Avokadoyu Kullanmanın Dört Yolu

0
323

Ek gıdaya geçildikten sonra verilecek olan besinlerin vitamin, mineral bakımından zengin ve besleyici özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bebekler için ek gıda Avokado ilk ek gıdalardan bir tanesidir. Avokadonun birbirinden önemli faydaları vardır ve bebeklerin gelişimi için büyük bir rol oynar.

Avokado bebeğin zihinsel fiziksel gelişimi için yararlı bir yağ kaynağıdır. Annelerin avokadoyu tercih etmelerindeki en büyük sebep anne sütündeki yağ ile avokadonun içeriğindeki yağın benzerlik göstermesidir. Anne sütüne en yakın meyve avokado diyebiliriz. Bebeklerin kemik gelişimi, kalp, böbrek, göz sağlığı için oldukça faydalıdır.

Avokadonun bebeklere faydası ve besin değerleri hakkında daha detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Avokadoyu Bebeklere Yedirmenin Farklı Yolları

Avokado, nispeten ucuz ve kolay bulunması açısından, bebek için en sağlıklı gıdalardan biridir. Püre haline getirilmesi, pütürlü bir püre haline getirilmesi, parmak gıda şeklinde dilimlenmesi ve BLW yöntemi için tutması kolay bir dilim şeklinde kesilmesi çok daha kolaydır.

Yani bebeğiniz için hangi beslenme tarzını tercih ediyorsanız önemli değil, avokado tüm yöntemlere uygundur.

Avokadoyu Bebeklere Yedirmenin Dört Yolu

  • Pürüzsüz Bir Püre Şeklinde (5-6 Ay): Bir muzun yarısı ile karıştırıldığında, avokado pürüzsüz bir hale gelir. Pürüzsüz ve kremsi bir püre isteyen bebekler için harikadır. Üstelik bunu yapmak yaklaşık bir dakikanızı almaz. Dilerseniz ek gıdanın başlarında olduğunuz için bu karışıma anne sütü ekleyebilirsiniz.

  • Pütürlü Bir Püre Şeklinde (7-8 Ay): Avokado ve dilediğiniz herhangi bir gıdayı (Elma, Armut vb.) hafif pütürlü bir şekilde bebeklerinize servis edebilirsiniz.

  • Avokado Dilimleri (8+ Ay): Dilerseniz kabuksuz bir şekilde veya dilerseniz de elinden kaymaması için kabuğu yarısına kadar soyulmuş şekilde bebeğinize servis edebilirsiniz.

  • Üzeri Kaplanmış Avokado Dilimleri (10+ Ay): Sadece avokado yemek istemeyen bebekleriniz için avokadonun kaygan ve yapışkan özelliğinden faydalanarak üzerini çeşitli toz gıdalarla kaplayabilirsiniz. (Galeta Unu, Ekmek kırıntıları, Bebek Bisküvisi vb.)

Parmak Gıdalar veya BLW Nedir? (Bebek Liderliğinde Beslenme)

Parmak gıda bebeklerin kendisi tarafından kolayca, elleriyle tutarak yiyebilecekleri gıdalardır. Bebeğiniz önüne konulan yiyecekleri yemeğe çalışması öğünü eğlenceli hale getirecek ve yediği besinlerin dokusunu, kokusunu, tadını kendisi keşfetmeye başlayacaktır.

Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW Nedir?)- Bırakın çocuklar kendi beslensin yaklaşımıdır. Mama sandalyesinde oturabilen, besinleri yakalayabilen ve çiğnemek için besinleri ağzına götürebilen çocuklarda, püreyle beslenmek yerine çocuğun kendisinin seçebileceği Parmak Gıda denilen, parmaklarıyla kavrayabilecekleri besinlerle beslenmesini öneren ve son dönemlerde tartışılan alternatif bir beslenme şeklidir.

Avokadonun Besin Değerleri için Tıklayınız

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin