Balkabağının Bebeklere Faydası

0
196

Bebeklere balkabağı verilir mi? Balkabağı bebeklere ne zaman verilir? Balkabağı bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken Balkabağı ek gıdaya dahil edilir? Balkabağının faydaları nelerdir? Balkabağının bebeklere faydası nedir? Balkabağının besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Balkabağının aslında bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar balkabağından bahsedilirken genellikle sebze olarak geçse de balkabağı yapısı açısından bir meyvedir. Tıpkı hıyar (salatalık), karpuz ve kavun gibi kabak familyasının bir üyesi olan balkabağının bilinmeyen özelliklerinden biride tam bir vitamin ve mineral deposu oluşudur.

Doğal tadı olarak hafif tatlı bir meyve olması sebebi ile bebekler balkabağı içeren tatları çok severler. Balkabağı şeker içermesine rağmen kalorisi çok yüksek değildir. Bu nedenle sebze pürenizi tatlandırmak için de hafif ve sağlıklı tatlılar yapmak için de rahatça bebeklerinizde kullanabilirsiniz.
Balkabağı Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre balkabağı, bebeklerin ek gıdaya ilk başlama döneminde yani 6. aydan sonra bebeklerinize verebileceğiniz bir meyvedir.

Balkabağı alerji yapma oranı çok düşük olduğundan, bebeklerde kullanımı en uygun meyveler arasında yer alır.

Her ek gıda da olduğu gibi balkabağı yedirmeden önce de uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa balkabağı yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Balkabağının Mevsimi Ne Zamandır?

Özellikle bebeklerde rahatlıkla tercih edilen ve besin değeri açısında zengin olan meyvelerden bir tanesi olan balkabağını Ekim ayından sonra tüm kış mevsimi boyunca tezgahlarda taze taze bulabilirsiniz.

Alacağınız balkabağının kabukları çok parlaksa bu ilaçlamalar dolayısıyla ortaya çıkmış kalıntılardan ya da başka bir yabancı maddeyle temastan kaynaklı olmuş olabilir. Uzak durmanızda fayda var. Ayrıca balkabağının kabuğu sert olmalı. Eğer kabuk yumuşak ya da kendini salmış bir haldeyse bu bozulmaya başladığının göstergesi olabilir.
Balkabağının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

A vitamini ve beta-karoten açısından son derece zengin olan balkabakları son derece önemli başka mineraller de içermektedir. Balkabağı aynı zamanda çok zengin bir potasyum , protein ve demir kaynağıdır.

  • Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için beta-karoten olmazsa olmaz elementlerden bir tanesidir.
  • Beta-karoten vücutta sindirildiğinde A vitaminine dönüşür ve kalp hastalıklarını önlemenin yanında, kanser riskini de azaltmaktadır.
  • Aynı zamanda vücuttaki hücrelerin yaşlanma etkilerini azaltan beta-karoten havuç ve benzeri gıdalarda da bulunmaktadır.
  • Sağlıklı bebek beslenmesinin önemli bir parçasıdır.
  • Balkabağı aynı zamanda çok zengin bir potasyum, protein ve demir kaynağıdır.
  • Balkabağı kalsiyum ve magnezyum yönünden de zengindir. Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur.
  • Demir içermesi nedeni ile de kansızlığı önler.
  • Beyin ve sinir sistemi gelişimi ve sağlığı için kullanılması gereken besinlerden bir tanesidir.
  • Aynı zamanda da göz sağlığı için mükemmel bir besindir.
  • Balkabağının yağ ve kalori oranı düşük ve liften zengindir. Bebekleriniz kabızlık sorunu yaşıyorsa menüsüne balkabağı eklemek oldukça faydalı olacaktır.

Balkabağı Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebeğiniz 6 aylıkken balkabağı yemeye başlayabilir. Dilerseniz doğrudan püre yapıp verebilir, dilerseniz bu püreye ayına uygun gıdalar ekleyin. Dikkat etmeniz gereken balkabağını çok pişirmemek. Fazla pişirdiğiniz balkabaklarının vitamin değeri düşmektedir.

Tüm ek gıdalarda olduğu gibi balkabağını da buharda haşlamak ve püre haline getirmek besin değeri açısından en sağlıklısı olacaktır. Balkabağı pürenizin içerisine tarçın katarak bebeğinizi baharatlarla da tanıştırabilirsiniz.

Balkabağı küpleri, parmak gıdalar ile tanışan bebekleriniz içinde önemli bir besindir. Yumuşak yapısı gereği damakta ezilmesinden dolayı tercih edebileceğiniz gıdalardandır.
Balkabağının Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori26.00 kcal
Karbonhidrat6.5 g
     Lif0.5 g
     Şeker2.76 g
Protein1.00 g
Yağ0.1 g
     Kolesterol0.052 mg
A Vitamini8513 IU
C Vitamini9.00 mg
K Vitamini1.1 mg
Potasyum340.00 mg
Kalsiyum21.00 mg
Demir0.8 mg
Sodyum1.00 mg
Magnezyum12.00 mg
Folat16.00 mg
Fosfor44.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.
Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin