Avokado, Bebeklerde Avokadonun Faydaları

0
210

Ek gıdaya geçildikten sonra verilecek olan besinlerin vitamin,mineral bakımından zengin ve besleyici özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bebekler için ek gıda Avokado ise bu besinlerden bir tanesidir. Avokadonun birbirinden önemli faydaları vardır ve bebeklerin gelişimi için büyük bir rol oynar.

Avokado bebeğin zihinsel fiziksel gelişimi için yararlı bir yağ kaynağıdır. Annelerin avokadoyu tercih etmelerindeki en büyük sebep anne sütündeki yağ ile avokadonun içeriğindeki yağın benzerlik göstermesidir. Anne sütüne en yakın meyve avokado diyebiliriz. Bebeklerin kemik gelişimi, kalp, böbrek, göz sağlığı için oldukça faydalıdır.

Diğer bir özelliği ise kolestrol ve sodyum bulundurmamasıdır. Bu da bebekler için oldukça önemlidir. Bebeklerin ilk yıllarında büyümesi, gelişmesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyaç duyar işte bu yüzden avokado içeriğinin zenginliği sayesinde bebekler için tercih edilebilen bir meyvedir.

Avokado besleyici özelliğinin yanı sıra hazırlanması kolay ve pratiktir. Avokado satın alındığında pişirme, ısıtma gibi işlemleri gerektirmez bu işlemleri görmediği için besin değerinde kayıplar meydana gelmez.

Avokadonun faydaları nelerdir?

Avokado bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için muhteşem bir yağ kaynağıdır. İçeriğinde kolestrol ve sodyum bulundurmaması da çok önemlidir. İçindeki folat, lif, potasyum, E vitamini, demir ile zengin içerikli bir besindir.

Avokado karaciğer dostu olan bir meyvedir. Bu özelliğiyle bebeklerde ve çocuklarda avokadonun tüketilmesi bebekleri sarılık veya hepatit gibi karaciğer rahatsızlarına karşı korumaktadır. Avokadonun iltihabı giderici özelliği sayesinde bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen yaraların iyileşme süresini hızlandırdığı da bilinmektedir.

Avokadonun Besin Değerleri?

Besin Değeri100 gramda
Kalori143 kcal
Karbonhidrat9.0 g
     Lif9.7 g
Protein2.0 g
Yağ11.5 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini12.0 IU
C Vitamini10 mg
Potasyum485.0 mg
Kalsiyum12.0 mg
Demir0.6 mg

 

Bu tarifi İnstagram Sayfamızda inceleyebilirsiniz. Tıklayınız!

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin