Bebeklerde Kabızlık? Kabızlığa Ne İyi Gelir?

0
459

Bebeklik dönemi, bebeklerin yaşadıkları sorunları dile getirememeleri veya ifade edememeleri nedeniyle zaman zaman ebeveynleri telaşlandıran hassas bir dönemdir. Bu dönemde bebeklerde görülebilen kabızlık sorunu, özellikle de ek gıdaya geçiş döneminde oldukça yaygındır. Bunun nedeni bebeğin katı besinlerle yeni tanışmasıdır. Doğru besinlerin tercih edilmesi ile bu dönem rahatlıkla atlatılabilir.

Bebeklerde Kabızlık

Yenidoğan bebeklerde kabızlık nadir görülen bir durumdur. Küçük bebeklerde kasların henüz çok zayıf olması ve bağırsak hareketlerinin yavaş olması gibi nedenlerle dışkılamada zorluk, gaz sancısı gibi durumlar gözlenebilir. Fakat bu durum her zaman kabızlığı işaret etmez.

Anne sütü alan bebeklerde kabızlık çok nadir olarak görülür ve yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde her gün dışkılama olması gerekmez. Bazı durumlarda birkaç gün boyunca dışkılama gerçekleşmese dahi bu durum genellikle kabızlık anlamına gelmez ve doğaldır. Fakat dışkılamanın gecikmesi ve normal dışı sertlikte ya da miktarda olması, bunun yanında bebekte huzursuzluk gibi belirtilerin ortaya çıkması, bağırsaklara ilişkin kabızlık veya farklı bir sağlık sorununa işaret edebilir. Aynı zamanda katı besinlere geçiş döneminde yapılan bazı hatalar veya bebeğin besinleri tolere edememesi gibi nedenlerle kabızlık gelişebilir. Bu gibi belirtiler birkaç gün boyunca devam ettiğinde mutlaka ciddiye alınmalı ve sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde bağırsak hareketlerinin sıklığı bebeğin yaşı ve hangi besinleri tükettiği ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle dışkılama düzenindeki her değişim kabızlık olarak algılanmamalıdır.

  • Sert yapıda veya topaklar halinde dışkılama
  • Kil benzeri dışkı yapısı
  • Geciken, seyrekleşen ve zorlaşan bağırsak hareketleri
  • Bebeklerde ağlama ve sırtını eğme davranışlarına yol açan ağrı belirtileri
  • Sürekli huzursuzluk ve uyku sorunları
  • İştahsızlık

Kabızlık sorunu yaşayan bebeklerde beslenme düzenine yönelik bazı değişikliklerin yapılması bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Lif içeriği yüksek olan besinlerin beslenme planına dahil edilmesi, probiyotik bakteriler içeren yoğurt, kefir gibi besinlerin tercih edilmesi, sıvı alımının artırılması gibi uygulamalar bunlara örnek olarak verilebilir. Birkaç gün içerisinde düzelmeyen ve bebekte ciddi sorunlara yol açan durumlarda mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri Nelerdir? Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Bebeklerde kabızlık sorunu neden olur sorusunun yanıtına geçmeden önce, dışkılama sıklığının bebeğin yaşına göre değişkenlik gösterdiği bilinmelidir.
  • Doğumun ardından ilk bir haftada günde 4 kez dışkılama gerçekleşebilir.
  • Dördüncü aya kadar günde iki kez, dört aydan sonra ise genellikle günde bir kez dışkılama gözlenir.
Bu rakamlar ortalama olup bebekten bebeğe ve beslenme düzenine göre değişebilir. Anne sütü alan bebeklerde kabızlık çok nadir gelişir. Bebeğin gelişimine ilişkin bir sorun yoksa 3-4 gün boyunca dışkılama olmayabilir ve bu durum kabızlık anlamına gelmez. Çünkü anne sütü, anne tarafından bebeğe özel olarak üretilir, sindirimi çok kolaydır ve çok büyük oranda emilir. Dolayısıyla dışkılama seyrektir. Fakat karında şişlik oluşması, emzirmeye ilişkin sorunların görülmesi veya bebeğin gelişiminin yavaşlaması gibi durumlarda mutlaka doktor muayenesi yaptırılmalıdır.

Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir? Yenidoğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Bebeklerde görülen fonksiyonel kabızlık, evde yapılabilecek birtakım uygulamalar ve beslenme tarzı değişikliklerle genellikle çözülebilir. Bebeklerde kabızlık nasıl giderilir diye merak edenler için, kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilecek bazı uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:
Egzersizler
Hareket, sindirimin hızlandırılması ve bağırsak hareketlerinin desteklenmesi üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle yürümeyen veya emeklemeyen bebeklerde egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Kabızlık sorunu görülen bebek sırt üstü yatırıldıktan sonra bacakların karına doğru itilmesi ve geri çekilmesi şeklinde nazikçe egzersiz yaptırılabilir. Ayrıca bisiklet sürme şeklinde bacakların hareket ettirilmesi ile de sindirim hareketleri hızlandırılabilir.
Ilık Banyo
Bebeklerde kabızlık nasıl geçer sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan bir tanesi de ılık banyodur. Kabızlık sorunu yaşayan bebeklere ılık bir banyonun yaptırılması hem karın kaslarının gevşetilerek gerginliğin ve ağrının azaltılmasını sağlar, hem de sindirim hareketlerini hızlandırır. Banyonun verdiği sıcaklıkla birlikte bebekte rahatlama ve karın ağrısında iyileşme görülürken dışkılama da desteklenmiş olur.
Sıvı Alımının Artırılması
Anne sütü ile beslenen küçük bebeklerde emzirme ile birlikte bebeğin tüm sıvı ihtiyacı karşılanabilir ve ek bir sıvıya gerek kalmaz. Fakat bazı durumlarda çocuklarda kabızlık gelişmesi halinde hidrasyonun sağlanması ve dışkı kıvamının yumuşatılması açısından az miktarda sıvı takviyesi yapılabilir. Su veya doğal meyve suyu bu amaçla tercih edilebilir. Anne sütü almayan bebeklerde de verilen sıvı miktarının artırılması sindirimin desteklenmesi ve bebeklerde kabızlık çözümü konusunda fayda sağlayacaktır.
Masaj
Bebeğin karın bölgesine yapılan bazı masaj uygulamaları, kabızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Bebeğin mide bölgesinde parmak ucu yardımıyla saat yönünde dairesel hareketler yapmak, bebeğin diz ve ayakları tutularak karına doğru itmek, yine parmak uçları kullanılarak göğüs kafesinden göbek deliğine doğru düşey hareketler yapmak kabızlığı gidermede etkili olabilecek bazı bebeklerde kabızlık masajı uygulamalarıdır.

Kabızlığa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Kabızlığı önlemek için bebeklerde diyette bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Anne sütü alan bebeklerde sindirimi zor olan inek sütü ve süt ürünleri belirli bir süre için diyetten çıkarılabilir. Burada deneme yanılma yönteminin uygulanması önerilebilir. Süt ve ürünlerinin tüketiminin bırakılmasına rağmen herhangi bir olumlu etki görülmemesi durumunda bunlar bebeğe yeniden verilebilir. Formül mama ile beslenen bebeklerde kullanılan mamanın değiştirilmesi de denenebilecek etkili yöntemlerden bir tanesidir. Çeşitli durumlarda süt içermeyen veya lif içeriği yüksek olan mamalara geçiş yapılması gerekebilir, fakat ters etkiler de gelişebileceği için bu konuda hekime danışarak hareket etmek en doğru seçenek olacaktır.
Katı besinler tüketen bebeklerde sindirimi daha kolay olan lifli besinler tercih edilebilir, ayrıca lif oranı yüksek olan taze sebze ve meyveler diyete eklenmelidir. Elma, erik, şeftali, armut gibi meyveler, gün kurusu kayısı, hurma gibi kuru meyveler, brokoli gibi sebzeler kabızlığı önlemede etkili olması nedeniyle diyete eklenebilecek sağlıklı besinler arasındadır. Sıvı oranı yüksek olan ve probiyotik bakteriler içeren besinler de bebeğe yeterli miktarda verilmelidir.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin