Avokadonun Bebeklere Faydası

0
432

Avokado bebeklere ne zaman verilir? Avokado bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken avokado ek gıdaya dahil etmek gerekir? Avokadonun faydaları nelerdir? Avokado bebeklere nasıl verilir? Avokadonun bebeklere faydası nelerdir? Avokadonun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ek gıdaya geçildikten sonra verilecek olan besinlerin vitamin, mineral bakımından zengin ve besleyici özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bebekler için ek gıda Avokado ise bu besinlerden bir tanesidir. Avokadonun birbirinden önemli faydaları vardır ve bebeklerin gelişimi için büyük bir rol oynar.Avokado bebeğin zihinsel fiziksel gelişimi için yararlı bir yağ kaynağıdır. Annelerin avokadoyu tercih etmelerindeki en büyük sebep anne sütündeki yağ ile avokadonun içeriğindeki yağın benzerlik göstermesidir. Anne sütüne en yakın meyve avokado diyebiliriz. Bebeklerin kemik gelişimi, kalp, böbrek, göz sağlığı için oldukça faydalıdır.

Diğer bir özelliği ise kolesterol ve sodyum bulundurmamasıdır. Bu da bebekler için oldukça önemlidir. Bebeklerin ilk yıllarında büyümesi, gelişmesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyaç duyar işte bu yüzden avokado içeriğinin zenginliği sayesinde bebekler için tercih edilebilen bir meyvedir.Avokado Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre avokado, bebeklere ek gıdaya ilk başlama döneminden hemen sonra, yaklaşık 7. aydan itibaren verilebilecek ek gıdalardan bir tanesidir. Avokado alerji tehlikesi olan meyvelerden bir tanesidir fakat basamağın en altlarında yer almaktadır.

Her ek gıda da olduğu gibi avokado kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk kez avokado yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Avokadonun Mevsimi Ne Zamandır?

Avokadoyu hemen her mevsimde tezgahlarda görmemiz mümkündür. Yerli avokado özellikle cinsine göre Eylül – Haziran ayları arasında yetişmektedir. Özellikle Yaz mevsiminde tezgahlarda yer alan avokadoların hemen hepsi ithal avokadolardır.

Avokado toplandığında ham bir meyvedir ve koparıldıktan sonra muz ve kivi gibi olgunlaşmaya devam eder. Yemeye hazır kıvama gelmesi için yumuşamasını beklememiz gerekiyor. Genellikle avokadolar cinsine göre 3-10 gün arasında oda sıcaklığında olgunlaşmaktadırlar.

Avokadonun olgunlaştığını anlamanın en iyi yolu avucumuzun içine alıp parmaklarımızı kullanmadan avokadoyu nazikçe sıkmaktır. Eğer avokado bu basınca cevap veriyorsa olgunlaşmıştır.Avokadonun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Avokado bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için muhteşem bir yağ kaynağıdır. İçeriğinde kolesterol ve sodyum bulundurmaması da çok önemlidir. İçindeki folat, lif, potasyum, E vitamini, demir ile zengin içerikli bir besindir.

  • Avokado sindirimi kolay bir meyvedir. Bu nedenle ek gıdaya ilk geçişte bebeklerinize rahatlıkla yedirebilirsiniz.
  • Avokado içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri ve lif sayesinde sindirim sistemi hareketlerini olumlu etkilediği için kabızlığa eğilimi önler.
  • Doymamış yağlar açısından da zengin bir besin kaynağı olduğundan, bebeğinizin göz ve beyin sağlığı açısından önemli bir besin kaynağıdır.
  • A, K, E, C ve B-6 vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Aynı zamanda magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum gibi mineralleri de içermektedir.
  • İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve onun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur.
  • Antioksidan özellikte olması vücuttan toksinlerin atılmasına, vücut hücrelerinin yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin hep güçlü kalmasına yardımcı olur.
  • Doku, organ ve hücrelerin fonksiyonları için gerekli olan potasyum için mükemmel bir besin kaynağıdır.
  • Avokado karaciğer dostu olan bir meyvedir. Bu özelliğiyle bebeklerde ve çocuklarda avokadonun tüketilmesi bebekleri sarılık veya hepatit gibi karaciğer rahatsızlarına karşı korumaktadır.
  • Avokadonun iltihabı giderici özelliği sayesinde bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen yaraların iyileşme süresini hızlandırdığı da bilinmektedir.
Avokado Bebeklere Nasıl Verilir?

Ek gıdaya yeni başlayan, 7. aydan sonraki bebekler için olgunlaşmış avokadoyu püre haline getirerek verebilirsiniz. İlerleyen aylarda parmak gıdalara alışması ile birlikte avokadoları küçük küpler haline getirerek bebeğinizin elleri ile yemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz hem kendi kendine yemenin zevkine varacaktır hem de bebek liderliğinde beslenmenin adımlarını atmış olacaksınız.

Avokado besleyici özelliğinin yanı sıra hazırlaması kolay ve pratiktir. Avokado ile pişirmeye gerek duymadan kolayca tarifler hazırlayabilirsiniz. Bu sayede besin kaybı da yaşamazsınız.

Ek gıda döneminde bebeklerinize uygulayabileceğiniz;

ile ilgili makalelerimizi okumanızı tavsiye ederiz.Avokadonun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori160.00 kcal
Karbonhidrat8.53 g
     Lif6.7 g
     Şeker0.66 g
Protein2.00 g
Yağ14.66 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini146.00 IU
C Vitamini10.00 mg
K Vitamini21.01 mg
Potasyum485.00 mg
Kalsiyum12.0 mg
Demir0.55 mg
Sodyum7 mg
Magnezyum29.00 mg
Folat81.00 mg
Fosfor52.00 mg

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin