasyum244.00 mg
Kalsiyum25.00 mg
Demir1.47 mg
Sodyum5.00 mg
Magnezyum33.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin