Armutun Bebeklere Faydası

0
284

Armut bebeklere ne zaman verilir? Armut bebeklere nasıl verilir? Bebek kaç aylıkken armutu ek gıdaya dahil etmek gerekir? Armutun faydaları nelerdir? Armut bebeklere nasıl verilir? Armutun bebeklere faydası nelerdir? Armutun besin değerleri nelerdir? gibi tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Meyve ve sebze sağlıklı yiyeceklerin temel yapısını oluşturan iki besin grubu olarak bilinmektedir. Özellikle de meyve tüketiminin çocuk yaşta kazandırılması, gelecek zamanlarda kas ve kemik gelişimini olumlu yönde etkilediği gibi zihin gelişimini de destekleyecektir.

Lif açısından son derece zengin olan armut, çocuklardan yaşlılara kadar hemen hemen herkes bu şifalı meyveyi çok sever. Doktorlar tarafından özellikle bebeklere ve diyabet hastalarına tavsiye edilen armut, içerisinde bir çok vitamin ve mineral barındıran mucizevi bir meyvedir.

Armut Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Çoğu uzmana göre armut, bebeklerin ek gıdaya başlama döneminde verilecek ilk meyveler arasında olup, 6. aydan itibaren bebeklerinize verebilirsiniz.

Armut alerji yapma oranı çok düşük olduğundan, bebeklerde kullanımı en uygun meyveler arasında yer alır.

Her ek gıda da olduğu gibi armut kullanımında da uzmanınıza danışmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Bunun yanında bebeğinize ilk defa armut yediriyorsanız ilk 3 gün kuralını uygulamakta fayda vardır.

Armudun Mevsimi Ne Zamandır?

Özellikle bebeklerde en çok tercih edilen meyvelerden bir tanesi olan armudu Ekim ayından sonra tezgahlarda taze taze bulabilirsiniz. Armut çeşitlerine göre ekim ayından sonra mart ayına kadar tüketilebilecek meyvelerden bir tanesidir.

Taze ve iyi bir armut kokusundan belli olur. Sapının ucunun da bir miktar yumuşak olması tazeliğinin göstergesi olarak kabul edilebilir.

Armutun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Lif bakımından oldukça zengin olan armut, A, B ve C vitaminleri açısından da çok zengin meyvelerden bir tanesidir. Sodyum, potasyum ve magnezyum kaynaklarına sahip olan armut, beklerinizin üzerinde önemli sayılabilecek faydalara sahiptir. Ayrıca folik asit açısından da zengin olan armut hamilelik döneminde özellikle tavsiye edilir.

  • Armut, vücudun şeker oranının dengede tutulmasını sağlar. Şeker hastalığıyla mücadele amacıyla tercih edilebilir.
  • Armut iyi bir C Vitamini kaynağıdır.
  • İçeriğindeki bakır ve B vitaminleri sayesinde, yorgunluğu minimum seviyeye indirir. Uyku düzenini sağlayıcıdır.
  • Vücut fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlayarak, olası yüksek tansiyonu önleyici etkiye sahiptir.
  • Alerji yapma oranı çok düşük olduğundan, bebeklerde kullanımı en uygun meyveler arasında yer alır.
  • Armut, en önemli kanser önleyiciler arasında yer alır. Kanseri önleyici olmasının yanında, kanser oluşumunun önüne geçer.
  • Armut, doğal olan enerji besinlerinden biridir. Bebeklerinizin günlük enerji ihtiyacı açısından önemli bir meyve olup tüketimi sonrasında bebeklerinize dinçlik sağlayabilir. Haftada en az 3 kez tüketilmesi, enerji açısından fayda sağlar.
  • Armut önemli bir lif kaynağıdır. Sindirim sistemine katkı sağlar. Kabızlık sorunu çeken bebeklerinize yardımcı olur.
  • Armutun içeriği sayesinde ateş düşürücü etkisi vardır.
  • K vitamini içerdiğinin yüksek olması sebebi ile bebeklerinizin kemiklerin gelişimine çok faydalıdır.

Armut Bebeklere Nasıl Verilir?

Doktorunuzun da önerisine göre 6. aydan sonra armutu buharda yumuşatıp püre halinde bebeklerinize verebilirsiniz. Bu konuda Ay Ay Ek Gıda Aşamaları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bebekleriniz için hazırlayacağınız armut püresine 1 tatlı kaşığı ruşeym (+8) veya az suda pişirdiğiniz irmiği ilave ederek daha besleyici bir öğün haline getirebilirsiniz.

Armut aynı zamanda parmak gıda veya blw yöntemine hazır olan çocuklarınız için önemli bir parmak gıdadır. İlk dönemlerde ufak ve küp küp doğradığınız armutları bebeklerinize parmak gıda olarak verebilirsiniz. Bebeğiniz parmak gıdaya yeni başlıyor ve çiğnemekte zorlanıyorsa armutları buharda yumuşatarak bebeğinize küçük küpler halinde verebilirsiniz.

Armutun Besin Değerleri Nedir?

Besin Değeri100 gramda
Kalori57.00 kcal
Karbonhidrat15.23 g
     Lif3.1 g
     Şeker9.75 g
Protein0.36 g
Yağ0.14 g
     Kolesterol0.0 mg
A Vitamini25.00 IU
C Vitamini4.30 mg
K Vitamini4.40 mg
Potasyum116.00 mg
Kalsiyum9.0 mg
Demir0.18 mg
Sodyum1 mg
Magnezyum7.00 mg
Folat7.00 mg
Fosfor12.00 mg

 

Instagram Sayfamızı Takip Edebilirsiniz.

Cevap Verin

Lütfen Yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Buraya Girin