Beyaz Gürültü Nedir? Bebeklere Faydası Nelerdir?

0
86

Özellikle bebekler açısından sağlıklı bir uyku ve sağlıklı bir uyku düzeni oldukça önemlidir. Düzenli ve huzurlu bir uyku bebeklerin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri için büyük önem taşır.

Bebekler uyurken vücutları büyüme hormonu salgılar ve enerji depoları yenilenmeye başlar. Bu açıdan anne ve babalar bebeklerin sağlıklı bir uyku düzeni oluşması için farklı yöntemler denemektedirler. Bu yöntemlerden biri de beyaz gürültü yani white noise olarak bilinen sesi bebeklere uykularında dinletmektir. Beyaz gürültü anne karnındaki seslere benzer bir ses türüdür.

Beyaz Gürültü Nedir?

White noise, farklı frekanstaki seslerin birleşmesi ile oluşan ve sürekli devam eden sesler bütünüdür. Yeni doğan bebeklerin uykuya dalmalarını kolaylaştıran anne karnındaki sese benzer bir ses sunar. Böylelikle bebeklerin sakinleşmelerini sağlar. Birçok ebeveyn bu seslerin yatıştırıcı özelliğinden yararlanarak bebeklerine dinletir ve uyumalarına yardımcı olur.

Beyaz gürültü white noise 20 bine yakın ses frekansının bir araya gelmesiyle oluşur. Beyaz gürültü white noise birden fazla frekansın bir araya gelmesiyle sabit bir sesin oluşmasını ifade eder. Sürekli aynı frekansta duyulan sesler de beyaz gürültü white noise olarak adlandırılır.

Uzmanlar bu ses topluluğunun anne karnındaki sese benzemesi nedeniyle doğum sonrasında bebeklere özellikle uyku sürecinde birçok yararı olduğunu belirtmektedirler. Özellikle uyku sürecinde anne karnındaki seslere benzeyen bu sesler kullanıldığında uykuya dalma süresi daha kısa olabilirken, bebeklerin uyku süresi de bu sesler eşliğinde daha maksimuma ulaşabilir.

Beyaz Gürültü Sesleri Nelerdir?

White noise sesleri anne karnındaki seslerle neredeyse aynı ses dalgalarına sahip olduğu için ilk aylarda bebeklerin bu seslerle uykuya daldıkları görülür. Bu açıdan anneler bebekleri uyutmak için bu seslerden yararlanmaktadır.

Bebeğiniz uyurken kendini anne karnındaki gibi güvende hissetmesi ve kolayca uyuyabilmesi için beyaz gürültünün hangi kaynaklardan elde edilebileceğini bilmek oldukça önemlidir. Çünkü white noise olarak bilinen birçok ses vardır.

Fön makinesi sesi, süpürge sesi, dalga sesi, rüzgar sesi, pış pış sesi bu tür sesler arasında yer alır. Birbirini tekrarlayan bu sesler beyaz gürültü gibi uğultuya sebep olması ile bebeklere anne karnındaki huzurlu ortamı sağlayarak onların uyumalarına yardımcı olur. Bunlar dış sesleri engelleyerek bebeklerin uykularının bölünmemesini sağlamaktadır.

Beyaz Gürültünün Bebeklere Faydası Nelerdir?

Bu seslerin bebekler için birçok faydası bulunmaktadır. Bebeklerde uyku düzeninin sağlanmasında yardımcı olan white noise’un diğer faydalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Bebekleri sakinleştirme özelliğine sahiptir. Bunun sebebi ise bu seslerin anne karnındaki seslere benzer olması ve bebeğin kendini anne karnındaki gibi huzurlu ve güvende hissetmesidir.
  • Sakinleştirici özelliği ile bebeklerde meydana gelen kolik sorununda kullanılabilmektedir. Kolik bebeklerde, bu tür seslerin sakinleştirici özelliği ile bebeğinizin gaz kaynaklı sıkıntı ve huzursuzluğunun önüne geçebilirsiniz.
  • Bebeklerin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur.
  • Bu tür beyaz gürültülerin bebekler için sağladığı bir diğer fayda maskeleme özelliğidir. Maskeleme özelliği bu tür seslerin sağladığı uğultu dışındaki diğer sesleri engelleyerek bebeğin gürültü sesinden uzak tutulmasını sağlar. Bu sayede bebekler ani gürültü, düşme ve kırılma sesi gibi birçok dış sesten etkilenmeden rahat bir uyku uyuyabilir.
  • Beyaz gürültü ile uyuyan bebekler bu sesi tanır ve bu sesle uyku arasında bir bağ kurar. Bu sayede bebekler sağlıklı ve kaliteli bir uyku evresi geçirebilir.
  • White noise sesler bebeklerin huzursuz olduğu dönemlerde (gaz dönemi ve atak dönemi gibi) sakinleşmelerine ve rahatlamalarına yardımcı olur.

Bebekler Beyaz Gürültü ile Uyutulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Beyaz gürültü ile uyuyan bebekler dış seslere karşı duyarsız olacağı için bu sesler kullanılarak uyutma düzeninin çok uzun süre alışkanlık haline gelmemesi gerekir. Ayrıca beyaz gürültü her bebekte aynı etkiye sahip olmayabilir. Bu açıdan her bebek bu tür sesler ile uyumayabilir ya da sakinleşemeyebilir. Bu durumun göz ardı edilmemesi gerekir.

  • Bu seslerin dinletildiği cihazın bebeğin en az 2 metre uzağında konumlandırılması gerekir.
  • Dinletilen ses seviyesinin çocukların işitsel sağlığı göz önüne alınarak yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Bu anlamda bebeğinizin odasına koyacağınız sesin düşük frekansta olmasını ve sabit sesler üretmesini de dikkate almalısınız.

Bebekler İçin Beyaz Gürültü Zararlı Mıdır?

Beyaz gürültünün doğru kullanıldığı takdirde ve yukarıda da bahsedilen hususlara önem verildiği zaman bebekler için hiç bir zararı bulunmamaktadır.

Beyaz Gürültü Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Beyaz gürültü bebeklerin dış seslere ve anne sesine alışmaya başlaması ile yavaş yavaş bırakılmalıdır. Uzmanlara göre bebeklerin uyku düzeninin en fazla 6 aya kadar oluşturulması gerekmektedir. Altı aydan sonra bu seslerin azaltılarak bırakılmasında fayda vardır. Ebeveynler bu sesleri ara ara dinletilebilir. Fakat uyku düzeni oluşan bebekte uyku düzenin devamlılığını sağlamak açısından devam ettirilmemelidir veya çok kısık ses seviyelerinde belli bir süreliğine dinletilmelidir.

İçerisinde Bebek Uyku Sesleri özelliğide bulunan Parmakgida.com Android mobil ugulamamızı indirebilirsiniz.

Google Play Uygulama Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dodedigital.parmakgidacom

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin